Tko to nečasno ometa časni Haaški sud?
Kad i malo razuman čovjek, koji pritom ne mora biti pravni stručnjak, pročita sljedeće vijesti, mora se upitati tko je to naš partner u relacijama odnosa s Haaškim sudom; je li to, po zdravoj logici Sudsko vijeće Tribunala ili tek jedna strana u postupku, subjektivno Brammertzovo Tužiteljstvo?
Uza svu tu nelogiku, glavnog haaškog tužitelja, simpatičnog Sergea Brammertza, u utorak će u Zagrebu primiti 'glavom i bradom' sam hrvatski predsjednik Ivo Josipović, a točni termini sastanaka s drugim, najvišim hrvatskim dužnosnicima još nisu potvrđeni.
Samo što mu klimoglavci ne podastru crveni tepih i postroje počasnu četu u znak neizmjernog, sluganskog poštovanja.
A sad krucijalno pitanje:
Tko to ometa rad časnog Suda skrivajući te famozne topničke dnevnike? Odgovor je veoma jednostavan, a mogao se ovih dana pročitati u svim našim dnevnicima ili čuti na našoj dalekovidnici:
«Operacija Crna ptica počela je dobro (30. rujna 1995.g. s lijepim jesenskim vremenom)... Veliki uspjeh, usprkos minskim poljima». Dio je to dnevnika jednog od vojnih promatrača UN-a, koji je zapeo za oko istražiteljima tima obrane generala Ante Gotovine. Nalazio se u nepreglednim hrpama dokumenata koje su u proces Gotovini, Čermaku i Markaču uveli haaški tužitelji. Ime operacije, a poslije je ustanovljeno da se u originalu nazivala Crna vrana, vodila je do nevjerojatnog otkrića:
Prije mjesec dana odvjetnik Gotovine, Luka Mišetić podnio je zagrebačkom Općinskom državnom tužiteljstvu kaznenu prijavu protiv trojice nečasnih časnika UN-a (tri pukovnika), dva Rusa, Aleksandra Černetskog, Viktora Tarusina i njima nadređenog Britanca Petera G. Williamsa, tada zamjenika glavnog vojnog promatrača UN-a u Zagrebu.
Optuženi su da su pronašli, potom prikrili ili uništili topničke dnevnike i karte HV-a. Naime, iz izjava promatrača Haagu, utvrđeno je da su 'uenovci' pronašli vojne dokumente HV-a, 'iz kojih su proizlazila određena saznanja o uporabi topništva tijekom operacije Oluja'.
Te je pronađene dokumente Černetski predao a komu drugom doli Britancu Williamsu u Zagrebu. Ovaj ih je, nakon pregleda, predao glavnom časniku za vojno informiranje, Rusu V. Tarusinu.
Dalje se dokumentaciji gubi svaki trag. Rusi kažu da je bila riječ o 'operativnim dokumentima, uključujući i karte i plan topničke podrške', dakle, upravo ono što je godinama poslije Tužiteljstvo tražilo i još uvijek traži kao tzv. topničke dnevnike.
Dakle, Serge Brammertz bi, umjesto da 'ispovijeda' visoke političke dužnosnike po Zagrebu, krivce trebao potražiti na njemu neočekivanoj strani. Kojoj - sve piše u kaznenoj prijavi obrane Gotovine, i to poimence.
Odvjetnički tim Ante Gotovine zaključio je i o tome obavještava Općinsko državno tužiteljstvo u Zagrebu, kako konačnu spoznaju o traženoj (i nestaloj, i topničkoj) dokumentaciji mogu imati i drugi djelatnici UN-ovih misija.
O tome sigurno sve znaju:
Glavni promatrač UNMO-a Dos Santos Bonuma, načelnik stožera operacija UNPF, brigadni general Kolstern, načelnik stožera UNCRO-a kanadski pukovnik Leslie, obavještajni časnik (poslije i istražitelj haaškog tužiteljstva) Joakim Robertsson, vojni promatrač Kari Antilla te rukovoditelj logističke baze Pleso.
Dio spominjanih špijuna-promatrača poslije je umjesto kazne za ometanje Suda za nagradu dobio posao u istražiteljskom timu upravo kod subjektivnih haaških tužitelja tipa Carle del Ponte-e, a Joakim Robertson je poznat kao pokretač teze da je Oluja dio zločinačkog pothvata.
Uza sve te gole činjenice koje svatko pismen može 'pročitati' naša politička elita na čelu s pravnikom, Ivom Josipovićem i dalje će se sluganski ponašati prema tužitelju Brammertzu tražeći nešto što su već davno uništili ili prikrili upravo predstavnici UN-a a haaški Tribunal svakako neće pokrenuti kazneni progon zbog ('uenovog')ometanja Suda kao što je to učinio primjerice s kažnjavanjem Josipa Jovića i dr. u slučaju kažnjivog otkrivanja imena 'zaštićenog haaškog svjedoka-krivokletnika' Stipe Mesića.
A naši generali će i dalje neopravdano čamiti u ćelijama Sheveningena čekajući Brammertzov negativan izvještaj UN-u, ako Amerika ne naredi drugačije; da nije žalosno bilo bi smiješno!
Damir Kalafatić