BBC i The Economist: Hrvatska je prokleta kriminalom i korupcijom
Netom smo pristupili moćnom NATO-savezu, postadosmo ponosni i puni očekivanja kako će nam i taj važan korak pristupu euroatlantskim asocijacijama osigurati ne samo 'kišobransku zaštitu' od mogućih neprijatelja nego i pomoć 'Saveznika' u rješavanju gospodarskih problema izazvanih aktualnom recesijom. Za protekle Uskršnje blagdane skoro svi hoteli na Kvarnerskoj i Istarskoj rivijeri bili su otvoreni a s ponosom smo dočekali i, nekad tradicionalni «Majestic-Imperator Train», na relaciji Beč-Opatija (Matulji). Turistička predsezona svojim pokazateljima daje realnu nadu da će i ova godina donijeti turističku 'žetvu' ravnu barem prošlogodišnjoj. Svi strani gosti izrazili su zadovoljstvo našom tradicionalnom gostoljubivošću, a pri tome su se osjećali potpuno sigurnim u našoj zemlji.
Mnogi Britanci/Englezi vole Hrvatsku i u njoj se sigurnima osjećaju. Primjera radi, proslavljeni vlasnik tima Formule 1, Britanac Eddie Jordan koji je njegovom prodajom 2005. godine ruskom milijarderu Alexu Schnaideru označio kraj privatnog vlasništva unutar ovog sporta, danas je u sigurnoj hrvatskoj «Marini Kaštela» preuzeo svoju prvu jedrilicu Elan 450 kojom se želi aktivnije početi baviti regatnim utrkama. Iako već za tri dana Jordan isplovljava s novom jedrilicom za Grčku, planira da Marina Kaštela bude što češće mjesto gdje će sidriti svoj brod koji će ponosno ploviti pod hrvatskim stijegom. S druge strane, nimalo lijepu sliku o Hrvatskoj donosi zloćudni tekst BBC-eva reportera Matta Prodgera: «Hrvatska je zemlja razapeta u kriminalu i korupciji».
BBC prenosi i nedavno (ali i službeno) upozorenje bahatog britanskog Foreign Officea turistima iz Velike Britanije o Hrvatskoj kao zemlji kojoj prijeti terorizam i organizirani kriminal. Tekst donosi i nekoliko izjava novinara Gordana Flaudera koje u opisu današnje Hrvatske zvuče tipično 'engleski pokvareno'. Kad bi netko od naših medijskih perjanica i približno tako nešto napisao o Engleskoj i Englezima (ali ne i o Škotskoj, Walesu ili Irskoj), britanski premijer Gordon Brown bi ga promptno proglasio šovinistom, rasistom ili 'antisemitom'.
"Volimo reći da je Italija država s mafijom, a Hrvatska je mafija s državom" - kaže Flauder. Dodaje kako aktualne biznismene nitko ne pita gdje su zaradili prvi milijun, a upravo je on ključan kako bi se odredila njihova društvena pozicija i uspjeh.
Pri tome navodi mišljenje, a koga bi drugog, Gordana Malića kako je organizirani kriminal postao dio establishmenta koji je organiziran bolje negoli sama država, vlada i društvo. Prenosi se i ocjena Indeksa ekonomskih sloboda koji je Hrvatsku nedavno smjestio ispod nekoliko afričkih država.
Pa, gospoda Englezi, mogli bi preko ljeta otići na odmor u EU-Sloveniju, ona je tada prazna jer milijun Slovenaca svake godine jedva čeka pohrliti na naš plavi, čisti, hrvatski Jadran a osjećaju se sigurnim i bez pratnje 'tjelohranitelja', primjerice engleskih Bobby-ća.
Tko vlada Engleskom/Britanijom?
Kako bi na to važno pitanje mogli odgovoriti, evo nešto o «financijskom prokletstvu koje se nadvilo nad Engleskom», ili, bolje reći o organiziranom kriminalu bankarske mafije «Made in England». Guverner središnje banke (nekad ponosne Bank of England/BOE) trebao bi odmah tiskati novac kako bi spasio zemlju od najgore recesije od Drugog svjetskog rata (izazvane svakako gospodarskim mega-kriminalom i mega-korupcijom, nap. a.), poručuje grupa bivših ekonomista engleske središnje banke na predstavljanju alternativnog pristupa rješavanju krize u Londonu, jer kako je rekao Danny Gabay, bivši autor kvartalnih inflacijskih izvješća BOE: «Guverner BOE Mervyn King ne vodi dovoljno računa o trenutnim kretanjima na kreditnom i nekretninskom tržištu, čime ignorira glavne uzroke recesije».
Banka je do sada već trebala tiskati (inflatorni) novac, ali njezina politika temelji se na ekonomskoj nirvani zbog koje smo sada u potpunom kaosu, poručuju ekonomisti iz Londona. Tržište nekretnina na svojem je dnu, a pad cijena imovine, naročito kuća, glavni je problem ekonomije, pokazuju posljednja izvješća, stoga bi, zaključuje Gabay «vlada direktno trebala kupovati kuće, a BOE tiskati novac (papir!) u tu svrhu». Dosadašnje djelovanje BOE funkcioniralo je u obuzdavanju inflacije između 1997. i 2007., no, do sada moćna «Bank of England» se pokazala potpuno nesposobnom odgovoriti na slom tržišta nekretnina i kreditnu krizu u posljednjih 18 mjeseci, smatra Gabay. Stvari su grozne, ovo je globalna kriza, a ključna kamatna stopa veće je trebala biti nula, rekao je Willem Buiter, bivši visoki dužnosnik BOE.
Loše vijesti dolaze iz dana u dan do te mjere da dobre više nitko i ne očekuje. U pregršt negativnih rekorda savršeno se uklapa i najnoviji podatak o rastu nezaposlenosti u Britaniji za 146 tisuća osoba, na ukupno 1,97 milijuna, u samo dva mjeseca, od listopada do prosinca prošle godine, što je najviša stopa nezaposlenosti još od kolovoza 1997. godine. Naravno, nitko ne misli da je to kraj priče i tijekom narednih mjeseci očekuje se daljnji gubitak radnih mjesta. Britanski analitičari smatraju kako će konačni iznos biti negdje oko 3,5 milijuna nezaposlenih do 2010. g. (izvor: sastavljeno prema pisanju 'Bankamagazine'). Nevjerojatno, taj je broj ravan skoro pa broju birača Republike Hrvatske.
Poruka
Poruka koju imamo glasi:
Draga gospodo nekad gordog Albiona, potpuno shvaćamo da je zbog nezajažljive gramzivosti korumpiranih UK-tajkuna velika većina vaših žitelja preko noći 'pala na prosjački štap' pa stoga i ne mogu doći u našu lijepu i sigurnu zemlju i bez vaše zlobne preporuke.
Ali, pustite nas barem na miru….a vi pometite smeće pred vašim pragom. Dovoljno ste se napljačkali tuđeg blaga po vašim bezbrojnim kolonijama diljem svijeta, toga nema više, pa danas doslovno 'jedete sami sebe' dajući 'na bubanj' i vlastiti krov nad glavom.
A što se vaših BBC-zlonamjernih piskarala tiče, ta, valjda će ih naša Vlada proglasiti nepoželjnim osobama u našoj zemlji a glede (uličnog)terorizma, e, pa čuvajte se da vam netko ponovno ne podmetne bombe u podzemnoj željeznici i u autobusima usred vašeg sumornog, maglovitog i kišnog Londona ….kao što je to i bilo 7. srpnja 2005. godine.
I na kraju još nešto:
Čuli smo od vaše Ekselencije-Veleposlanika kako to BBC/The Economist rade isključivo u dobroj namjeri jer vi se jako trudite da što prije ispravimo naše grješke kako bi čim prije pristupili 'obećanoj zemlji', EU-i.
Od te silne skrbi za našu budućnost nama se u Hrvatskoj jednostavno okreće želudac.
Damir Kalafatić
{mxc}