Ključni svjedok optužbe na suđenju hrvatskim generalima, univerzalni 'hrvatski' multi-stručnjak, Žarko Puhovski kaže slijedeće: «Akcija 'Oluja' bila je legitimna ali efekti te akcije sličili su na etničko čišćenje 120-150 tisuća etničkih Srba; glede rata postojao je dogovor Tuđman-Milošević.» Istini za volju treba kazati bio je to masovni egzodus Srba a većina njih napustili su 'Krajinu' traktorima i dr. vozilima još i prije 'Oluje', sve u strahu od osvete za sva teška zla koja su svojim 'komšijama'-Hrvatima učinili u periodu od 17. kolovoza 1990. g. do 5. kolovoza 1995.g. (za sva ta zla počinjena tijekom šest godina okupacije kninski zubar Milan Babić se pred smrt javno ispričao svim Hrvatima), ali i najvećim dijelom zbog činjenice da im život u nezavisnoj Hrvatskoj nije bio prihvatljiva opcija. Više od 50% etničkih Srba-uključivo i priličan broj aboliranih četnika-vratilo se na svoja 'vekovna', od hrvatske države obnovljena ognjišta za razliku od 'RS' gdje se od ca. 200.000 protjeranih Hrvata vratilo njih svega 5% (pouzdano, po crkvenim knjigama tvrdi banjalučki biskup Franjo Komarica)….i to s velikim rizikom, ali, na spaljena ognjišta koja moraju sami o svom trošku obnoviti.
U tomu je ta velika razlika koja potpuno negira bilo kakav opskurni dogovor Zagreba i Beograda kako to tvrdi ovaj 'sionski mudrac'. Saga o prekomjernom granatiranju, razaranju, rušenju….: Mjesecima već traje jalova haaška potraga za takozvanim topničkim dokumentima ili (utopijskim) zapisima. Haaško tužiteljstvo se još i danas trudi sastaviti kakvu takvu kvazi-optužnicu protiv hrvatskih generala zatočenih u Haagu a to je uistinu neviđeni presedan u sudskoj praksi: Optuženi za teško kazneno djelo-zločinački poduhvat po Carli del Ponte-Gotovina, Čermak i Markač u pritvoru čekaju finaliziranje (montiranje) optužnice a krucijalnih dokaza o prekomjernom ili neselektivnom granatiranju Knina jednostavno nema, zapisi ne postoje ukoliko ih nekakve 'gedže s Pantovčaka' ne napišu nove, kao i dosad, krivotvorene.
Svjedoci tužiteljstva su 'šuplji', nepouzdani, nevjerodostojni a njihove priče pravno ništavne. Većina svjedoka optužbe, iako pod časnom sudskom prisegom, govori teške i zakonski kažnjive neistine iznoseći podatke, primjerice, o deset, i više tisuća mrtvih u Kninu nasuprot forenzičarima koji nepobitno potvrđuju da su posljedice granatiranja: svega tri mrtva SAO-vojnika i jedan, jedini mrtvi civil. «Knin gori a ptice cvrkuću.»I na koncu pravi šok: Jedan od najjačih svjedoka optužbe je, kojeg li apsurda, hrvatski general-šminker Mate Laušić koji ni danas ne zna zašto je pozvan na haaški sud: da li je pozvan kao svjedok optužbe, osumnjičenik ili možda čak i optuženik? Pošteni hrvatski branitelji jednostavno kažu…..on je izdajnik koji je osim svoje 'popušio' i podmetnutu haašku lulu; crvenilo na njegovu licu dovoljno govori o 'istini' koju pred Tribunalom iznosi?
Međutim, najnoviji svjedok optužbe je i ex-UJDI-jevac (iz anti-hrvatskog jata Milorada Pupovca), profesor Žare Puhovski, ta «guja na hrvatskim njedrima» (cit. A.Hebrang.); on bi mogao itekako pomoći tužiteljstvu da se optužnica proširi i na sve «majke branitelja koje su svoje sinove izvukle iz JNA i gurnule ih u takozvani (?) Domovinski rat» (cit. Ž.Puhovski),….u zločinački poduhvat zvan 'Oluja'. Uostalom, ima profesor Žare bogato iskustvo kao svjedok optužbe sa suđenja hrvatskim proljećarima još iz 1972.g. Ako ništa drugo mogao bi 'ugledni profesor' s filozofskog stanovišta napraviti jednu paralelu između granatiranja Knina i masakra kojeg su njegovi sunarodnjaci-Izraelci nedavno učinili neselektivnim granatiranjem Gaze pobivši više od tisuću Palestinaca, ali usput-kolateralno, i žene i djecu i starce.I laiku je posve jasno da se upravo neutemeljeno zatočenje hrvatskih generala i 'post festum' -prikupljanje podataka o prekomjernom granatiranju može smatrati zločinačkim poduhvatom evidentno ispolitiziranog Tribunala koji ni danas ne razlikuje odnosno ne želi razlikovati žrtvu od agresora, heroja-branitelja od zločinca-osvajača.
Hrvatska oslobodilačka vojska, u kolovozu 1995., nije imala nikakvog razloga prekomjernim i neselektivnim granatiranjem razarati svoj hrvatski grad-Knin: prvo, zato jer ni jedna topnička baterija/bitnica nije imala više od tri bojeva kompleta streljiva pa su artiljerci imali strogi nalog o štednji… Drugo, tužitelji nisu uzeli u obzir da su artiljercima u detekciji i dojavi ciljeva artiljerijske vatre ključnu ulogu odigrale (savezničke) američke bespilotne letjelice koje su polijetale iz američke, CIA-baze u Šepurinama….a i one su mogle pogriješiti u preciznosti dojave podataka.Treće, prekomjerno granatiranje nije ni bilo nužno jer su 'hrabri' četnici zajedno s JNA-sponzorima još i prije granatiranja dali petama vjetra a 'komandant' SAO-vojske, ratni zločinac Milan Martić, već je smjestio svoju stražnjicu na sigurnom, u Banja Luci…..
I konačno, kao četvrto, jedinice pobjedničke HV-e ušle su u grad Knin bez iole značajnih uličnih borbi; sveukupno su, što djelomično što potpuno 'prekomjernim granatiranjem' razorene svega 42 stambene kuće, što je s vojnog gledišta sasvim zanemarivo.Sve ovo navodim kako bi se uočila razlika u odnosu na selektivno divljanje srbo-četničke soldateske koja je pažljivo birala ciljeve, razarala, uništavala, spaljivala i one objekte koji nisu imali ama baš nikakvo vojno-strateško značenje ili upravo privredne objekte koji su itekako služili na dobrobit i hrvatskom i srpskom življu na tim prostorima okupirane dalmatinske Zagore……….bizarno, od potpuno uništene peradarske farme mog znanca D.D. iz Sinja preko razorene i spaljene gostionice 'Kod Bečara' u 'ustaškom' selu Potravlje pa sve do značajnog energetskog objekta, hidrocentrale Peruča. O brojnim razorenim katoličkim bogomoljama i spaljenim cijelim selima poput Kijeva ili Potravlja suvišno je i pričati.
Unatoč što je Peruča bila pod nadzorom UN-zaštitnog kenijskog bataljuna, četnici i tzv. inžinjerci JNA-vojske pod komandom zločinca Ratka Mladića uspjeli su u galeriju hidrocentrale tehnički precizno postaviti preko 20 tona TNT-eksploziva koji je i daljinski aktiviran 28. siječnja 1993.g. Seizmološke stanice u Hrvatskoj zabilježile su tada 'potres' snage 2,4 stupnja Mercali-jeve ljestvice u okolici Sinja, pucanjem brane zaprijetio je kataklizmički tsunami iz Peručkog jezera kapaciteta 500 milijuna kubičnih metara akumulacije s ekološkom katastrofom svih naselja dolinom Cetine (30.000 tisuća žitelja) sve do njenog ušća u Omiš u kojem je tog dana dat znak opće opasnosti…..a stradale bi i sve hidrocentrale Cetinom nizvodno. Eklatantan primjer zločinačkog čina uperenog protiv čovječnosti. Zahvaljujući brzoj intervenciji hrabrih domaćih stručnjaka na čelu s inženjerom I.F., nadimka «Injoka», otvoren je preljevni ispust brane i katastrofa velikih razmjera izbjegnuta je u posljednji tren. Teški ratni zločinac Ratko Mladić do danas nije priveden Tribunalu u Haag, a Srbija mu uporno pokušava 'staviti soli na rep' i to već punih 14 godina izrugujući se politikantskoj haaškoj pravdi.
Eto, to je samo jedan od drastičnih primjera, ali, uistinu selektivnog uništavanja biranih ciljeva srbo-četničke soldateske…za razliku od krucijalnog dokaza o zločinačkom poduhvatu: neselektivnog granatiranja Knina, ustvari bizarne haaške izmišljotine.Danas naš ministar pravosuđa, rezolutni Ivan Šimonović pokušava naći kompromisno rješenje s upornim haaškim tužiteljem Brammertz-om; možda ga i nađe, možda tužitelj i napiše pozitivan izvještaj Bruxelles-u o našoj besprijekornoj suradnji s Tribunalom unatoč manjku traženih a nepostojećih topničkih zapisa.
Post scriptum:
Ali sutra već, možda iskrsne jedan drugi pravosudni problem zbog kojeg Slovenija Hrvatskoj priječi otvaranje poglavlja: pravosuđe.Naime, radi se o slijedećem:Hrvatski poduzetnik, Toma Galović patentirao je slavonski kulen kao autohtoni slavonski proizvod a sada pokušava patentirati i slavonske čvarke po jednakoj matrici. Ali, tome se usprotivila, a tko bi drugi doli prgava Slovenija, smatrajući da su njihovi 'ocvirki' autohtoni proizvod slovenskih svinjo-koljača odnosno EU-stečevina. Pa, obzirom da 'patent o čvarcima' spada u sferu pravosuđa moguće da i taj problem oko registracije slavonskih čvaraka bude naša nova prepreka u pristupu Europskoj Uniji, sic..Ne bi bilo nikakvo čudo….
Damir Kalafatić
{mxc}