'Dobrosusjedski' odnosi

 

'SLO-vinjeta' za hrvatski ulazak u NATO…..

Nakon dugog i bespotrebnog natezanja slovenski je parlament konačno prihvatio potrebnom dvotrećinskom većinom glasova Zakon o ratifikaciji hrvatskoga pristupnog protokola za ulazak u NATO. Za tu, u biti čisto formalnu ratifikaciju, glasovalo je 75 od prisutnih 86 zastupnika na sjednici, a jedanaest ih je (članova SLS-stranke Bojana Šrota-lijepog li imena-i SNS-stranke poznatog šoviniste Zmage Jelinčiča) tvrdoglavo glasovalo, a kako bi drugačije, nego protiv Hrvatske. Time je zakon, reklo bi se, i stvarno usvojen(?) jer je za njega glasovalo više od dvije trećine zastupnika. Prije toga zastupnici u slovenskom parlamentu jednoglasno su prihvatili Zakon o ratifikaciji pristupnog Protokola Albanije za ulazak u NATO ali, za razliku od ratifikacije hrvatskog Protokola, za Albaniju se glasovalo bez ijednog glasa protiv. Vjerojatno zato što Albanija ne prejudicira granice prema senzibilnoj, 'velikoj Sloveniji' za razliku od zločeste Hrvatske?

Hrvatski MVPEI odmah je sa zadovoljstvom pozdravio tu povijesnu odluku slovenskog parlamenta, jer: «Ovim činom slovenski parlament postao je dvadeset i prvi, od 26 članica NATO-a, koji je ratificirao Protokol o proširenju NATO-a na Hrvatsku. Hrvatska očekuje također i skoru ratifikaciju Protokola o proširenju NATO-a u preostalim državama članicama kako bi u travnju ove godine na summitu NATO-a u Strasbourgu i Kehlu, u povodu obilježavanja 60. obljetnice osnutka Saveza, sudjelovala kao njegova punopravna članica». Međutim to još uvijek ne znači da je Zakon i definitivno usvojen a evo zbog čega: U svojoj izjavi nakon glasovanja premijer Borut Pahor je, doduše farizejski, izrazio zadovoljstvo takvim ishodom ali je upozorio(valjda svoje 'dobre susjede' Hrvate!?) na moguće zaplete kojima ozbiljno prijete Slovenska pučka(SLS) i Slovenska nacionalna stranka(SNS) koje govore o namjeri da se o već prihvaćenom ratifikacijskom zakonu za ulazak Hrvatske u NATO ponovo glasuje na nacionalnom referendumu.

Drugim riječima netom izglasani zakon stoji na veoma klimavim nogama. Pučkaši Bojana Šrota i Jelinčič-evi naci(onal-)isti mogli bi iznuditi ako ništa drugo onda barem još jednu u nizu odgoda-po zakonu 35 dana-u slučaju da dobiju dovoljan broj potpisa zastupnika ili dovoljno potpisa građana s pravom glasa. Sasvim precizno: ako im uspije sakupiti 2500 glasova za svoju inicijativu do idućeg ponedjeljka (16.veljače), a onda još 40.000 glasova u roku 35 dana da se referendum i održi, to bi moglo na godinu dana odgoditi učlanjivanje Hrvatske u NATO jer ratifikacijski zakon koji je slovenski parlament prihvatio u ponedjeljak ne bi bio na snazi, ali Sanaderov veliki prijatelj i mogući veliki korupcionaš iz afere 'Patria', Janez Janša, ocjenjuje da to ne bi imalo 'dramatične' posljedice za….NATO; dakle, drugim riječima: pa neće valjda moćni Savez plakati za nekakvom bijednom Hrvatskom, lijepo!? A što bi se moglo desiti ako anti-hrvatska osovina Šrot&Jelinčič to i ostvari, pa i referendum bude proveden….te rezultat takvog referenduma bude po Hrvatsku negativan; ne bi to bilo nikakvo čudo?

Eeeeee, tada i u parlamentu već izglasani (kvazi-)Zakon 'pada u vodu', a referendum je sasvim demokratski čin - volja slovenskog naroda (vox populi), zar ne!? (Prema nedavnoj anketi ljubljanskog 'Dela' referendumu o uključenju Hrvatske u EU 49,7 posto Slovenaca glasovalo bi protiv, a 32,7 posto za, dok bi hrvatsko članstvo u NATO-u poduprlo 46,8 posto ispitanika, a 37,5 bi ih glasovalo protiv, jako tijesno!). Na kraju, suvišno je i komentirati sva ova otvorena 'podmetanja klipova pod noge' koja Slovenija kontinuirano podvaljuje svojim 'dragim susjedima' riskirajući da joj padne i nemali promet roba kojeg ima na hrvatskom tržištu; riskiraju Slovenci također da im se odmjeri i realni porez na prihod jer sedamdesetak tisuća ladanjskih kuća izgrađenih u Hrvatskoj, pragmatični 'Janezi' djelomice iznajmljuju…..i to 'na crno'!Ipak, ostaje čudnim kako to da demokratska EU tolerira, primjerice, jednostrano uvedene i ničim opravdane SLO-vinjete, i to bez ikakvih suglasnosti, dogovora, protokola ili ratifikacija…Slovenija ih namjerava mijenjati, eventualno, tek iduće godine zbog planiranog prihoda, usprkos protivljenju većine članica EU-e? Pa, najbolje bi bilo pričekati rezultate mogućeg referenduma kako bi definitivno utvrdili našu 'dobrosusjedsku ljubav' i kako po tomu postupiti. Očito je ta, geografski mala a prgavošću velika Slovenija, veliki problem, ne toliko za Hrvatsku koliko za EU! Ne kaže narod bez razloga: mali tič veliki krič!

Damir Kalafatić

{mxc}

Sri, 6-11-2024, 02:20:47

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.