Želja za uspostavom stabilne vlade
Parlamentarni izbori koji su se održali 11. rujna 2016. godine zaprepastili su Narodnu koaliciju kao i one vjerne sljedbenike anketa. Koliko su dosadašnje ankete koje su se dosad uvijek pokazale točne i vjerodostojne, kako je rekla Vesna Pusić, okrenute SDP-ovoj koaliciji govore ovakvi obrati i prevelike razlike između njih i stvarnosti. No, kako god, to više nije bitno.
Bitno je sastaviti stabilnu i čvrstu vladu – riječi su i želje svih lidera političkih stranaka. Narodna koalicija na čelu s SDP-om po već ustaljenim metoda napravila je široku lepezu stranaka vjerujući da će to pridonijeti njihovoj pobijedi. Stranka poput HSS-a, koja je svojevrsni prebjeg, u želji da se dočepa fotelje pod sloganom „vjera u Boga i seljačka sloga“, u toj strci zaboravila je na veličinu Boga kojega se valjda jedino ne može prevariti. S druge se je pak stranke dogodilo dugoočekivano smanjivanje lepeze desnice. Poučeni dosadašnjim izborima i nastupima u kojima su osvajali čak i manji broj mandata desnica je odlučila tome stati na kraj što se pokazalo ispravnim rješenjem i vraćanjem povjerenja glasačkog tijela. Male stranke uzimale su gotovo uvijek prevelike zalogaje što po logici stvari nije pravedno prema onima koji su svoj glas darovali vodećoj stranci desnice. Ovakav potez, ispalo IzlaznostValja imati na umu da je na izbore izašlo tek nešto više od pola biračkoga tijela te se zapitati kakvo bi nas iznenađenje čekalo da je postotak izlaznosti bio znatno veći.je, pokazao se kao nova i sigurna metoda koja je pokazala jednu odlučnost i čvrstinu stranke. Vidjelo se da vrijedi izaći samostalno na izbore , a pritom ne znajući očekuje li se poraz na mjestu pripremljenom za pobjedu. Ovakvu će metodu, vjerujem, primijeniti ubuduće i lijeva opcija kako bi i ona odmjerila kakvu stvarnu podršku ima i koliko vrijedi. Iznenađujući je bio Živi zid koji je od prošlih izbora, znači u samo par mjeseci, povećao svoj mandat s jednoga na čak osam mandata, dok nam se velike stranke bore sa održavanjem svojih glasača. Valja imati na umu da je na izbore izašlo tek nešto više od pola biračkoga tijela te se zapitati kakvo bi nas iznenađenje čekalo da je postotak izlaznosti bio znatno veći.
Osobni Milanovićev poraz
Nadalje, ovo je još jedan u nizu, osobni poraz Milanovića te se čini da je njegovoj ulozi u SDP-u došao neizbježan kraj. SDP će tražiti ono provjereno, ono što je mogao naučiti od svoje konkurentske stranke, a to je čovjeka europskih, konsolidarnih i komunikacijskih manira, a to će mu onda kasnije, osigurati novi polet, takoreći povratak odbačenih, odnosno politiku okupljanja kakvu je započeo Plenković. Zanimljivo se je osvrnuti i na kratki govor Milanovića o zapostavljanju osobnih želja te radu u korist naše Hrvatske. Ne znamo je li time želio poručiti da je spreman na pregovore s HDZ-om. Mostov predsjednik Petrov, opet je napravio nesmotreni potez pozvavši one koji žele ispuniti njegovih 5 jamstava da se jave. Ponuditi istih 5 uvjeta lijevoj i desnoj strani je programsko približavanje ljevice i desnice, što su već i neki komentatori analizirali, a ukoliko bi došlo do programskog zbližavanja HDZ-a i SDP-a, tada im treća opcija nije potrebna. Most je taj koji bi svoje zahtjeve trebao prilagoditi stranci ovisno s kojom će u pregovore. No, ono što veseli građane je vidljivo i polagano sazrijevanje Mosta koji sada na ovim izborima, za razliku od prošlogodišnjih, ne postavljaju iluzione uvjete poput nestranačkog premijera ili premijera koji nije relativni pobjednik.
Pozitivna stvar ovih izbora je želja svih za uspostavom stabilne vlade. Rezultati bilo kakve vlade neće biti ubrzo vidljivi, ali barem bi moglo prestati kako trošenje novca na izbore, tako i slušanje praznih obećanja.
Lucija Fosić
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.