Naivno slikarstvo u Podravini
Naivno slikarstvo poznato je u svijetu i Hrvatskoj, a posebice u podravskim mjestima. Predstavnici naivnog stvaralaštva bili su, i danas su, samouki slikari koji svojim tehnikama prikazuju svijet oko sebe. Naivni slikari u Hrvatskoj potječu iz tzv. Hlebinske škole. U Hlebinama, mjestu pored Koprivnice Krsto Hegedušić je 30-ih godina 20. st. sa sumještanima, među kojima je Ivan Generalić, započeo takvo stvaralaštvo i tako su stekli svjetsku slavu. Kasnije, Ivan Generalić podučava brojne druge naivne umjetnike i naiva se širila i srećom održala i danas u podravskom kraju. Među pripadnicima naivaca ističe se i Mijo Kovačić koji i danas stvara u svojoj rodnoj kući u Gornjoj Šumi, a galerija njegovih slika nalzi se i u Zagrebu.
Naivno stvaralaštvo poprimili su brojni slikari podravskoga mjesta Molva. Oni su još od djetinjstva na komadićima stakla i s kistom u ruci oslikavali selo, seljaka i seljački način života. Slikari iz Molva tako su se ujedinili u Molvarski likovni krug koji obogaćuju svoje mjesto, ali i privlače brojne zaljubljenike u njihove slike i time turistički doprinose ovom malom mjestu. Kroz godinu organiziraju brojne prigodne izložbe, a posebice za velike kršćanske blagdane. Već tradicionalno se svake godine na Uskrs održava njihova izložba, Molvarsko proljeće, koja osim vjerskih motiva odiše i motivima s nagovještajem proljeća.
Motivi koje ćemo uvijek vidjeti na staklu kod Podravaca su težak rad seljaka, njegov rad u polju ili pripremanje za rad na polju. Nerijetko je prikazan i odmor seljaka u hladovini nekoga stabla te bogato i vjerno prikazana njegova užina, od tradicionalnih prga, domaćeg kruha do slanina i luka. Motivi koji su zastupljeni ne samo na staklu već i platnu, ali i tehnikom suhoga pastela su stavice, kose i selo s nezaobilaznom crkvom u daljini kao simbolom vjere i kršćanstva. Rode i lopoči kao nagovještaj proljeća bile su motiv zasigurno većine slikara.
Molvarski likovni krug
Svaki od slikara ima ipak svoje, prepoznatljive motive tako da ako ste posjetili više puta izložbu samoukih slikara odmah ćete prepoznati o kojem se slikaru radi. Tako neki imaju pogled na svijet kroz maslačke, neki kroz vodene balone, neki kroz šaš i drač, tmurno nebo ili žitno polje. Prigodom Uskrsa neki su prikazali Isusa pod križem, Isusa na putu, ali i raspetoga Isusa. Vjerski motivi uvijek nekako iskaču iz poteza kista i time se pokazuje tradicijski vjerski način života.
Da su Molve i molvarska likovna umjetnost perjanica hrvatske kulture svjedoči i danas potražnja za naivnim stvaralaštvom. Premda je naiva danas u manjem broju zastupljena, nego prije, na mnogim se manifestacijama nađu tragatelji koji odbacuju grubu realnost i izabiru onu naivnu s motivima divovskih jagoda, pijetla i staroga grbavoga seljaka.
Molvarski likovni krug postoji od 1970. godine, baš kada je bilo zlatno doba naivnoga slikarstva u podravskome kraju. Od tada pa sve do danas broj slikara raste, ali ne samo slikara već i onih koji oblikuju drvene skulpture, ali i onih koji fotografiraju motive iz prirode. Da će tradicija slikarstva uvijek ostati živa, rado posjećena i dio kulture do koje se drži svjedoče upravo slikari i njihovi vjerni posjetitelji, kako iz Hrvatske tako i inozemstva.
Lucija Fosić
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.