Kako sačuvati prošlost i osigurati budućnost

Da su Hrvati ne samo domoljubni, već i hrabar narod potvrđuje se brojim političko- povijesnim odlukama u hrvatskoj povijesti. Puni želje prema boljitku Hrvatskog naroda i ambicije za samostalnim i neovisnim postojanjem države iskazali su se oni junaci koji su postavili pravne temelje.

Kada su 8. listopada 1991. donijeli Odluku o raskidu državnopravnih veza Republike Hrvatske s ostalim republikama SFRJ srcem su dokazali odlučnost svojih nauma, a u tome ih ne sprječava i ne Hrvatskazastrašuje dan ranije raketiranje Banskih dvora.S obzirom na to, sastaju se u podrumu Inine zgrade u Šubićevoj ulici u Zagrebu te donose odluku.

Oaza samostalnosti i demokracije

Valja pri tome spomenuti da je u cilju Hrvata bilo stvoriti vlastitu državu kao oazu samostalnosti i demokracije u kojoj će pojedinac, odnosno čovjek moći podizati kako sebe, tako i svoje bližnje. Kada su se domoljubi srcem, a i životima borili za Hrvatsku državu, zasigurno nisu polagali vlastite živote i živote svojih najmilijih za državu kakva obitava sada. Što se dogodilo Hrvatima?! I što se dogodilo s Hrvatskom?! Gdje je i tko je zakazao?! Sukladno danu Hrvatske neovisnosti većina Hrvata ima neradni dan; no pitanje je koliko je njih uistinu na tren zastalo i porazmislilo o biti i značenju istog.

Hrvatski sabor će dan obilježiti svečanom sjednicom na kojoj će biti intonirana himna „Lijepa naša" te odavanjemSaborHrvatski sabor će dan obilježiti svečanom sjednicom na kojoj će biti intonirana himna „Lijepa naša" te odavanjem počasti minutom šutnje poginulim hrvatskim braniteljima, gradonačelnik Zagreba obraća se građanima javnim pismom, poziva na domoljublje, apelira na isticanje hrvatskih zastava te poziva na koncert, dok lokalne sredine, nešto skromnije daju važnu notu navedenom danu počasti minutom šutnje poginulim hrvatskim braniteljima, gradonačelnik Zagreba obraća se građanima javnim pismom, poziva na domoljublje, apelira na isticanje hrvatskih zastava te poziva na koncert, dok lokalne sredine, nešto skromnije daju važnu notu navedenom danu. Organiziraju likovne susrete, čestitaju putem lokalnih medija, organiziraju sajmove...

Svjedoci smo gospodarske krize koja je postojanija nego li bilo koje privatno poduzeće ambicioznog Hrvata, sukladno činjenici da se ono ugasi prije nego li postigne „radnu temperaturu".

Što je pokvarilo i na kraju krajeva otuđilo naš narod?! Rijetki su oni koji se danas opominju na domoljublje. Možda i s razlogom. Ogorčenost na situaciju, na sustav, na prilagodbu životu u granicama koje domovinaomogućuje budžet. No, lako je moguće da je nedostatak osjećaja prema domovini rezultat nepovjerenja prema onima koji diktiraju pravila. Sinovi i kćeri domovine zasigurno vole svoju grudu, no na ljudima koji upravljaju ogromnim kormilom cjelokupnog naroda stoji hoće li oni nastaviti i razvijati ljubav prema grudi. Dokazivanje postojanja osjećaja prema rodnoj grudi i vlastitim korijenima tematika je drugog područje, no valja tek spomenuti Hrvate razasute po svijetu koji se s čežnjom, nostalgijom i melankolijom prisjećaju i vraćaju rodnome.

Demokršćanska zemlja

Je li moguće da su oni hrabri saborski zastupnici 1991. svoje snage polagali u Hrvatsku u kojoj nema izlaza. Je li moguće da su se zalagali za državu koja će ustrojiti svoje poslovanje, a da pritom zbog vlastitih prohtjeva koči ambicije mladog čovjeka željnog vlastitog napretka?! Napredak pojedinca, pripadnika određenog naroda jest napredak čitavog tog naroda; jedna će se zamisao reflektirati na drugu, druga na treću, a na kraju će zaokupiti narod.

Kada je donijeta odluka o raskidu državnopravnih veza razmišljalo se o demokršćanskoj zemlji. Još je se uvijek deklarira tako, no ne bismo li svi ponaosob trebali pridonijeti tome, kako bi ona bila čvršća i monumentalnija?! Ako ne zbog sebe, onda zbog onih generacija koje su se životima borile za to, ali i zbog generacija koje će doći. Uistinu je bitno sačuvati važnost prošlosti i ostaviti trag budućnosti, te osvijestiti domoljublje.

Lucija Fosić

 

HKV.hr - tri slova koja čine razlikuAgencija za elektroničke medijePrilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

Pet, 4-10-2024, 01:26:40

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.