Kako je Hina, a kako Der Spiegel izvijestio o proruskom prosvjedu u Beogradu
U Beogradu je 4. ožujka 2022. održan proruski prosvjed zbog toga što je Srbija na sjednici Opće skupštine UN-a glasovala za rezoluciju kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu. O tom su događaju javna glasila izvijestila na različite načine.
Hrvatska novinska agencija (Hina) objavila je izvješće svojega stalnog dopisnika iz Beograda o tom događaju pod naslovom: „Desničari u Beogradu prosvjedom podržali Rusiju, Vučića nazvali 'izdajnikom'“.
Njemački magazin Der Spiegel, rabeći kao izvor Francusku novinsku agenciju (AFP), objavio je izvješće pod naslovom: „U Beogradu slave Putina“.
Naslov informacije o prosvjedu hrvatske novinske agencije stavlja naglasak na „desničare“, odnosno izdvaja srbijanskoga predsjednika, sugerirajući kako ne pripada srbijanskom „desničarskom“ miljeu, koji je organizirao prosvjed.
U naslovu informacije njemački magazin donosi ime ruskog predsjednika Putina (najodgovornijeg za pokretanje krvavog i razarajućeg rata, op.a.) kojeg slave u Beogradu.
Njemački magazin u leadu informacije napominje da „dok ruski napad na Ukrajinu osuđuju u cijelom svijetu, u Srbiji ljudi izlaze na ulice i bodre Putinov ratni pohod“.
U leadu hrvatske novinske agencije stoji kako je to bio „prosvjed podrške ruskom narodu“, koji je organiziralo nekoliko desničarskih skupina, nazivajući srbijanskog predsjednika „izdajnikom“ zbog podrške Srbije rezoluciji UN-a kojom se osuđuje napad Rusije na Ukrajinu.
Uočljiva je različita optika dvaju navedenih medija spram istoga događaja. Za dopisnika hrvatske novinske agencije to je „prosvjed podrške ruskom narodu“, a za Der Spiegel prosvjed u kojem se „bodri Putinov ratni pohod“.
U izvješću hrvatske novinske agencije Vučića se nastoji suprotstaviti ozračju prosvjeda, zbog toga već u samom naslovu odrednica „izdajnik“.
U informaciji Der Spiegela navodi se kako je „oko tisuću proruskih prosvjednika izišlo na ulice kako bi izrazili svoju potporu ruskoj invaziji na Ukrajinu“, hrvatska izvještajna agencija kaže „više stotina“.
Der Spiegel informaciju o proruskom prosvjedu u Beogradu ilustrira fotografijom s mjesta događaja. Tako pristupa tom događaju čak i beogradski portal Blic koji donosi uz vijest fotografiju na kojoj se vide ruske i srbijanske zastave, transparenti i velika fotografija Putina. Hina svoju informaciju ilustrira „zauzetom“ fotografijom srbijanskog predsjednika Vučića. Informacija njemačkog magazina usredotočena je na događaj - prosvjed, Hinina informacija na relacije prosvjednici - Vučić.
Foto: Blic.rs
Povici i izjave tijekom prosvjeda koje prikazuju raspoloženje prosvjednika, u Hininoj informaciji gurnuti su u drugi plan, Der Spiegel ih navodi odmah nakon leada i stavlja naglasak na anti-NATO slogane, dok Hina ističe anti-EU poruke. U informaciji Der Spiegela prosvjednike se dovodi u relaciju sa širim ozračjem u Srbiji, pa se navodi kako Putinov napad na susjednu državu „posljednjih dana brani niz srbijanskih medija“. U vijesti hrvatske novinske agencije navodi se poruka čelnika „desničarskih udruga“ kako je „rusofobija u Srbiji samo statistička grješka“.
Mogli bismo zaključiti kako je informacija Der Spiegela o proruskom prosvjedu u Beogradu profesionalna, a ona hrvatske novinske agencije promidžbena, u svrhu obrane lika srbijanskog predsjednika, pred izbore.
Informacija o proruskom prosvjedu u Beogradu nije obična, svakodnevna informacija, primjerice kao o vodostaju Dunava, da ne bi svratila pozornost. Predsjednica Upravnog vijeća Hine je Majda Tafra-Vlahović, poznata medijska stručnjakinja. Vrijedilo bi znati analizira li Upravno vijeće ovakve i slične izvještaje svojega stalnog dopisnika iz Beograda jer u servisu hrvatske novinske agencije mogu se pronaći informacije kao da su pisane u predsoblju Vučićeva ureda?
Marko Curać