Život i stvaralaštvo
Akademski slikar, grafičar, dobročinitelj, kolekcionar Aleksej Hanzen (rus. Ganzen) rođen je 2. veljače 1876. u Odesi, u obitelji aktivnoga građanskoga savjetnika (građanski čin, rang u Ruskom Carstvu) Wilhelma (Viljgeljma) Hanzena i druge kćeri svjetski poznatoga marinista armenskoga podrijetla Ivana (arm. Hovanes) Ajvazovskoga (v. ) Marije Ajvazovski (1851.). Od devet unuka Ivana Ajvazovskoga trojica su postali profesionalni slikari: Mihail Latri (1875. - 1942.), Aleksej Hanzen (1876. - 1937.) i Konstantin Arceulov (1891. - 1980.). Hazen je baštinio od djeda Ajvazovskoga u Carskoj Rusiji imanje, majur u selu Romaš-Eli (kasnije Romanovka) na Krymu. Hanzenov je djed po očevoj liniji bio saksonski glavni konzul u Odesi. Prve slikarske poduke dobio je od svojega djeda Ivana Ajvazovskoga. Završio je Pravni fakultet Imperatorskoga Novorossijskoga sveučilišta u Odesi. Od 1900. do 1917. radio je u Resoru ustanova imperatorice Marije, a od 1915. u Ministarstvu ruske mornarice kao slikar Glavnoga pomorskoga stožera Rusije. Tijekom Prvoga svjetskoga rata (1914. - 1918.) puno je radio u Sevastopolju, krymskom središtu, po narudžbi Vojnoga resora. Diplomirao je na Akademiji umjetnosti u Berlinu i Dresdenu. Njegovi su inozemni profesori bili: K. Zalcman, E. Bacht, P. Meyerhein, Tony Robert-Fleury, Jules Jeseph Lefebvre. Nastavio je školovanje u Parizu. U Parizu je stekao veliki ugled kao zanimljiv i darovit slikar.
Ivan Ajvazovski i njegova obitelj: Hanzeva je majka Marija druga slijeva u gornjem redu slike
Svoje slike izlagao je nekoliko puta na francuskim umjetničkim manifestacijama. Njegove slike su kupovali muzeji u Parizu (slike su izložene u Louvreu), Marseillesu, Toulonu, Chicagu, Brooklynu, New Yorku, Buenos Airesu …
Aleksej Hanzen: Kućica na dalmatinskoj morskoj obali; Morski krajolik s jedrima; Morski krajolik. Zaton
Nakon Listopadskoga prevrata 1917. u Rusiji iselio se je u tadanju Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. U Hrvtasku stiže 1920. i gotovo dvadesetak godina živi i radi u Zagrebu i Dubrovniku. U Dubrovnik se je konačno preselio 1923. sa ženom Olimpijadom (1875. - 1945.) uz dopuštenje tadanje vlasti nakon izgradnje vlastite dubrovačke vile koju je nazvao u čast svoje supruge “Olimpija”. Hanzen joj je bio drugi suprug, prvi Muruzi je preminuo 1906. Od prvoga je supruga Olimpijada imala dva sina, Konstantina, kojega su nazivali “Kokič” i Vladimira, kojega su nazivali “Vovič”. Vlastitu djecu Aleksej i Olimpijada nisu imali. Sinovi Olimpijade su poginuli u Rusiji, u vrijeme Staljinovih represija: Konstantin (1933.) i Vladimir (1937.). Vila se je nalazila u predjelu Lapada, na gruškoj obali. Aleksej Hazen je sudjelovao na mnogim vlastitim i skupnim međunarodnim izložbama u Zagrebu, Dubrovniku, Beogradu, Osijeku, Splitu, Ljubljani, Pragu, Rimu, Parizu i dr. Njegova zadnja izložba održana je 1936. i posvećena je dalmatinskoj floti. U Hrvatskoj, nakon njegove smrti, slike su mu izlagane 1938., 1940., 1978. te 1997. Slikao je često kao i njegov poznati djed marine u ulju i akvarelu. Prikazivao je pomorske bitke, krymske i južnodalmatinske motive, morske krajolike te vedute, a radio je pastele i bakroreze. Njegove slike se nalaze u privatnim i javnim zbirkama u Hrvatskoj i diljem svijeta. Naslikao je, prema pojedinim podatcima, više od 3.000 umjetničkih djela.
Obiteljska grobnica
Slikar Aleksej Hanzen je preminuo 19. listopada 1937. godine u Dubrovniku. Pokopan je na groblju Boninovo, u Dubrovniku. U obiteljskoj grobnici su pokopani također supruga Olimpijada, supruga Konstantina Muruzija Barbara (rus. Varvara) i njihov sin, unuk Mihail Muruzi.
Upoznajmo hrvatske čitatelje s nekoliko radova slikara Alekseja Hanzena.
Fotogalerija:
More
Brod na zalasku
Venecija
Dubrovnik. Prije kiše
Morska obala
Kuća na obali Dalmacije
Artur Bagdasarov
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.