Rat dronovima

Vojna akcija Ukrajine u kojoj je dronovima duboko u ruskom teritoriju uništeno 40 moćnih ruskih ratnih zrakoplova, iznenadila je službenu Moskvu ali i cijeli svijet. U režiji Ukrajinske sigurnosne službe (SSU) izvedena dronje, sportski rečeno, rekontra Ukrajine na Rusiju u kojoj je, kako se izvješćuje, stradala trećina ruske ratne zrakoplovne flote, a šteta se procjenjuje na sedam milijardi dolara. Ovaj kontranapad Ukrajinci su izveli bespilotnim letjelicama koje su, kako navodi Centar za strateške međunarodne studije (CSIS) "tajno prokrijumčarene u Rusiju". To govori da su kreatori ove ukrajinske intervencije planirali prirediti što je moguće veće iznenađenje Rusima na njihovom terenu. Protunapad Ukrajine je za nju završio uspješnim učinkom, a za Rusiju neočekivano šokantno.

Ovaj ratničko-vojni pothvat Ukrajine mogao bi označiti početak kraja tradicionalnih vojno-ratničkih doktrina u kojima se prednost stjecala skupocjenim teškim naoružanjem: tenkovima, zrakoplovima, ratnim brodovima... Ukrajinci su za ovaj težak udarac Rusiji koristili bespilotne letjelice koje se uz pomoć umjetne inteligencije daljinski navigiralo s teritorija Ukrajine i ciljalo mete na teritoriju Rusiji. Takvom operacijom bespilotnim letjelicama priređena je promocija na velikoj ratničkoj pozornici što će utjecati i na buduće ratove. Financijski mnogostruko jeftinije bespilotne letjelice su sposobne nanositi teške gubitke protivniku.

Ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju Mihajlo Fedorov je nedavno obznanio kako je njegova zemlja stvorila i na bojnom polju testirala novi matični dron koji može "autonomno identificirati, pronaći i pogoditi ciljeve s dva FPV drona na udaljenosti do 300 kilometara, uključujući i napade na ruske zrakoplove, sustav protuzračne obrane i kritičnu infrastrukturu". Riječ je o novoj generaciji dronova sa, kako navodi američki Institut za proučavanje rata, "strojnim vidom" koji im daje sposobnost samostalnog uočavanja ciljeva koje treba pogoditi. Dosadašnje generacije dronova nisu imala razvijene takve "oči". Kako se obrazlaže u posebnom izvješću ovog Institut za lipanj ove godine: "Ukrajina se sve više usredotočuje na razvoj dronova s mogućnostima strojnog vida." Njihovi aktualni dronovi tipa Swarm (Roj), kako se rus ukrpreporučiva, također će trebati razvijati mogućnosti strojnog vida. "Strojni vid odnosi se na algoritme automatskog prepoznavanja slike koja omogućuju dronu da zapamti sliku cilja i zaključa se na cilj čak i ako se cilj kreće." Drukčije rečeno, takvi dronovi su poput pijavice, zalijepe se za metu nanoseći joj štetu.

S druge strane, Rusija je razvila dronove nazvane Tyuvik koji su sposobni, po tumačenjima Instituta za proučavanje rata, "za autonomno nanošenje udara na ciljeve nakon što ruski operateri dronova odrede ciljeve tijekom završne faze planiranja napada dronom".

Rusija aktivno, prema tumačenju Instituta za proučavanje rata u specijalnom izvješću, pokušava sustići ukrajinske inovacije u stvaranju "sustava za svjesnost o situaciji i upravljanju bojnim poljima".

"Ruska državna medijska kuća RBC izvijestila je 22. svibnja da su ruski satelitski navigacijski sustav GLONASS i korporacija Ruska državna tehnološka inicijativa (NTI) razvili nacrt koncepta za stvaranje sustava pod nazivom "Digital Sky of Russia" (Digitalno Nebo Rusije), koji će uspostaviti jedinstveni sustav mreže i informacijske tehnologije za ruske zračne, svemirske i srodne cyber-svemirske sustave". Ukrajinsko-ruski rat sve više postaje digitalni rat dronovima.

Pejo Gašparević

Pet, 13-06-2025, 02:50:12

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.