Tihe integracije
O članku 2. i 86. Ustava Republike Hrvatske i Zakonu o vladi i poteškoći njihovog povezivanja s nužnošću održavanja referenduma o ulasku u Europsku uniju već sam pisala na portalu Hrvatskog kulturnog vijeća. Ovaj puta osvrnula bih se na neke pravne aspekte ulaska Hrvatske u NATO, odnosno na pitanje što Republika Hrvatska radi u balkanskom društvu u okviru Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi. U svezi ovih balkanskih integracija vrijedi spomenuti da upravo danas u Zagrebu počinje 6. Konferencija predsjednika parlamenata država sudionica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi, o kojoj je javnost vrlo površno obaviještena.
Članak 7. Ustava Republike Hrvatske stavak 2 glasi :"Oružane snage Republike Hrvatske mogu prijeći njezine granice ili djelovati preko njezinih granica samo na temelju prethodne 2/3 odluke Hrvatskog sabora, a stavak 3. istog članka glasi: Oružane snage mogu prijeći granice Republike Hrvatske u sklopu vježbi u okviru međunarodnih obrambenih organizacija kojima je Republika Hrvatska pristupila ili pristupa na temelju međunarodnih ugovora te radi pružanja humanitarne pomoći i bez prethodne odluke Hrvatskog sabora." Članak 17. i 100. odnose se na stanja ratne opasnosti. Prema navedenim člancima za ulazak u NATO građani se ne moraju nužno izjasniti na referendumu za ulazak u NATO. U tisku nisam uočila da se točno navode obveze koje Republika Hrvatska preuzima ulaskom u NATO, pa je tako vrlo teško uzeti stav prema tom pitanju.
Posebno je tragično da nitko ne postavlja pitanje što će Vlada Republike Hrvatske potpisati u svibnju s balkanskim državama u okviru Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi, a po diktatu europskih velesila. Nitko nije točno proučio koju trgovinsku korist ćemo imati od tog udruživanja. Sve te države su preplavljene jeftinom kineskom robom a mi možemo postati samo uvoznici njihovih jeftinijih poljoprivrednih proizvoda. U poglavlju 2. Udruživanje i razdruživanje Ustava Republike Hrvatske članak 141. glasi : "Pravo da pokrenu postupak udruživanja Republike Hrvatske u saveze s drugim državama ima najmanje 1/3 zastupnika u Hrvatskom saboru, Predsjednik Republike i Vlada Republike Hrvatske. Zabranjuje se pokretanje postupka udruživanja Republike Hrvatske u saveze s drugim državama u kojem bi udruživanje dovelo, ili moglo dovesti do obnavljanja jugoslavenskoga državnog zajedništva, odnosno neke balkanske državne sveze u bilo kojem obliku." U kojoj mjeri je ovo predstojeće udruživanje već ili je priprema stvaranja neke balkanske državne sveze. Jugoslavensko državno zajedništvo su ublažili s Albanijom i Moldavijom.
Mira Ivanišević
{mxc}