Demokracija na hrvatski način - uprave liječnicima zabranjuju javni prosvjed
Štrajk liječnika započeo je 18. rujna, a predstavnicima Vlade tj. Vladi od početka na ruku ide to što većina liječnika zbog odgovornosti prema pacijentima svoje dužnosti obavlja redovno, iako su u štrajku. Tako smo došli do apsurdne situacije da se odgovornost liječnika tijekom štrajka zapravo okrenula protiv njih samih i argumenata koje iznose. A da bi se pojačao dojam kako štrajka praktički nema, doznajemo da se, kad sindikalno čelništvo organizira javne akcije, na liječnike vrši pritisak pod prijetnjom sankcija od strane uprava pojedinih bolnica.
LiječniciLiječnici mogu ne obavljati svoj posao i na radnom mjestu, ako tako žele, a ako se stanje u zdravstvu bude i dalje rješavalo kao što se do sad rješavalo, upravo će hrvatski pacijenti bit zasigurno vrlo brzo uskraćeni za mnoge usluge i standarde liječenja koje su se do sad smatrale normalnima.Konkretno, danas doznajemo kako je zbog organiziranog prosvjeda liječnika u Zagrebu na Cvjetnom trgu poslana posebna okružnica zaposlenicima jedne od najvećih zagrebačkih bolnica, a koju je potpisao njezin sanacijski upravitelj. U okružnici se kaže kako će svaki liječnik koji napusti svoje radno mjesto prije isteka radnog vremena, te ne obavi poslove propisane Odlukom ministra i Pravilima bolnice biti sukladno pozitivnim propisima sankcioniran. Drugim riječima, liječnicima ove bolnice pod prijetnjom sankcija zabranjen je odlazak na sindikalni prosvjed koji je bio zakazan za danas popodne u središtu Zagreba.
Iako nema sumnje kako su pacijenti na prvom mjestu, i kako je svakom odgovornom dužnost zaštititi njihove živote i zdravlje, pa i sanacijskim upraviteljima bolnica, postavlja se pitanje ne ugrožava li cijelo stanje u zdravstvu, za koje je ponajprije odgovorna vlada RH, više pacijente od eventualnog odlaska pojedinih liječnika na jedan sindikalni prosvjed nakon više od 20 dana štrajka.
Ovakve prijetnje upravitelja Bolnice svim liječnicima, dakle, osim što krše osnovno pravo na štrajk, ujedno nisu nužno ni u najboljem interesu za pacijente. Naime, liječnici mogu ne obavljati svoj posao i na radnom mjestu, ako tako žele, a ako se stanje u zdravstvu bude i dalje rješavalo kao što se do sad rješavalo, upravo će hrvatski pacijenti bit zasigurno vrlo brzo uskraćeni za mnoge usluge i standarde liječenja koje su se do sad smatrale normalnima. (hkv)
Okružnica zaposlenicima jedne od najvećih hrvatskih bolnica zbog današnjega prosvjeda
Hrvatski liječnički sindikat uputio je pisanu uputu svim povjerenicima, a u svezi skupa liječnika u štrajku koji je organiziran i najavljen za četvrtak, 10. listopada 2013. godine u 12.00 sati na Cvjetnom trgu u Zagrebu i prema kojoj su povjerenici dužni obavijestiti poslodavca odnosno u našem slučaju sanacijskog upravitelja o danu, mjestu i vremenu održavanja sindikalnog skupa. U nastavku teksta HLS se poziva na postojeće propise prema kojima navodno svi članovi sindikata ustanove imaju pravo jednom u šest mjeseci održati sindikalni skup u radno vrijeme ustanove, o čemu trebaju obavijestiti poslodavca, a pazeći da se sastanak organizira u vrijeme i na način koji najmanje narušava redovno poslovanje ustanove.
U predmetnoj pisanoj uputi izbjegnuto je pozivanje na određeni članak nekog zakona na kojem se temelji to navodno pravo sindikata. Iz teksta upute može se uočiti sličnost sa člankom 162. Zakona o radu u kojem se pod nazivom: "Skupovi radnika" utvrđuje pravo radničkog vijeća da dva puta godišnje održavaju skupove radnika, uz prethodno savjetovanje s poslodavcem, vodeći pri tome računa da se odabirom vremena i mjesta održavanja skupa radnika ne šteti poslovanju poslodavca.
Dakle, HLS je u spomenutoj uputi samovoljno modificirao spomenuti članak Zakona o radu pa Vas izvješćujemo da nismo suglasni sa sudjelovanjem liječnika - radnika Bolnice na spomenutom skupu organiziranom u radno vrijeme ustanove i na mjestu značajno dislociranom od mjesta rada liječnika, čime se dovodi u pitanje obavljanje nužnih poslova utvrđenih Pravilima o nužnim poslovima koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka i o načinu rada za vrijeme štrajka Bolnice, a sve radi zaštite života i zdravlja pacijenata i građana RH.
HLS može organizirati razne sindikalne skupove i druženja izvan radnog vremena za što im nije potrebna suglasnost poslodavca.
Svaki liječnik - radnik Bolnice koji napusti svoje radno mjesto prije isteka radnog vremena te ne obavi poslove propisane Odlukom ministra i spomenutim Pravilima Bolnice bit će sukladno pozitivnim propisima sankcioniran.
Napominjem da su za organizaciju rada klinike - kliničkog zavoda odgovorni predstojnici te su isti u obvezi utvrditi prisutnost na radu radnika, odnosno evidentirati one liječnike - radnike koji u vrijeme održavanja skupa, a sa svrhom sudjelovanja na skupu napuste svoje radno mjesto.