Glumcima je dosta ponižavanja
U zadnje su vrijeme hrvatski glumci izloženi neviđenoj hajci i ponižavanju, u čemu prednjači Ministarstvo kulture praćeno medijima koji na skandalozan način tumače publici podatke iz kojih bi trebala zaključiti da su glumci repertoarnih kazališta, ali ne samo oni nego i cijelo hrvatsko glumište – družba neodgovornih neradnika, umjetnički i moralno upitnih osoba. Hajkom se upravlja iz Ministarstva kulture koje bi trebalo štititi integritet umjetnika, a ne najavljivati novi Zakon o kazalištima s odredbama koje ignoriraju hrvatsku zbilju i unose anarhiju, nesigurnost i nesuvislost u kazališni život i položaj glumca.
Novoutemeljeno tijelo u okrilju glumačkoga sindikata dostavilo je Ministarstvu kulture pismo upozorenja, koje objavljujemo u cijelosti.(hkv)
Hrvatski sindikat glumaca, Amruševa 19/III, 10 000 Zagreb
Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, Josipa Runjanina 2, 10 000 Zagreb
n/r ministrice kulture prof. dr. sc. Andree Zlatar Violić
n/r zamjenika ministrice prof. Berislava Šipuša
Poštovani,
javljamo da su na sastanku Hrvatskog sindikata glumaca, održanom 18. lipnja 2012., glumci osnovali Koordinaciju Sindikata glumaca, dobrovoljno formirano privremeno tijelo koje će artikulirati naše stavove i Prvo hajka...Svjedoci smo sad već neobjašnjive hajke na glumce, koja nas je zaprepastila žestinom i iznenadila neutemeljenošću naspram stvarnosti koja je potpuno drugačija. U napadu na glumce barata se neprovjerenim podatcima o zaradama, zalaganju i trudu glumaca u matičnim kazalištima, te nesuvislim prijedlozima o sadržaju novog Zakona o kazalištimamišljenja u svezi s najavljenim promjenama Zakona o kazalištu i položaju hrvatskih glumaca u kazalištu.
Svjedoci smo sad već neobjašnjive hajke na glumce, koja nas je zaprepastila žestinom i iznenadila neutemeljenošću naspram stvarnosti koja je potpuno drugačija. U napadu na glumce barata se neprovjerenim podatcima o zaradama, zalaganju i trudu glumaca u matičnim kazalištima, te nesuvislim prijedlozima o sadržaju novog Zakona o kazalištima. Smatrajući da se takav zakon ne može donositi bez savjetovanja sa strukom, i to pogotovo glumcima zaposlenima u repertoarnim kazalištima, ali i glumcima uopće, smatrali smo nužnim oformiti Koordinaciju, kao tijelo razuma, tolerancije, te pozitivne i konstruktivne suradnje.
Zakon o kazalištima, i onaj iz 1991. i onaj iz 2006., stavlja glumce u ponižavajući i diskriminirajući položaj u odnosu na druge građane Republike Hrvatske. Prvi iz neznanja i površnih opservacija europske kazališne scene, a drugi iz smišljene namjere da se uništi glumac repertoarnog kazališta kao kreativna individua i stvaralac, zaobilazeći činjenicu da je Zakon o radu donesen 1995. godine te se Zakon o kazalištu morao usuglasiti s njim, i time izbjeći mnoge nedefinirane odnose, koji su ostali na snazi i rezultirali izgubljenim sudskim procesima u korist glumaca. Napravili smo analizu već postojećeg Zakona, kojom možemo objasniti zašto su neki članci ili pojedini stavci članaka nezakoniti, diskriminirajući, neprovedivi i besmisleni, te - ponukani očitim nesnalaženjem pojedinaca u svekolikoj kompleksnoj kazališnoj problematici - nudimo pomoć pri nacrtu boljeg Zakona o kazalištima. Smatramo da se i sada plasiraju ideje koje nipošto nisu uvjet za normalan radni odnos, nego su prije predmet ekskluzivnih ugovora, kao što je, na primjer, plaćanje odštete kazalištima. ...onda zakonZakon o kazalištima nije nebitan segment u životu hrvatskog društva, te se nikako ne smije donositi hitnim postupkom, niti jednostrano. Napominjemo da je posve neuobičajeno donositi Zakon koji je podložan prijavama i tužbama na Ustavnom sudu, kao što je slučaj sa postojećim Zakonom, protiv kojeg smo 2008. godine podnijeli tužbu Ustavnom sudu RHNemamo namjeru dopustiti niti iznajmljivanje glumaca drugim kazalištima za istu plaću (jer glumci nisu ničije vlasništvo, pa niti vlasništvo kazališta), a takva ideja sadrži elemente kmetstva i robovlasničkog odnosa.
Neki od nas imaju dovoljno znanja (pa i pravnog), a svi i dovoljno iskustva u tome području, pa nećemo dopustiti takvo zlostavljanje, niti bilo kakve, pa i najmanje izmjene Zakona o kazalištima koji će biti na štetu glumaca, a koji će kreirati ljudi iz tzv. neovisne produkcije ili oni koji nisu struka kojoj pripadamo.
Stoga smatramo, budući da se očito radi i o sudbini hrvatske kazališne tradicije i kontinuiteta (a to su repertoarna kazališta, a ne prolazne kazališne kuće), da se bez našeg sudjelovanja ne može donijeti kvalitetan nacrt zakona, koji je onda podloga za javnu raspravu.
Zakon o kazalištima nije nebitan segment u životu hrvatskog društva, te se nikako ne smije donositi hitnim postupkom, niti jednostrano. Napominjemo da je posve neuobičajeno donositi Zakon koji je podložan prijavama i tužbama na Ustavnom sudu, kao što je slučaj sa postojećim Zakonom, protiv kojeg smo 2008. godine podnijeli tužbu Ustavnom sudu RH.
Cilj toga Zakona trebao bi biti uvođenje reda i sigurnosti u radu kazališta i svakako poticajan za kazališnu umjetnost, a ne dovođenje glumaca (koji su osnova i najvažniji dio kazališne umjetnosti) u nezavidnu situaciju.
U nadi da Ministarstvo kulture razumije da mu je svrha pomaganje, poticanje i olakšavanje rada u kazalištu, te svijesti da je ono tu zbog građana Republike Hrvatske, umjetnika i djelatnika u kulturi, očekujemo vaš poziv na razgovor.
Zahvaljujemo.
U ime Koordinacije Hrvatskog sindikata glumaca
Žarko Savić - 091 579 56 84
Višnja Babić - 098 232 022
Mirjana Majurec
Ankica Dobrić
Edita Lipovšak
Đuro Roić
Ivan Đuričić
Željko Šestić
Danijela Prizmić
Gorana Marin
Marina Kostelac