Banana republika
Hrvatski sabor prekjučer je odobrio ukidanje imuniteta Branimiru Glavašu za nastavak kaznenoga postupka, ali ne i za ponovno pritvaranje, čime mu je omogućio obranu sa slobode. Za prijedlog Mandatno-imunitetnog povjerenstva da se Glavašu ne skine imunitet za pritvor glasovao je 81 zastupnik, 49 ih je bilo protiv, a tri suzdržana, dok je odluka da mu se imunitet skine za nastavak suđenja donesena sa 132 glasa za i jednim suzdržanim. MIP je Saboru predložio da Glavašu skine imunitet za nastavak kaznenog postupka zbog optužbi za ratni zločin, ali i uskrati odobrenje za pritvaranjem Glavaša za trajanja njegovog zastupničkog mandata, uz obrazloženje da mu treba omogućiti obranu sa slobodu "jer to ne može utjecati na ishod postupka". Upravo takvo obrazloženje da Glavaševa obrana sa slobode ne može utjecati na ishod postupka sporna je zastupnicima SDP-a, HNS-a i IDS-a, koji tvrde da se takvom odlukom Sabor protuustavno miješa u sudsku vlast. Zbog toga su i glasovali protiv prijedloga da Glavašu ostane imunitet za pritvor.
O toj temi na HRT-u se izjasnio i dr. Ivo Banac, predsjednik HHO-a istaknuvši, kako je ovakva odluka Hrvatskoga sabora nedopustiva i kao takva predstavlja izravan utjecaj na funkcioniranje pravosuđa. Ono što ostaje prilično nejasno jest na koji se način na pravosuđe i suce u postupku implicirani pritisak zapravo vrši. Zar provođenjem zakona o zastupničkom imunitetu od strane samoga zakonodavca? O moralnoj ispravnosti ili neispravnosti istog uvijek je moguće, čak i poželjno raspravljati, ali ako je Hrvatska demokratska država (kakvom je naša politička elita počesto kvalificira), tada bi se zakon koji je na snazi trebao poštivati i vrijediti za sve jednako, jer jedno je od temeljnih načela te iste demokracije ono koje govori da su pred zakonom jednaki svi. Za primjerom koji dokazuje suprotno, odnosno to da je Hrvatska još uvijek više banana republika nego demokratska država, ne moramo tragati daleko, štoviše, ostajemo kod istoga kaznenog postupka. Kako bi se inače četverosatno birtijsko «brifiranje» mlade pravnice Ana Marije Getoš, sestre od suoptužene Gordane Getoš Magdić – od strane bivšeg načelnika PU osječko-baranjske, a današnjeg savjetnika u MUP-u Vladimira Fabera , koji usput budi rečeno sjedi i u odboru za pomilovanja(koja koincidencija?!) moglo nazvati?
Da li su to metode koje su primjerene i normalne za jedno donekle razvijeno demokratsko društvo ili one kakve su se primjenjivale i bile karakteristične za najcrnje doba vladavine komunizma u Hrvatskoj? Ne treba se zavaravati da se ovakve i slične stvari u određenoj mjeri ne događaju i u zapadnom svijetu, no postoji ipak drastična razlika. Kad takve afere «procure» u javnost, reagira se brzim i konkretnim potezima, prekidaju se političke karijere, padaju vlade, odlazi se u zatvor. Ali ne i u našoj banana republici, u njoj će Faber podignuti tužbu protiv Anamarije Getoš koja se njegove ucjene usudila snimiti, a ona će biti pozivana na informativne razgovore u policiju. Baš kao da se po tom pitanju u posljednjih 50 godina ništa promijenilo nije. Zastrašujuća pomisao, zar ne?
M.M.B.
{mxc}