Vijest dana koju prenose gotovo svi hrvatski mediji, i koja će se nesumnjivo još nekoliko dana vrtjeti po našem medijskom prostoru, je navodni razgovor s bivšim jugoslavenskim ministrom obrane generalom Veljkom Kadijevićem kojeg je nešto prije podneva objavio portal Business.hr. Umijeću hrvatskog istraživačkog novinarstva se ovdje odista treba diviti. Naime, u prvoj rečenici koja prati spomenuti razgovor saznajemo kako je mukotrpna potraga za razgovorom s Veljkom Kadijavićem počela prije mjesec dana, odnosno nekoliko tjedana prije nego što je beogradski dnevnik "Blic" svojim člankom pokrenuo skandal oko nepodizanja međunarodne tjeralice za Veljkom Kadijavićem od strane Hrvatske. Time je portal Business.hr pokazao zavidnu sposobnost predviđanja tema koje će se naći u žarištu hrvatske javnosti nekoliko tjedana kasnije.

U nastavku uvoda koji prati razgovor s Veljkom Kadijevićem saznajemo kako su svi materijalni dokazi o razgovoru na izričiti zahtjev "veza" koje su razgovor organizirale uništeni. To pomalo podsjeća na tehniku rada s pojedinim Tuđmanovim transkriptima kada su se sadržaji vrpci prepisivali na papir a vrpce uništavale. No, u Kadijevićem slučaju ovakva konspirativnost se još može valjda objasniti potrebom da se on kao bjegunac u potpunosti zaštiti od moguće potjere kojima bi zvučni zapis njegovog glasa poslužio kao trag. Pustimo sada na stranu činjenicu da za početak uopće nije jasno što Kadijević dobiva razgovorom za hrvatske medije.

Iz kratkog razgovora s Kadijevićem izdvajamo dio koji bi trebao posebno odjeknuti u hrvatskoj javnosti. Tako saznajemo kako se Kadijević s Tuđmanom mogao uvijek dogovoriti za razliku od Mesića kojem "nikada nije vjerovao", jer je u ključnim trenutcima Mesić "izmanipulirao Tuđmana". Mesić je tako navodno uspješno izmanipulirao dogovorenu predaju 20.000 automatskih pušaka tipa kalašnjikov područnim jedinicama JNA, a osim toga bio je i pokrenuo inicijativu rušenja "JNA i rukovodstva Srbije, s ciljem dovođenja Draškovića na vlast".

Na koji bi način su par Mesić-Drašković trebali promijeniti povijest članak na portalu Business.hr nažalost ne pojašnjava. No, pojašnjava odnose između Kadijevića i Tuđmana u vidu stenograma koji su dostavljeni autoru, iako nije jasno iz članka od koga. U tim stenogramima Kadijević govori Tuđmanu kako Marković misli da su njih dvojica (Kadijević i Tuđman) huligani isto kao i Milošević, i da Kadijević i Tuđman ne mogu biti ti koji će stvarati mir. Ako je tome tako nije nam baš jasno što je Marković tražio kod Tuđmana u trenutku kada su napadnuti Banski dvori s ciljem da ih se ubije. No, kako je krenulo, tokom vremena može uvijek iskrsnuti neki novi stenogram koji će i za ovo pitanje naći potpuno neočekivani odgovor.

M. M. 

 

 

Kadijević ekskluzivno za Business.hr: Ja sam savjetnik vojne koalicije u Iraku, imun sam na tjeralice i sudove

"Hrvatska tjeralica uopće me ne zanima, mirno spavam. Hrvatske tužbe, da ih je i 33, a kamoli tri, nimalo me ne plaše. Ja sam samo spašavao jednu državu, koju su mnogi, poput vašeg predsjednika Mesića, željeli razbiti." Bila je to prva rečenica koju smo čuli od Veljka Kadijevića, koji je za Hrvatsku trenutačno najtraženije "lice s tjeralice". 

 

Ponekad se i novinarima posreći. Nakon gotovo mjesec dana dovijanja, traganja, veza i vezica, desetaka pravih i krivih informacija, obećanja, konačno smo uspjeli, doduše preko posrednika, stupiti u vezu s nekadašnjim saveznim sekretarom za Narodnu obranu. Za izjavu smo morali doći u jednu državu EU, gdje nas je dočekala "veza" do koje nam je trebalo pet prethodnih veza, preporuka i jamstava.

Sastanak u jednom "europskom parku", u kojemu je nekada navodno volio predahnuti i car Franjo Josip, uz precizne upute: "veza" će uspostaviti vezu s generalom, a mi onda trebamo upaliti diktafon, sa slušalicama na ušima, pustiti "gospodina generala da priča, bez pitanja", potom izjavu skinuti, prepisati, a vrpcu odmah vratiti.

Ubrzo, čujemo Kadijevićev ostarjeli bariton koji "predlaže" da "odmah prijeđemo na stvar", pa nakon izjave o hrvatskoj tjeralici i "mirnom snu" navodi da je "stvarno savjetnik vojne koalicije u Iraku", što "ne znači da tamo stalno i boravi".

A kada je po američkom nalogu pronašao sve što je trebalo, bunkere i vojnu tehnologiju koju je bivša država izvozila Sadamu, otišao se i "malo odmoriti", ali "ne može reći gdje, ne zbog hrvatske tjeralice, nego zbog svoga mira".

A onda se naglo sjetio Franje Tuđmana, s kojim se "uvijek moglo dogovoriti", i osuo paljbu na Mesića, kojemu "nikada nije vjerovao", jer je u ključnim momentima "izmanipulirao Tuđmana".

Navodi primjer od 9. siječnja 1991., kada je Tuđman na sjednici Predsjedništva SFRJ prihvatio odluku o rasformiranju paravojnih organizacija i predaji oružja područnim vojnim jedinicama. Osam dana kasnije isti se dogovor postiže s Mesićem, koji obećava da će RH predati 20.000 automatskih pušaka tipa kalašnjikov. No sve propada jer je, kazao nam je Kadijević, Mesić "nešto smutio" Tuđmanu pa je Hrvatska vratila samo 150 "cijevi", od čega samo 15 kalašnjikova, a kad je Tuđman shvatio, "već je bilo kasno".

Na kraju je Kadijević poručio da pitamo predsjednika Mesića o njegovu (mi ćemo ipak reći - navodnom) dogovoru s Vukom Draškovićem u srpnju 1991. godine o "rušenju JNA i rukovodstva Srbije, s ciljem dovođenja Draškovića na vlast".

Na kraju, 82-godišnji Kadijević poručio je svima koji se "brinu zbog njega" da je, iako star, "prilično zdrav i imun na tjeralice i sudove".

Potkraj prosinca 1991. Kadijevića, koji se navodno zbog bolesti povukao s funkcije, prema nekim beogradskim izvorima, posjetio je Jimmy Moody, tada utjecajni član američkoga Kongresa, koji je govorio srpski i 80-ih radio u ambasadi SAD-a u Beogradu.

Navodno je on Kadijevića odveo u Washington za ad hoc savjetnika u Iraku još za prvoga Zaljevskog rata, pa je valjda još tada, kako sam kaže, stekao "imunitet", kako prema haaškom tako i prema hrvatskom sudu.

 "Logično je da su Amerikanci izabrali baš mene" 

Postavljajući sam sebi retoričko pitanje zašto su Amerikanci za osobu od povjerenja u Iraku izabrali baš njega, Kadijević kaže da je to bio "logičan izbor", jer on je kao bivši prvi čovjek JNA imao precizne podatke o Sadamovim bunkerima, vojnoj opremi i tehnologiji koju je SFRJ do početka 90-ih izvozila u Irak. O kolikoj je vrijednosti bila riječ, govori podatak da je samo 1989. vrijednost vojne tehnologije izvezene u Irak iznosila dvije milijarde i 400 milijuna dolara.

Prema tome, kako nakon okupacije Iraka na iračkoj strani nije bilo spremnosti, trebalo je pitati jednoga od Sadamovih bivših partnera, a s obzirom na to da se u najvećeg partnera Rusiju nije moglo pouzdati, izabrana je bivša Jugoslavija.

 

  Kadijević je vjerovao Tuđmanu

Kadijević je tijekom razgovora za Business.hr nekoliko puta spomenuo da je vjerovao Tuđmanu, jer se "držao dogovora". Kao primjer i dokaz tomu dostavljen nam je stenogram njegovih razgovora s Tuđmanom o zaustavljanju borbi u Šibeniku u ljeto 1991. Tom prilikom razmatrali su kako zaustaviti "vatru". Na Kadijevićevo upozorenje: "Ako se rješenje ne nađe za stolom, onda ćemo se vratiti ratu", Tuđman panično odgovara: "Onda ćemo se vratiti ratu! Što to znači? To znači užas, razaranje...".

U istom stenogramu Kadijević upozorava Tuđmana na Antu Markovića, tadašnjeg saveznog premijera, uvjeravajući ga da mu ne smije vjerovati. Kadijević je, stoji u stenogramu, Tuđmanu kazao: "Marković misli da smo ti, ja i Milošević huligani koje treba objesiti", te da njih dvojica ne mogu biti ti "koji će stvarati mir". Stoga Kadijevića "taj Marković uopće ne interesira", jer on je "šarlatan, neznalica u svakom pogledu...", a osim toga: "Poražen je na sjednici Vlade, što ti, fala Bogu, znaš."

Nada Starijaš-Al-Issa
www.business.hr

{mxc} 

Uto, 5-11-2024, 22:52:59

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.