Kraljevstvo za ustašu
Subotnje okupljanje na Trgu maršala Tita izazvalo je, kao što je bilo i za očekivati, niz reakcija. Na ovom portalu već se spominjao stanoviti Budaj, a na njega se nadovezao sličnom retorikom i "tajnik mladih antifašista" Nikola Vukobratović, koji su se u subotu okupili kod Muzeja za umjetnost i obrt - nasuprot Hrvatskoga narodnog kazališta. Nikola Vukobratović u izjavi za medijime je one koji su s natpisom "zločin je zločin" na leđima u mirnoj koloni prolazili njemu preko ceste nazvao fašistima. No, oba spomenuta, ni Budaj, ni Vukobratović, zaslužila bi tek marginalnu pažnju da iza njih ne stoji de facto svojim javnim istupima predsjednik Stjepan Mesić, a onda i neki mediji koji se ne susprežu i od izravnog laganja hrvatskoj javnosti u izvještajima o subotnjem okupljanju.
Predsjednik Mesić je potpuno neargumentirano građane na Trgu maršala Tita koji su se javno zauzeli za povratak imena Kazališni trg nazvao "NDH nostalgičarima", ustvrdivši još kako nije problem Tito, nego je u nekim krugovima sporan hrvatski antifašizam i Hrvatska koja je nastala na antifašizmu. S druge strane, oni koji su nazočili samom događaju mogli su samo vidjeti i čuti ono što je najavljeno i prije samog skupa. A to je da trenutno ime trga daje poruku koja je osuđena Rezolucijom Vijeća Europe o međunarodnoj osudi zločina totalitarnih komunističkih režima i Deklaracijom Hrvatskoga sabora o osudi komunističkog režima. Dakle, na skupu se govorilo jedino o zločinima koji su počinjeni od strane komunističkih vlasti i Jugoslavenske vojske na čijem je čelu bio Josip Broz. Ni jednom riječju pri tome nije spomenut antifašistički pokret, kao što nitko nije doveo u pitanje ulogu svih onih pripadnika partizanskog pokreta koji nisu počinili zločine.
Što se tiče hrvatskih medija, opet je kao i u nekim sličnim prilikama o skupu bilo plasirano niz poluistina i manipulacija, s osnovnom porukom da su se u subotu sukobili ustaše i partizani. Prvih malo više, drugih malo manje. No, sukoba jednostavno nije bilo, kao ni ustaških ili partizanskih znakovlja, ma koliko se neki trudili to tako prikazati. Najdalje možda u ovakvom izvještavanju otišao je Večernji list, u kojem je doslovno napisano: "Iako su se organizatori skupa ogradili od povezivanja s bilo kojom ideologijom, neki od prosvjednika nosili su na sebi ustaško znakovlje, a bilo je i onih koji su ponijeli crne zastave". Gdje je novinarka Večernjeg lista Senka Knežević vidjela ustaško znakovlje i crne zastave autoru ovog članka koji je cijeli skup više puta pretrčao uzduž i poprijeko radi reportaže "Javno okupljanje za povratak imena Kazališni trg" nije jasno. Jedino što je uočio je da se u trenutku kada je krenula kolona oko Hrvatskoga narodnog kazališta odjednom iz pravca Savske ulice na čelo kolone ubacila jedna osoba noseći bijelu zastavu na kojoj je bila nacrtana nekakva Velika Hrvatska. Ljudi oko njega tražili su ga da smota tu zastavu, ali se on oglušio i nekako "provukao".
Da li je to taj ustaša za kojeg bi neki izgleda dali i cijelo kraljevstvo - mi ne znamo. Ali smo sigurni da zastava koju je nosio nije imala baš nikakve veze s porukom skupa koji je u subotu bio organiziran od stane građanske udruge "Krug za trg" na Trgu maršala Tita.
M. M.
{mxc}