Sustav za dezinformiranje na račun građana
Još u vijesti s kojom donijeli rezultate izbora za Sabor s prošle nedjelje na ponedjeljak primijetili smo kako agenciju Puls, s čijim su pogrešnim prognozama nemilice zasipala javnost, plaćana od strane državnog HRT-a i privatnog Jutarnjeg lista. Da tu nešto odista nije bilo uredu procurilo je u javnost sa sjednice Programskog vijeća HRT-a. Naime, Siniša Grgić kritizirao je činjenicu da je rezultate ankete agencije Puls, plaćene 1,4 milijuna kuna, HRT kasnije preprodavao ispod cijene Jutarnjem listu. Također je prigovorio činjenici da su Puls i Jutarnji list spomenuti kroz usta novinara HRT-a nebrojeno puta tijekom izborne noći i tako besplatno reklamirali preko svake mjere.
Na spomenutoj sjednici Programskog vijeća HRT-a također se razgovaralo o načinu na koji je HRT izvještavao o rezultatima izbora. Na meti je bio posebno Mislav Bago, čiji stil vođenja emisija i otvoreno i navijačko svrstavanje na jednu stranu kulminiralo u trenutcima neposredno nakon izbora. Glavni ravnatelj HRT-a Vanja Sutlić podijelio je par rečenica "drugarske" kritike, od kojih je posebno efektna ona po kojoj je Mislav Bago žrtva vlastite ambicioznosti, pa se onda i izgubio. Dakle, treba se još i sažaliti nad sirotim Bagom.
Nama to nažalost ne ide. Nije se Mislav Bago ništa izgubio, nego on tako vodi sve svoje emisije. Jedina razlika je da ga je ovaj puta zbog neprofesionalnog izvještavanja o posebno osjetljivoj temi za živce naših političara javno prozvao premijer Ivo Sanader. Pa su na HRT-u procijenili da bi se trebali malo posuti pepelom. Do sljedeće prilike.
A do sljedeće prilike, ne treba ni sumnjati, imat ćemo mogućnost vidjeti još mnoge uratke HRT-ovih vedeta koje sa objektivnim novinarstvom nemaju nikakve veze. Na neke od njihovih emisija trebalo bi se zapravo gledati kao na promidžbeni program, i tako naplaćivati. A ne obrnuto, da HRT isplaćuje astronomske honorare. Ako te vedete nisu zadovoljne pristupom koji se ovdje predlaže, trebalo bi im onda dopustiti da prekinu ugovore s HRT-om i uđu u pregovore s komercijalnim televizijama.
Naime, ako se odista radi o vrhunskim profesionalcima, kako neki tvrde, onda će ih komercijalne televizije zasigurno dočekati širom raširenih ruku. Na kraju krajeva, ne govori li se ovdje o nositeljima brojnih domaćih i stranih nagrada i priznanja, perjanicama hrvatskog novinarstva? No, što ako se na tržištu njihov profesionalizam ne bude vrednovano kao u ugovorima s HRT-om? Pa, spomenuti pojedinci mogu uvijek onda naći posao u struci za koju su se školovali. Primjerice, Mislav Bago bi u Hrvatskoj kao "turističkom hitu" odista lako trebao moći zadovoljiti ambicije kojima je dorastao. A ne da se gubi pred kamerama nacionalne televizije, kako reče Vanja Sutlić.
M. M.
{mxc}