Prof. Jakovčević: Državni proračun oštećen za 3,5 milijarde kuna, petinu godišnje potrošnje za zdravstvo
Državna revizija utvrdila je da je prošlogodišnja prodaja Croatia osiguranja Adris grupi bila nezakonita. Obistinilo se tako kako naše predviđanje iz prosinca 2013. o izuzetno štetnosti ove pogodbe za javni interes. Za koliko je točno novaca tim nezakonitostima oštećen državni proračun Republike Hrvatske još službeno nije poznato. Zato se nadamo da će se tim pitanjem pozabaviti DORH, budući da se radi o iznosu koji se, lako moguće, broji u milijardama kuna.
Kao bismo podsjetili naše čitatelje na taj slučaj, donosimo nekoliko komentara nakon nalaza Državne revizije. Tako je Goran Marić u emisiji 4. (!?) programa HTV-a rekao:
„Croatia osiguranje prodano je za 905 milijuna kuna. Ako bismo to uspoređivali s vrijednosti jedne druge osiguravateljske tvrtke koja se u to vrijeme baš prodavala, a koja je beznačajna po tržišnom udjelu, i koja je poslovala s gubitkom, a CO nikada nije poslovala s gubitkom, utvrđuje se da je 8,5 puta jeftinije prodano Croatia osiguranje od tvrtke koja je u gubicima i koja ima neznatan udio na tržištu. Zanimljivo je i to da je neposredno prije same prodaje smanjena vrijednost nekretnina Croatia osiguranja za više od pola milijarde kuna, od čega se ogradio čak i revizor kojega je Croatia osiguranje platilo.“
Prema udjelu na tržištu uspješno Croatia osiguranje prodano pet puta jeftinije od gubitaša Basler osiguranja
Portal indeks.hr piše:
„Prodaju Croatia osiguranja tada smo usporedili s prodajom Basler osiguranja od strane austrijskog Uniqa Insurance Group koja je kupila podružnice u Hrvatskoj i Srbiji. Cijena za Basler u Hrvatskoj iznosila je oko 70 milijuna eura, a oni su zauzimali svega 4,5 posto hrvatskog tržišta. Ako se usporedi cijena po kojoj je tada prodan Basler, te cijena za Croatia osiguranje ispada da Baslerovih 1 posto udjela na hrvatskom tržištu stoji 17,3 milijuna eura. Jedan posto tržišta Croatia osiguranja cijenilo se na oko 3,7 milijuna eura.
Basler je imao minus od 51 milijuna kuna gubitka s kapitalom od 328,2 milijuna kuna i bolje je prošao od Croatia osiguranja procijenjenog na 1,8 milijardi kuna s dobiti od 123,4 milijuna kuna!? Da je kojim slučajem za Croatia osiguranje vrijedila cijena manjeg i financijski lošijeg Baslera mogli smo se nadati najmanje 566 milijuna eura. No, to se nije dogodilo.“
Portal narod.hr prenosi procjenu prof. Željka Jakovčevića s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu:
„Profesor Jakovčević sa Ekonomskog fakulteta u Zagrebu procijenio je da je Croatia osiguranje prodano za 148 milijuna Eura Adris grupi, a trebalo je biti prodano za 566 milijuna Eura. Dakle, državni proračun, svi mi, oštećeni smo za oko 3,5 milijarde kuna. To vam je jedna petina novaca koji se godišnje koristi na zdravstvo u Hrvatskoj.“
Čelična sprega vlasti i najvećih medija
Nalaz Državne revizije o nezakonitosti prodaje dionica CO od strane Milanovićeve Vlade pokazao je još nešto, što, nažalost već dugo znamo, a tiče se sprege vlasti u Hrvatskoj i najvećih medija. Radi se o potvrdi čeličnog stiska kojim se kontroliraju ti mediji i izigrava pravo građana na informaciju.
Naime, nalaz Državne revizije se ili u potpunosti ignorira (koliko smo mogli pratiti: Jutarnji list, 1. program HTV-a), ili se donosi neka mala vijest, koja, naravno, tu vijest ne donosi kao vijest, već kroz komentar iz usta nekog oporbenog političara što u startu relativizira objektivnost informacije (Večernji list).
Očito za najveće hrvatske medije protuzakonita prodaja izrazito uspješne državne tvrtke u bescjenje nije bila dovoljno „medijski atraktivna“. A čini se da se radi o jednoj od najvećih pljački Hrvatske od njenog postanka. .
D.J.L