Vlada je stvarno prodala 50% CO-a za 400 milijuna kuna, a ne 40% za 900 milijuna kako nam tvrde

Kako izvještava portal jutarnji.hr (poveznica) ministar financija Slavko Linić „nije krio zadovoljstvo prvim značajnijim privatizacijskim projektom Vlade Zorana Milanovića". O kakvom se projektu radi, zaključite sami.

Jutarnji nadalje piše:

Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila ponudu rovinjskog Adrisa, koji će nakon dokapitalizacije postati većinski vlasnik Croatia osiguranja.
Adris je za 39,6 posto dionica CO-a ponudio 119 milijuna eura, ili 905 milijuna kuna, odnosno 970,45 eura po dionici.
Nakon prodaje tog vlasničkog paketa uslijedit će dokapitalizacija u iznosu od 110 milijuna eura, nakon čega će Adris postati vlasnikom 60 posto dionica CO-a, dok će u rukama države ostati 28,6 posto dionica CO-a.

Navedene brojke izgledaju ponešto drugačije kad se njima doda činjenica, koju navode mnogi hrvatski mediji, da Croatia osiguranje posjeduje zadržanu dobit od više od 600 milijuna kuna. Naime, ako Vlada prodaje 39,6% dionica CO-a, Vladi pripada i toliki postotak od zadržane dobiti, što iznosi oko 250 milijuna kuna. Dakle, rovinjski Adris kupovina tih dionica stajat će efektivno 250 milijuna kuna manje.

U vezi s tim logično se nameće pitanje zbog čega Republika Hrvatska, koja je do sada bila većinski vlasnik Croatia osiguranja, posjedujući 80,2% dionica na dan 30. rujna ove godine, a koja ima ogromnih problema s proračunom, nije u proračun prebacila svoj dio zadržane dobiti, tj. oko okruglo 500 milijuna kuna? To je zasigurno mogla odlučiti zbog osamdeset postotnog udjela u vlasništvu.

Nakon „briljantne" Linićeve transakcije, Hrvatskoj će ostati vlasništvo 28,6% dionica, odnosno udio od oko 170 milijuna kuna zadržane dobiti. Logično pitanje koje se nameće jest kamo je otišla razlika, odnosno 330 milijuna kuna. Ili je taj novac Linić darovao Croatia osiguranju, ili će tim novcem biti djelomično dokapitalizirana tvrtka u kojoj udio vlasništva države Hrvatske pada sa 80,2% na 28,6%.

Mračna priča

Dakle, hrvatska Vlada je mogla izvući svoj dio zadržane dobiti iz CO, u vrijednosti od 500 milijuna kuna i ne prodati niti jednu dionicu vrlo uspješne tvrtke kakva je CO. Dobivši 905 milijuna kuna od Adris grupe, PitanjeLogično se nameće pitanje zbog čega Republika Hrvatska, koja je do sada bila većinski vlasnik Croatia osiguranja, posjedujući 80,2% dionica na dan 30. rujna ove godine, a koja ima ogromnih problema s proračunom, nije u proračun prebacila svoj dio zadržane dobiti, tj. oko okruglo 500 milijuna kuna? To je zasigurno mogla odlučiti zbog osamdeset postotnog udjela u vlasništvu.Hrvatska je efektivno prodala nominalno 40%, a stvarno, zbog dokapitalizacije, 50% CO-a za 400 milijuna kuna!

Da ne ostane samo na našoj, ali uvjereni smo, točnoj računici, pogledajmo što o privatizaciji CO-a kaže dr. Drago Jakovčević, redoviti profesor zagrebačkog Ekonomskog fakulteta u tekstu objavljenom u Večernjem listu kojeg prenosi portal dnevno.hr:

Cijena od dvije milijarde kuna, za koliko se namjerava provesti prodajna transakcija Croatia osiguranja, odgovara udjelu od dvije trećine jednogodišnje premije koju Croatia osiguranje danas ostvaruje! Zašto se prodaja ne realizira po uobičajenoj cijeni od 3 do 5 godišnjih premija što bi vrijedilo od 9 do 15 milijardi kuna? Prodaja u uvjetima najteže krize suvremenog čovječanstva mora rezultirati vrednovanjem nacionalnog kapitala po najnižim cijenama. A onda kreće već isprobani scenarij. Dubinska analiza ukazuje na neefikasnost poslovanja i višak zaposlenih... Sve kako bi se privatni korporativni kapital pod sintagmom povećanja konkurentnosti u kratkom roku umnogostručio po cijenu socijalnih nemira.?' - vrlo dramatičnim tonom hrvatsku javnost upozorava ovih dana dr. Drago Jakovčević, redoviti profesor zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, u tekstu 'Iznevjerili smo Šenou i Mažuranića' objavljenom u petak u Večernjem listu. (poveznica)

Ukratko, još jedna mračna priča o rasprodaji hrvatskog blaga u bescjenje u izvedbi Slavka Linića, a u režiji Kukuriku koalicije predvođene Zoranom Milanovićem. Radi se o odbacivanju državne imovine u vrijednosti koja nadmašuje sve iznose iz afera (pljački) o kojima se (posve opravdano) piše posljednjih mjesec i, a koje su dospjele pred hrvatsko sudstvo. A pravo ime za takvu prodaju je, naravno, pljačka.

D.J.L.

Pet, 4-10-2024, 01:24:33

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.