Nova vlada u Crnoj Gori
Iako je Srbija izgubila „ratove devedesetih“ (službeni narativ u toj zemlji), osim donekle rata u BiH – gdje je, na čast i diku, tzv. međunarodne zajednice – legalizirana tzv. Republika Srpska, velikosrpska politika nije poražena, pače ona jača svih ovih godina.
Sve države koje su bile na udaru velikosrpske politike od sredine 19. stoljeća, to su i danas.
Srbija se ne miri s postojanjem samostalne države Kosovo. Beograd pokušava uspostaviti paralelne institucije vlasti, a provokacije i napadi na kosovsku policiju su konstanta. Kosovska ministrica vanjskih poslova Donika Gervalla-Schwarz nedavno je izjavila da je moguć novi rat na Balkanu.
Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik početkom ovoga tjedna ponovno je javno zagovarao uspostavu nove države koja bi okupila sve Srbe na Balkanu uz tvrdnju kako je to njihovo legitimno pravo jer na tom području, kako je kazao, srpsko nacionalno pitanje jedino je ostalo neriješeno. U razgovoru od prošlog vikenda na ruskom servisu „Sputnjik“ rekao je da u sastavu neke nove velike Srbije vidi i Kosovo te Crnu Goru kao i Republiku Srpsku.
Kako vidimo, ne odustaje se ni od Crne Gore. A upravo je Crna Gora jučer dobila novu vladu. Na čelu vlade čelnik je Pokreta Europa Milojko Spajić. Za predsjednika crnogorskog parlamenta prethodno je izabran čelnik prosrpske i proruske desnice Andrija Mandić čija koalicija „Za budućnost Crne Gore“ dala manjinsku potporu Spajićevoj vladi.
U novoj vladi uz Pokret Europa ulaze demokrati višeg predsjednika parlamenta Alekse Bačića, prosrpski SNP i albanske nacionalne stranke.
Vojvoda na čelu zakonodavne vlasti
Suverenističke stranke u Crnoj Gori održale su prosvjed pred crnogorskom skupštinom zbog izbora Mandića za predsjednika crnogorske skupštine. I zapadna veleposlanstva upozorila su na opasnost koja dolazi njegovim izborom na čelo skupštine.
Mandićeva će stranka kontrolirati mnoga javna poduzeća (što će u financijskom i logističkom smislu dati vjetar u leđa velikosrpskim planovima u ovoj državi), a pozicija čelnika zakonodavne vlasti davat će „srpskom svetu” povjerljive informacije koje Crna Gora dobiva kao članica NATO-a.
Suradnju Spajića s Mandićem kritizirale su Sjedinjene Američke Države koje su upozorile da u vladi ne mogu biti snage koje se protive sankcijama Rusiji te relativiziraju agresiju na Ukrajinu i osporavaju neovisnost Kosova. No ne brine se puno „srpski svet“ za poruke sa Zapada.
Andrija Mandić je četnički vojvoda čija je stranka prije sedam godina sudjelovala u pokušaju državnog puča u Crnoj Gori. Sada ta ista stranka dolazi na čelo crnogorske zakonodavne vlasti, a Mandić je već poručio da očekuje i ulazak u vladu početkom 2025. godine.
Politike koje se u Crnoj Gori vode u posljednje tri godine iz taktičkih razloga nisu otvoreno velikosrpske, no dugoročno sve vodi prema tome da se Crnu Goru ponovno utopi u „srpski svet“. To je upozorenje i Hrvatskoj. Kad je „srpski svet“ vladao Crnom Gorom, Dubrovčani nisu mirno spavali.
Davor Dijanović
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.