Hrvati i njihovi potomci rasuti su po svijetu kao zvijezde po nebeskom svodu. Neki od njih vidljiviji su od drugih, kao i zvijezde, barem za neko vrijeme. Za vas sam prikupio crtice iz života onih koje sam tako rekavši „u hodu“ zapazio i o njima iz raznih izvora ponešto zabilježio. Poneke sam od njih i poznavao. A ovdje ih vi možete sve upoznati i vidjeti da u tom našem rodu i narodu ima stvarno nadarenih, radišnih i uspješnih pojedinaca diljem kugle zemaljske. Lijepo je (do)znati tko su ti naši sunarodnjaci i biti ponosan na njih. Svatko je od njih na svoj način obogatio svijet...

Među ovim kratkim životopisima pročitat ćete o ljudima vrlo različitih zvanja i iz raznih krajeva svijeta. Ali sve ih povezuju hrvatski korijeni. Svi su bili ponosni na ono što su ponijeli iz domovine ili naslijedili od svojih roditelja, djedova i baka – od domaćih jela i obiteljskih tradicija do hrvatske kulture općenito. Ali ima i još nešto što oni imaju zajedničko: prepoznali su svoje talente i imali životne ciljeve, te bili radišni, strpljivi i uporni u njihovu ostvarenju. Znali su da prirodna nadarenost nije dovoljna za velika postignuća. To je samo temelj na kojemu treba graditi, ustrajno radeći, ono što želimo u životu postići. Bili oni znanstvenici, glumci, pjevači, športaši... njihova je zvijezda zasjala i postala vidljiva jer su „brusili“ sami sebe, i to uz velike napore i žrtve.

Ante Čuvalo, Hrvati u svijetu – 101 životopis za školarce (i roditelje), CroLibertas Publishers, 2017.

Clement S. Mihanovich (1913. – 1998.)
sociolog

Zanimljivo je da mi nekako, ne znamo ni kako, osjetimo kad susretnemo uistinu dobra čovjeka, a posebice kad takvu osobu malo bolje upoznamo i osjetimo njezinu dobrotu koja i nas obogaćuje. MihanovichNe događa se to tako često, ali se ipak dogodi svakom od nas, pa kad se i ne nadamo.

Imao sam sreću susresti nekoliko puta dr. Clementa Mihanovicha i već kod prvog susreta osjetio sam istinsku dobrotu njegove duše. Bio je vrlo učen čovjek, profesor, znanstvenik, ali tako ponizan, nesebičan, pun ljubavi za svakoga. Rodio se u Americi i bio američki domoljub, ali ništa manje nije ljubio domovinu svojih roditelja, Hrvatsku. Ali ne samo da ju je volio, nego je uvijek nastojao pridonijeti napretku i slobodi svog, po roditeljima, naroda. Povrh svega on je obogaćivao sve oko sebe, ne materijalno, nego svojom dobrotom.

Mihanovich je rođen 3. travnja 1913. u gradu St. Louisu, Missouri, gdje je već početkom prošlog stoljeća bila oveća naseobina hrvatskih imigranata. Roditelji su mu bili iz okolice Splita. Osnovnu školu pohađao je u tamošnjoj hrvatskoj župnoj školi sv. Josipa. Po završetku srednje škole studirao je i diplomirao (1935.) na St. Louis University, te poslije (1938.) doktorirao. Na istom je sveučilištu predavao do mirovine. Umro je 3. kolovoza 1998.

Dr. Mihanovich bio je jedan od vodećih sociologa svoga vremena u Americi. Napisao je puno članaka i nekoliko knjiga. Posebice se bavio problemima maloljetnika koji pođu po zlu putu. Smatrao je da je u odgoju djece najvažnija obitelj te je pisao puno o obiteljskoj ljubavi, braku i odgoju djece. Kao sina hrvatskih imigranata, zanimale su ga teme iz života doseljenika u Ameriku. Jedno od njegovih djela je i o amerikanizaciji Hrvata u St. Louisu tijekom prvih desetljeća prošlog stoljeća.

Premda nije bio rođen u Hrvatskoj, Mihanovich je žarko želio pomoći slobodi hrvatskog naroda te je sudjelovao u raznim hrvatskim pothvatima u Americi. Među ostalim, bio je jedan od utemeljitelja Hrvatske akademije Amerike (1953.) i dvadesetak godina poslije sabornik u Hrvatskom narodnom vijeću koje je okupljalo Hrvate širom svijeta u radu za osamostaljenje njihove domovine.

Dr. Mihanovich uvijek je s ponosom govorio o svojim roditeljima i drugim hrvatskim imigrantima u Americi, koji su na svoju djecu prenijeli istinsku ljubav prema Bogu, bližnjemu i hrvatskoj kulturi i domovini. Živio je vjeru i ljubav koju je naslijedio od svojih roditelja i obogaćivao sve s kojima je radio i koje je susretao.

 dr. Ante Čuvalo

 

Sri, 6-11-2024, 02:13:22

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.