„RPC je ideološki nastavak režima agresorske države“
Ukrajinski parlament prihvatio je u drugom čitanju zakon „O zaštiti ustavnog poretka u području djelovanja vjerskih organizacija“, koji zabranjuje djelovanje vjerskih organizacija povezanih s Ruskom Federacijom na teritoriju Ukrajine.
Narodni zastupnik Ukrajine iz parlamentarne frakcije „Glas“ Jaroslav Železnjak izvijestio je to na Telegramu, prenosi ukrajinska novinska agencija Ukrinform.
Pojasnio je da je zakonska inicijativa broj 8371 prihvaćena s 265 glasova zastupnika, a protiv je glasovalo 29. Svrha zakona jest zaštita nacionalne i javne sigurnosti, ljudskih prava i sloboda te utvrđivanje posebnosti djelovanja stranih vjerskih organizacija u Ukrajini.
U tekstu zakona ističe se da se ni jedna zakonska odredba ne može tumačiti kao ograničavanje slobode vjere ili uvjerenja, prava na održavanje vjerskih običaja i ritualnih obreda.
Regulirano je da aktivnosti stranih vjerskih organizacija koje se nalaze u državi za koju se priznaje da je izvršila ili provodi oružanu agresiju na Ukrajinu i/ili koja privremeno okupira dio teritorija Ukrajine, kao i izravno ili neizravno (uključujući putem javnih istupi menadžera ili drugih tijela upravljanja) podržavaju oružanu agresiju na Ukrajinu.
„S obzirom na to da je Ruska pravoslavna Crkva ideološki nastavak režima agresorske države, sudionik u ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti počinjenim u ime Ruske Federacije i ideologije 'ruskog svijeta', Ruska pravoslavna Crkva u Ukrajini je zabranjena“, stoji u tekstu zakona.
Utvrđeno je da vjerska organizacija koja djeluje u Ukrajini ne može imati središte upravljanja (upravu) u Ruskoj Federaciji.
Voditelj Ureda ukrajinskoga predsjednika Andrej Jermak izjavio je u svezi odluke ukrajinskoga parlamenta o zabrani Ruske pravoslavne Crkve kako ne će biti moskovske Crkve. Ujedno je, na Telegramu, dodao svoju poruku, od prije dva dana, u kojoj napominje da će Crkva u Ukrajini biti lišena utjecaja Moskve.
„Još od sovjetskih vremena, ruska Crkva je teritorij i uši njihovih specijalnih služba. Za njih Bog ne postoji, to je paravan za ubojstvo i nasilje“, istaknuo je Jermak.
Formirat će se i komisija koja bi trebala biti neovisna o izvršnoj vlasti i koja će istraživati postojanje veza, povezanosti s Moskvom ili istraživati činjenice o širenju ideologije 'ruskog mira'.
Tijekom pregleda mogu se koristiti zaključci vjeronauka, podatci drugih središnjih tijela izvršne vlasti, podatci javnih elektroničkih matica, kao i podatci dobiveni od fizičkih i/ili pravnih osoba, iz medija i drugih otvorenih izvora.
Rezultate ispitivanja ubuduće će proučavati Državna služba za etnopolitiku i slobodu savjesti, koja će izdati mjere u slučaju kršenja.
Vjerskoj organizaciji dana su dva mjeseca da ispuni zahtjeve naredbe, prekidajući veze s Ruskom Federacijom, uzimajući u obzir upravni žalbeni postupak.
Ako se u roku od 60 dana ne prekinu veze organizacije s državom agresorom, DESS će se obratiti sudu.
Kako je izvijestio Ukrinform, u siječnju 2023. vlada je registrirala parlamentu nacrt zakona br. 8371 o zabrani vjerskih organizacija u Ukrajini, prema kojem se aktivnosti ruske Crkve (UOC MP) mogu prekinuti.
Parlament je 19. listopada 2023. usvojio nacrt zakona u prvom čitanju.
Dana 23. srpnja, narodni zastupnici blokirali su govornicu parlamenta zbog odbijanja da razmotre nacrt zakona o zabrani UOC-MP, čime su prekinuli plenarnu sjednicu.
Mitropolit kijivski i cijele Ukrajine, poglavar Pravoslavne crkve Ukrajine Epifanije pozvao je 15. kolovoza 2024. mitropolita Ukrajinske pravoslavne Crkve moskovskoga patrijarhata (ogranak Ruske pravoslavne Crkve) Onufrija da započne hitan dijalog o jedinstvu.
Sveukrajinsko vijeće crkava i vjerskih organizacija objavilo je 17. kolovoza 2024. da podržava zakonodavnu inicijativu za zabranu djelovanja vjerskih organizacija povezanih s Ruskom pravoslavnom Crkvom u Ukrajini.
(mc, hkv)