Financijska strana ruske agresije na Ukrajinu

Ako Ruska Federacija ima prihoda od nafte, onda jako dugo može imati dovoljno ekonomskih resursa za nastavak rata, ali ako naftni dolari nestanu, rusko će gospodarstvo propasti za godinu dana, izjavio je u razgovoru za ukrajinsku Ekonomsku pravdu (EP) Jurij Gorodničenko, profesor na kalifornijskom sveučilištu Berkeley, jedan je od najpoznatijih ukrajinskih ekonomista.Gorodnicenko

Gorodničenko, koji se specijalizirao za monetarnu i fiskalnu politiku, u intervjuu naslovljenom „Danska i Turska mogu dokrajčiti Rusiju za godinu dana. Ekonomist na 'finacijskoj' fronti rata“, objavljenom na mrežnim stranicama EP, 24. lipnja, govorio je o neizbježnom povećanju poreza u Ukrajini, utjecaju mobilizacije i ruskom gospodarstvu.

Dugi rat može se financirati samo porezima

Kako se napominje u uvodu intervjua, tijekom 28 godina svoje neovisnosti Ukrajina nije bila baš „marljiva studentica“ koju su međunarodne financijske organizacije i zapadne zemlje pokušavale naučiti tržišnom gospodarstvu. No, nakon 24. veljače 2022. sve se okrenulo naglavačke. Trenutačno je Ukrajina izvor divljenja mnogih ekonomista i predstavnika međunarodnih financijskih organizacija, jer njezino gospodarstvo nastavlja stabilno funkcionirati čak i u uvjetima najvećega rata u Europi od završetka Drugoga svjetskoga rata.

U velikoj mjeri takav je rezultat bilo moguće postići zahvaljujući potpori partnera. Međutim, u uvjetima iscrpljujućega rata Ukrajina će se morati sve više oslanjati na vlastite snage i pribjegavati nepopularnim mjerama.

„Moramo se više oslanjati na vlastite resurse. A logika je ovdje vrlo jednostavna: dugi rat može se financirati samo porezima“, izjavio je Gorodničenko, koji smatra da su povećanja poreza gotovo neizbježna i od toga ne će spasiti čak ni odluka čelnika G7 da daju kredit od 50 milijarda dolara iz zamrznute ruske imovine.

Rusija iznimno ovisna o prihodima od nafte

Upitan što se događa s ruskim gospodarstvom, izjavio je kako su mnoge ekonomske informacije u Rusiji povjerljive, pa je teško dati objektivnu sliku, ali neki pokazatelji dovoljno govore.naftna polja

„Na primjer, inflacija u Rusiji sada je viša nego u Ukrajini. Rekli smo da je kamata u Ukrajini visoka – 13 posto, a u Rusiji je još viša – 16 posto. Što to znači? To da je rusko gospodarstvo pregrijano, da i njima nedostaje radnika, resursa“, izjavio je.

Po njegovim riječima iznimno su ovisni o prihodima od nafte. Ako se nešto dogodi s prihodima od nafte, Rusi će imati iznimno teške uvjete, jer su odsječeni od stranih tržišta, nemaju drugih resursa, rekao je.

Podsjeća kako je Sovjetski Savez izgubio izvor prihoda od nafte nakon 1986. kad su cijene nafte pale i poslije toga SSSR je vrlo brzo počeo propadati. Na isti način, u Rusiji postoji i sada ekstremna ovisnost, a paketi sankcija koje su uvele zapadne zemlje postupno guše rusko gospodarstvo.

„Gospodarski rast od tri posto za Rusiju u uvjetima nevjerojatnih fiskalnih infuzija u ekonomiju nije baš velik rast. Kad ostanu bez petrodolara, onda će sigurno izgubiti“, smatra.

Oko 90 posto ruskoga izvoza nafte prolazi kroz dva mora: Baltičko i Crno more

Govoreći o tome za koje razdoblje Rusija može imati dovoljno ekonomskih resursa za nastavak rata, Gorodničenko je rekao: „Ako imaju naftne dolare, onda jako dugo. Ako naftni dolari nestanu, rusko će gospodarstvo propasti za godinu dana.“

Na upit koje bi sankcije mogle ograničiti ruski pristup naftnim dolarima, izjavio je da ako je dobro shvatio, oko 90 posto ruskoga izvoza nafte ide kroz dva mora: Baltičko more i Crno more.

„Ako se ta mora nekako zatvore, Rusiji će biti teško preusmjeriti svoje izvozne tokove. Može li se to učiniti? Može. Danska kontrolira izlaze iz Baltičkoga mora, a Turska iz Crnoga mora. U jednom se trenutku nešto mora dogoditi da bi postojala politička volja da se to napravi. A onda će Rusiji vrlo brzo doći kraj“, izjavio je.

Osim toga, kako je dodao, ako pogledate Gazprom, izgubio je golemo tržište ne zbog sankcija već zato što su potkopana dva Sjeverna toka. U nekom smislu, činjenica da sada gore rafinerije nafte u Rusiji također je određeni oblik sankcija, jer ograničavaju mogućnosti zarade petrodolara, izjavio je, napomenuvši kako je svima jasno da su najbolja opozicija Putinu oružane snage Ukrajine.

(mc, hkv)

Sub, 14-12-2024, 15:05:47

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.