Turska poziva na izvanrednu sjednicu NATO-a zbog srušenog zrakoplova
Na službenoj turskoj državnoj televiziji danas je objavljeno kako Turska traži izvanrednu sjednicu NATO pakta zbog srušenog vojnog zrakoplova,prenosi AP. Prema izvještaju, traži se da taj sastanak bude održan ovog utorka.
Turski ministar vanjskih poslova, Ahmet Davutoglu rekao je kako će Turska tražiti sastanak na temelju Članka 4 NATO povelje.
Članak 4 NATO povelje
U konkretnom članku 4 stoji kako će se "zemlje članice zajedno konzultirati kada prema mišljenju bilo koje članice dolazi do ugrožavanja teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti ili sigurnosti bilo koje članice".
Nadalje, turski MVP navodi kako je vojni zrakoplov oboren u međunarodnom zračnom prostoru nakon što je, greškom, ušao u Siriju. Također ističe kako zrakoplov nije bio u špijunskoj misiji, prenosi AP.
Reuters prenosi kako je pronađena olupina turskog vojnog zrakoplova kojeg je Sirija srušila u petak. Pronađen je u sirijskim vodama, na udaljenosti od 1,3 km. Izvještaj se poziva na turske medijske izvore. Potraga za pilotima i dalje traje.
Raščlamba trenutne situacije Trenutačno imamo dvije kontradiktorne informacije - svi dosadašnji navodi, uključujući turskog premijera i predsjednika, isticali su kako je turski zrakoplov oboren nakon što je zašao u sirijski zračni prostor. To pokazuje i najnovija informacija o lokaciji pronalaska olupine. No, danas turski MVP Ahmet Davutoglu iznosi novu tezu - da je zrakoplov bio u međunarodnim vodama. Blokada Rusije i KineJedini razlog zašto do invazije još uvijek nije došlo je blokada nužnih UN rezolucija od strane Rusije i Kine. Pošto UN Vijeće Sigurnosti ne može poslužiti kao platforma za napad na Siriju, NATO već duže vrijeme razmatra kako zaobići UN u potpunosti. Podsjetimo, prema povelji NATO saveza, svaki napad na NATO članicu tumači se i kao napad na cijeli savez. U tom slučaju NATO više ne mari ni za UN ni za ostatak svijeta i kreće u akciju na svoju ruku. Naravno, nema šanse da bi Sirija namjerno isprovocirala takav rat, zato se povod traži u obliku ovakve provokacije. Turska nije samo članica NATO saveza već i jedan od najvažnijih partnera SAD-a u regiji, čak i u svijetu. Ovo svakako ne bi bio prvi put da se Turska i njen strateški položaj koriste u američke geopolitičke svrhe, dovoljno je samo se prisjetiti kubanske raketne krize i koju ulogu je Turska tada odigrala. |
Britanci o "razuzdanom činu"
Da bi rušenje turskog zrakoplova moglo eskalirati krizu, s malim zakašnjenjem od 2 dana, pokazuje i današnja izjava britanskog ministra vanjskih poslova.
William Hague za list The Guardian je izjavio: "Jako sam zabrinut zbog rušenja turskog zrakoplova 22. lipnja od strane sirijskog režima. Turski ministar vanjskih poslova Davutoglu mi je rekao kako je zrakoplov oboren bez ikakvog upozorenja.
Ovaj razuzdan čin samo pokazuje do kuda je sirijski režim spreman ići i u potpunosti ga osuđujem. Moje misli su s obiteljima i prijateljima nestalih turskih pilota. Jasno sam rekao turskom MVP-u kako će Britanija snažno poduprijeti tursku vladu u ovim teškim trenucima.
Assadov režim mora shvatiti da ne može djelovati nekažnjeno. Biti će odgovoran zbog ovakvog ponašanja. Britanija je spremna na robusnu akciju u sklopu UN Vijeća Sigurnosti."
William Hague daje radikalne izjave kao i njegov kolega Davutoglu. Zar ne bi Turska oborila sirijski vojni zrakoplov da im isti pri velikoj brzini uleti u teritorij? Ili Britanija? Izjave su stoga apsurdne. Siriji se već mjesecima prijeti na sve moguće načine, pogotovo iz pravca Turske koja je ujedno i dom za sve glavne pobunjeničke frakcije. Normalno je da je sirijska protuzračna obrana na najvišem stupnju pripravnosti i kako se najstrože prati upravo zračni prostor prema Turskoj.
Ako je to povod putem kojega NATO želi napasti Siriju, onda se zaista radi o preočitom pokušaju forsiranja konflikta.