Prije su vijesti koje su dolazile iz Sinja vezane u konjičke utrke odnosile na zbivanja čiji su sudionici obično bili hrvatski časnici. Nakon Domovinskog rata časnici su u pravilu bili spominjani u nekom pozitivnom kontekstu, sve dok nije izbio sukob sa službenom hrvatskom politikom dolaskom Stipe Mesića na vlast. No, zadnjih godina ovi sukobi su kadrovskim promjenama izglađeni pa hrvatski časnici iz Sinja više puno ne spominju ni u pozitivnom ni u negativnom kontekstu po medijima. Promijene zorno oslikava  vijest koju prenosimo iz Jutarnjeg lista u kojoj glavnu ulogu ima srpski mafijaš Ljubiša Buha, glavni svjedok u procesu koji se u Beogradu vodi zbog ubojstva srbijanskog premijera Đinđića. On se u Sinj jučer dovezao u Audiju A8 diplomatskih oznaka uživati u pobjedi svoje kobile na utrci na 1800 metara.

 

Jutarnji list: Glavni svjedok u slučaju Đinđić na utrkama u Sinju 

Ljubiši Buhi, zvanom Čume, pokajniku i glavnom zaštićenom svjedoku u procesu koji se u Beogradu vodi zbog ubojstva srbijanskog premijera Đinđića, prošlog su vikenda na sinjskom Hipodromu izbušene gume na terencu kojim je na utrke dovezena kobila Shakira Boma.

Pobjeda njegove kobile u utrci na 1800 metara, međutim, na proglašenju pobjednika iživcirala je bivšeg alajčauša Ivana Zoricu, koji se verbalno sukobio sa sinjskim poduzetnikom Davorom Žankom Dacolom.

 Umirovljeni šef surčinskog klana

Ljubiša Buha Čume, bivši šef surčinskog klana, uz Dejana Milenkovića Bagzija glavni je zaštićeni svjedok na suđenju optuženima za ubojstvo srbijanskog premijera Đinđića. Čume je, nakon što je došao u sukob sa zemunskim klanom, s kojim je dugo godina surađivao na srbijanskoj kriminalnoj sceni, u kontakt sa srbijanskom vladom stupio u ljeto 2002. godine nakon pokušaja atentata na njega, koji je izveo zemunski klan. Nakon tog atentata, Čume je napustio zemlju i vratio se tek kada mu je dodijeljen status zaštićenog svjedoka. Buha je, među ostalim, optužio Milorada Lukovića Legiju, bivšeg komandanta specijalne policijske jedinice Crvene beretke, i "zemunca" Dušana Spasojevića za otmicu i likvidaciju Ivana Stambolića, nekadašnjeg predsjednika Srbije, kao i druge kriminalne radnje tijekom 90-ih godina. Buha Čume je zatražio da mu se skine policijsko osiguranje zbog straha da bi se nešto slično moglo dogoditi i njemu, a navodno je oko njega uvijek velik broj vlastitih tjelohranitelja, jer jedino njima vjeruje. Srbijanski mediji često su pisali da Buha povremeno boravi i u Zagrebu, a prema riječima novinara tjednika Vreme Miloša Vasića, Buhin boravak u Sinju morao je biti dogovoren između tužiteljstva Hrvatske i Srbije.

Alajčauš Zorica, tvrdi Žanko, prigovarao je jer su na međunarodnoj galopskoj utrci pobijedili Srbi, na što mu je Žanko odgovorio da se "veseli sportskom uspjehu, a ne uspjehu Srba".

- Osim toga, već desetak godina srpski i hrvatski sportaši natječu se u svim sportovima i kod nas i kod njih, pa ne razumijem što sad smeta moje veselje zbog pobjede prijatelja - rekao je Žanko.

Vatreni govor na počasnoj tribini održao je i Branko Zorica, jedan od organizatora natjecanja. Među ostalim je rekao da će se Hrvati "osvetiti za dva tjedna kada opet budu organizirane trke". Čuvši Zoričin govor, Buha je rekao da vjerojatno neće više dolaziti kada je ovakva atmosfera.

 Nije tražena Buhina zaštita

Od policije nije zatraženo da pruži zaštitu Ljubiši Buhi Čumi za njegova boravka u Sinju, doznali smo u MUP-u. Iako se spekulira da bi on, kao zaštićeni svjedok u postupku za ubojstvo srbijanskog premijera Zorana Đinđića, i izvan Srbije trebao imati policijsku zaštitu, takvo što za njegova boravka u Sinju od policije nije bilo zatraženo. Automobil diplomatskih oznaka koji je vozio Lj. Buha registriran je na jednu tvrtku.

Inače, Buha je u Sinj stigao u Audiju A8 diplomatskih oznaka, a nakon trke otkriveno je da su na terenskom vozilu kojim je dovezena Shakira probušeno devet guma. Slučaj je prijavljen sinjskoj policiji koja nam je potvrdila da se provode istražne radnje po prijavi.

{mxc} 

Pet, 17-01-2025, 05:53:54

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.