Tadić i Josipović položili vijence na Ovčari
Predsjednik Srbije Boris Tadić ispričao se na Ovčari kod Vukovara obiteljima svih nevino stradalih žrtava na tom poljoprivrednom dobru 1991. godine.
„Došao sam se pokloniti žrtvama, uputiti riječi isprike i iskazati žaljenje. Da stvorimo mogućnost da Srbi i Hrvati i Srbija i Hrvatska mogu graditi bolju budućnost", rekao je Tadić na spomen-obilježju Ovčara kod Vukovara, nakon polaganja vijenaca.
„Poklanjajući se žrtvama, mislimo na budućnost naše djece i na budućnost djece koja će se tek roditi", istakao je Tadić.
On je ocijenio da se priznanjem zločina, isrpikom i žaljenjem stvaraju mogućnosti za oproštaj i pomirenje.
„Kada se naši narodi pomire, otvara se nova budućnost. A sve što se dogodilo između Srba i Hrvata u 20. stoljeću treba biti skupljeno u knjigu prošlosti", istakao je Tadić.
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović rekao je da je Ovčara mjesto bola i stradanja ljudi koji su bili žrtve bezumne politike.
„Obećavamo da ni jedan zločin ne će ostati nekažnjen jer smo svjesni odgovornosti za budućnost naših naroda i država", rekao je Josipović na Ovčari.
Hrvatski predsjednik je izrazio nadu da će današnja posjeta predsjednika Srbije biti poticaj za pronalaženje nestalih osoba.
Tadić i Josipović su se založili za izgradnju dobrosusjedskih odnosa i za izgradnju politike koja će biti potpuno suprotna onoj koja je vođena 1990-ih godina.
Dok su Tadić i Josipović polagali vijence na spomen-obilježje za oko 200 ubijenih hrvatskih zarobljenika i civila, i držali govore, tridesetak predstavnika obitelji žrtava je okrenulo leđa predsjednicima iz protesta.
Predstavnici obitelji žrtava koji su se okupili na Ovčari pred dolazak Tadića i Josipovića, istakli su da njihov dolazak na Ovčaru doživljavaju kao nasilje i da se obitelji žrtava ne mogu smiriti sve dok ne budu znali za grobove svih nestalih.
Tadić i Josipović: Usprkos barijerama nastavljamo proces pomirenja
Predsjednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović izjavili su danas u Vukovaru da su odlučni nastaviti proces pomirenja, usprkos tome što će na tom putu dvije države morati srušiti još mnoge barijere, a prvi i najvažniji korak u tom pravcu biti će utvrđivanje istine o sudbini nestalih u ratu.
Tadić i Josipović su, posle sastanka sa predstavnicima hrvatskih udruga žrtava rata, kojem je nazočila i predsjednica Vlade Hrvatske Jadranka Kosor, poručili da su odlukom da danas posjete Ovčaru i Paulin Dvor, kao mjesta stradanja pripadnika oba naroda, pokazali kako nema sile koja će ih spriječiti u okončaju proces pomirenja.
„Nema te politike koja će nas dvojicu spriječiti nastaviti taj proces, to je pitanje budućnosti nas, naše djece i naših zemalja", rekao je Josipović.
Tadić i Josipović suglasili su se da se više ne može dovesti u pitanje iskrena riješenost Srbije i Hrvatske i njihovih nadležnih institucija u činjenju svega što je u njihovoj moći kako bi se rasvijetlila sudbina nestalih, bez obzira na njihovu nacionalnost. Predsjednik Tadić je rekao da se danas još jednom potvrdio takav stav Srbije predajući hrvatskoj strani dokumente iz vukovarske bolnice.
„Kada god komisije u kojima zajedno radimo posumnjaju u lokaciju gdje mogu biti ostaci nestalih, Srbija će istoga trenutka krenuti u radove za otkrivanje leže li tu nečiji posmrtni ostaci, a siguran sam da je tako i na hrvatskoj strani", kazao je Tadić.
„Mi ne šaljemo poruku samo našim sunarodnjacima i građanima, već i međunarodnoj javnosti, želeći uvjeriti sve kako je ovo prostor na kome se poštuju zajedničke vrijednosti i da ovim činom dostižemo najvišu razinu naše zajedničke civilizacije i posebnih kultura i čime dokazujemo da smo dio europskog sustava vrijednosti", objasnio je Tadić.
Tadić je istakao da je, osim isprike kao osobnog čina, za trajno pomirenje dva naroda neophodno da i dvije države povuku određene poteze u tom pravcu, a to podrazumijeva i izvansudsko rješavanje međusobnih tužbi za genocid pred Međunarodnim sudom pravde.
„Naš napor je otvoriti drugačiju stranicu povijesti. Ona podrazumijeva osobne geste ali i pravnu proceduru i nije dovoljno da dva pojedinca daju svoj doprinos, već i države moraju dati svoj doprinos", kazao je Tadić.
Odgovarajući na pitanje hrvatskih novinara da li je dolaskom u Vukovar posredno priznao da je bilo agresije Srbije na Hrvatsku, Tadić je odgovorio kako pravnicima i povjesničarima ostavlja utvrditi što se dogodilo 90-ih godina prošlog stoljeća, a da je njegova dužnost bila učiniti osobnu gestu u znak sjećanja na nevine žrtve.
Paulin Dvor i Vukovar u etičkoj, a ne matematičkoj, sferi
Predsjednik Srbije Boris Tadić i njegov domaćin, hrvatski predsjednik Ivo Josipović, negirali su danas da odlazak u Paulin Dvor, mjesto stradanja srpskih civila u ratu 1991. godine, umanjuje zločin koji se dogodio u Vukovaru tijekom proteklog rata.
Na pitanje jednog od hrvatskih novinara znači li odlazak u Paulin Dvor, s obzirom na broj žrtava u tom mjestu, umanjivanje zločina u Vukovaru, Tadić je rekao kako svi koji smatraju da se ovdje radi o brojkama nisu dobro razumjeli svrhu današnjeg dana i pitao: „Tko može uspoređivati zločin?”.
„Mi danas nismo u matematičkoj sferi, nego u etičkoj. Matematički pristup bi bio prebrojavanje brojeva, koji nemaju kraja...”, ukazao je Tadić.
Josipović je kazao kako odlazak u Paulin Dvor ne znači umanjenje zločina u Vukovaru koji je simbol hrvatske borbe.
„Siguran sam da će svi koji razmišljaju o budućnosti pozdraviti odlazak u Paulin Dvor”, rekao je Josipović.
Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor rekla je danas povodom odlaska dvojice predsjednika u Paulin Dvor da svakoj žrtvi treba odati poštovanje.
„Svaka žrtva je žrtva i treba joj odati poštovanje i razumjeti obitelji”, rekla je Kosor novinarima.
Ističući da je o događajima govorila i Vesna Bosanac, upravnica vukovarske bolnice u vrijeme opsade grada, ona je rekla da nas ta sjećanja učvršćuju u namjeri činjenja napora u pravcu trajne stabilnosti i mira.
Tadić: Srbija će sudjelovati u obnovi Vukovara
Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je u Vukovaru kako će Srbija sudjelovati u obnovi Vukovara.
On je poslije susreta s predstavnicima Srba u Hrvatskoj rekao kako će sudjelovanje Srbije u obnovi Vukovara biti u obliku suradnje gradova.
On je istakao kako se ne radi samo o simboličnom činu, već da bi ovaj čin trebao omogućiti zajedničku budućnost Srba i Hrvata.
Hrvatska vlada još nije razmatrala pitanje povlačenja tužbe
Hrvatska premijerka Jadranka Kosor rekla je da hrvatska Vlada za sada nije razmatrala pitanje povlačenja hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije.
„Tužbu može povući samo hrvatska Vlada, a Vlada o tome do sada nije razgovarala i nije razmatrala to pitanje”, rekla je Kosor odgovarajući na pitanje Tanjugovog novinara.
Ona je dodala da je susret u četiri oka koji je imala s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem bio prilika za razgovor, te da je ova tema također dotaknuta.
Kosor je istaknula da je bilo govora o budućim privrednim projektima i izrazila očekivanja da u skoroj budućnosti ponovo dođe do trilateralnog susreta s predsjednikom Srbije i premijerom Slovenije Borutom Pahorom .
„Ovakav trilateralan sastanak već je jedanput održan. Vjerujem da će uskoro doći do novog sastanka”, rekla je Kosor.
Tanjug