Historiografski zbornik o stoljetnim vezama
Institut za povijest Centra za humanističke znanosti Mađarske akademije znanosti, Hrvatska samouprava grada Budimpešte te Hrvatska samouprava V. okruga nedavno su zajednički priredili predstavljanje dvojezičnoga zbornika radova Konferencije u spomen 140. obljetnice Hrvatsko-ugarske nagodbe, 2008. godine, proslavljenu u Budimpešti i koja je naslovljena Kao narod s narodom... Nazočne je pozdravio v. d. glavnog ravnatelja Centra za humanističke znanosti Mađarske akademije znanosti Pál Fodor. O zborniku su govorili povjesničar književnosti Csaba Kiss Gay. I urednik izdanja Dinko Šokčević.
Djelatnost Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu u kratkim crtama predstavila je ravnateljica dr. sc. Jasna Turkalj. Unatoč osamstoljetnom suživotu dvaju naroda, građani Hrvatske i Mađarske malo ili uopće ne poznaju povijest susjedne države. Nažalost, i suradnja između povjesničara iz Hrvatske i Mađarske postoji na osobnim kontaktima. Stoga je svečanost prezentacije knjige i svaka konferencija ili neki drugi projekt stvoren u duhu zajedničke povijesti a može postati iznimno koristan u međukulturnim vezama dvaju naroda. Predstavljanje zbornika bila je ujedno i prigoda da se suradnja Instituta za povijest Centra za humanističke znanosti Mađarske akademije znanosti i Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu postavi na višu razinu, da se uspostavi sustavna suradnja u sklopu koje će se zajednički prirediti konferencije i objelodaniti prigodna stručna izdanja. Ali to i ne znači da će o brojnim temama zajedničke povijesti uvijek imati isto mišljenje, jer povijest je ipak interpretativna znanost, ali to ne sprečava da dvije ustanove uspješno surađuju.
„Naslov zbornika posudio sam iz proglasa Ferenca Deáka hrvatskome narodu kojim je htio pospješiti nastanak nagodbe među Hrvatima i Mađarima, a za njegovo razumijevanje treba znati da se među političarima dvaju naroda prije 1848. godine vodila oštra rasprava, postoji li unutar zemalja Krune Svetoga Stjepana samo jedna politička nacija (mađarska), ili se i Hrvati mogu priznati samostalnom, s Mađarima ravnopravnom političkom nacijom. Deákove su riječi bile priznanje načela postojanja dviju nacija i stvorile temelj za Hrvatsko-ugarsku nagodbu 1868. godine" – piše uz ostalo u uvodniku zbornika koji je uredio Dinko Šokčević. Dvojezični zbornik radova „Kao narod s narodom" na 214 stranica donosi slijedeća historiografska predavanja: Stjepan Matković: Hrvatska historiografija o Hrvatsko--ugarskoj nagodbi (1868) u povodu 140. obljetnice; Jasna Turkalj: Reakcije hrvatskih oporbenih političkih stranaka na novu nagodbenu stvarnost (1869 – 1871); Dalibor Čepulo & Mirela Krešić: Hrvatsko-ugarska nagodba: institucije i stvarnost (1869 –1871); Imre Ress: Neformalni čimbenici u sustavu vladavine ugarsko-hrvatske vlade u vrijeme dualizma; Mariann Nagy: Hrvatsko gospodarstvo prije Nagodbe; Dinko Šokčević: Mogućnosti i planovi na nagodbu Mađara i Hrvata. Mađarsko-hrvatski (i jugoslavenski) odnosi i nacrti za rješenje njihovih državnopravnih odnosa u publicistici Oszkára Jászia i Józsefa Bajze u razdoblju između 1913. i 1918 te 1919. godine.
Recenzenti izdanja su: dr. sc. Vlasta Švoger i dr. sc. Árpád Hornyá. Nakladnik ovog zanimljivog historiografskoga izdanja je ugledna nakladnička ustavova mađarskih Hrvata iz Budimpešte Croatica d. o. o.
www.matis.hr