Vuk dlaku mijenja...
Kako piše Hina, ovih se dana u srbijanskom parlamentu vodi velika rasprava o ratifikaciji sporazuma o uspostavljanju posebnih usporednih odnosa između bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske i Republike Srbije, potpisanog u rujnu prošle godine.
U samoj raspravi najaktivnije su sudjelovali, a tko drugi nego Šešeljevi radikali i Miloševićevi socijalisti koji su kritiziravši Vladu naglasili da "sporazum potvrđuje međunarodno priznatu državu BiH što, po njima, nije dobro za Srbe" te da je RS prva srpska država preko Drine".
Pitanje ratifikacije spomenutog sporazuma samo po sebi i nije toliko sporno, koliko je zabrinjavajuća razina i smjer rasprave te "velikosrpska" retorika koja neodoljivo podsjeća na ne tako davna vremena, koja su na žalost u glavama većine hrvatskih političara i "domoljuba" - prošlo svršeno vrijeme.
I dok se naša politička elita bavi internim politikantskim podmetanjima i falsificiranjem istine, a sve u cilju osvajanja političke vlasti, u susjednoj nam državi stranke u parlamentu polemiziraju o potrebi "da Srbija treba odlučno stati u obranu Srba preko Drine, a posebice Srba u Republici Srpskoj Krajini i zahtjevati da Hrvatska ne može postati članicom Europske unije sve dok ne osigura povratak svih Srba njihovim kućama".
Izjave poput "progon srpskog naroda iz Hrvatske 1995. godine je najveći genocid koji je napravljen od Drugog svjetskog rata" - jednake su retorici kakvu smo slušali u Miloševićevo vrijeme pa se može zaključiti da se u "stanje svijesti" naših susjeda i nije mnogo toga promijenilo.
S druge strane, naši mediji, vlast i veći dio oporbe u potpunosti ignoriraju zabrinjavajuće poruke "s istoka" kao da nas bliska prošlost i mnoge žrtve koje su dane za vlastiti dom i državu ničemu nisu naučile. Trebalo bi konačno početi učiti iz vlastitih pogrešaka!
M. M. B.
Socijalist Dačić: Beograd treba odlučno stati iza Srba u Krajini
Rasprava o zakonu kojim se treba potvrditi Sporazum o uspostavljanju posebnih usporednih odnosa između bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske i Republike Srbije, potpisan u rujnu prošle godine, u ponedjeljak je u srbijanskom parlamentu žestoko podijelila zastupnike i sigurno je da će ona potrajati.
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković predlažući ratificiranje tog sporazuma istaknuo je kako je njime "znatno poboljšana razina i intenzitet odnosa RS-a i Srbije, te da su se aktivnosti predviđene tim dokumentom vrlo pozitivno odrazile na gospodarsku suradnju".
U raspravi su Šešeljevi radikali, koji su i bili najčešće za govornicom, kritizirali vladu jer sporazum potvrđuje međunarodno priznatu državu BiH što, po njima, nije dobro za Srbe, a istog su mišljenja i Miloševićevi socijalisti čiji je prvak Ivica Dačić ustvrdio da je "RS prva srpska država preko Drine". On je, kao i Šešeljevi radikali, zatražio da Srbija zauzme jasno stajalište prema svim Srbima koji žive na prostoru bivše Jugoslavije, a gdje su postali nacionalna manjina.
quot;Srbija treba odlučno stati u obranu Srba preko Drine, a posebice Srba u Republici Srpskoj Krajini, i zahtijevati da Hrvatska ne može postati članicom Europske unije sve dok ne osigura povratak Srba njihovim kućama", rekao Dačić dodavši da je "progon srpskog naroda iz Hrvatske 1995. godine najveći genocid koji je napravljen od Drugog svjetskog rata"
Upitao je i zašto Srbija ne bi jednostrano proglasila neovisnost RS-a, ako se jednostrano proglasi neovisnost Kosova i zašto RS ne bi mogao organizirati referendum". Predsjednica kluba zastupnika Tadićeve Demokratske stranke Nada Kolundžija je na takve prijedloge koji su se čuli u srbijanskom parlamentu upozorila da "Srbija inzistira na poštivanju međunarodnih normi i nepovredivosti međunarodno priznatih granica".
Šef skupine Vojvođanski zastupnici Nenad Čanak je ocijenio kako je parlamentarna potvrda potpisivanja međudržavnog sporazuma s Republikom Srpskom opasan presedan jer stvara poziciju da Srbija tretira RS i Federaciju BiH kao dvije odvojene države.
Hina
{mxc}