Hoće li Hrvatska postići samodostatnost u strateškim sektorima?

Stabilne i sigurne Hrvatske nema bez policije, vojske, učinkovite obavještajne zajednice, vatrogastva, civilne zaštite - zadnjih godina slobodno taj niz možemo nastaviti sa samodostatnom poljoprivredom i proizvodnjom hrane. Globalne krize zadnjih godina doslovno su nas natjerale da se Majdakokrenemo jačanju poljoprivrednog sektora, a o toj temi pričali smo s Tugomirom Majdakom, državnim tajnikom u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva.

Majdak je istaknuo gdje je Hrvatska po pitanju razvoja i stabilnosti poljoprivredne proizvodnje zadnjih godina:

 - Bili smo na odboru OECD-a, organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj gdje smo odboru za poljoprivredu prezentirali hrvatsku poljoprivrednu politiku, hrvatsku poljoprivredu u posljednjih 10 godina i odbor je ocijenio visoki stupanj usklađenosti naše poljoprivredne politike sa svim onime što od nas očekuje OECD u fazi pristupanja. Hrvatska je kandidat za pristupanje u ovoj organizaciji i izgledno je da u sljedeće dvije godine pristupimo, a jedan od važnih odbora upravo je odbor za poljoprivredu, rekao je Tugomir Majdak.

 Otkrio je i kakav značaj to pristupanje ima za naše poljoprivrednike:

 - To je još jedan iskorak u svemu onome čemu Hrvatska od samostalnosti teži, a to je pristupanje u WTO-a, pristupanje u EU gdje je Hrvatska poljoprivredna politika postigla iskorak i u sklopu svojih strateških dokumenata se usklađuje sa svim onime što EU, svijet, globalno definira kao potrebu svake zemlje članice pa i Hrvatske, da krene prema razvoju i da osigura stabilnost, suverenost u proizvodnji hrane. Poglavito je važna suverenost u proizvodnji hrane u recentnim zbivanjima kako na europskom tlu tako i globalno. EU teži više k ovom cilju, a Hrvatska samodostatnost ističe kao dugoročni cilj. Naravno da u tom dijelu moramo još puno toga učiniti, dosta toga je učinjeno, ali ovo pristupanje je izgledno i skoro će biti jedan iskorak kako bi i smjernice OECD-a i preporuke koje su nam dane i kojih se u dobrom dijelu moramo držati, a koje smo dobar dio već pokrenuli, mogu pomoći našoj poljoprivredi. 

 Objasnio je i jesmo li dovoljno učinili zadnjih godina da povećamo proizvodnju domaće hrane:

 - Na odboru OECD-a za poljoprivredu istaknuli smo kako smo od svih zemalja članica najviše izdvojili za ruralni razvoj, za investiciju u poljoprivrednu proizvodnju, za modernizaciju poljoprivrednika je čak 43 posto, dok je prosjek Europske unije 25 posto, a tome moramo pridodati i nacionalna sredstva. Imamo visok stupanj iskoristivosti europskih fondova u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Među vodećim zemljama smo po iskoristivosti nacionalnog programa oporavka i otpornosti. Sve to daje nam za pravo da vjerujemo kako ćemo dostići samodostatnost u strateškim i svim sektorima.

''Nastavit ćemo ovom politikom poticanja udruživanja''

 Na pitanje zašto nam i dalje raste uvoz, Majdak odgovara:

 - Mi smo dio europskog tržišta i kao takvi smo otvoreni za tržište prema svim europskim zemljama. Raste uvoz zbog toga što još nismo postigli taj cilj samodostatnosti, prije svega u stočarstvu koje moramo kroz ove mjere koje smo definirali na razini europskih fondova, ali i nacionalnih mjera. Moramo ih i u buduće provoditi, ali također, kroz zemljišnu politiku, upravljanje resursima gdje nismo iskoristili ovaj resurs u potpunosti.

 Objasnio je i fenomen zašto je hrana najskuplja u zemljama EU:

 - Posljednjih osam godina putem politike vlade i resora ministarstva poljoprivrede definirali smo i omogućili udruživanje poljoprivrednika u ovaj zapadnjački oblik udruživanja za 20 ukupno proizvodilački organizacije. Nastavit ćemo ovom politikom poticanja udruživanja, ali i kroz osnaživanje poljoprivrednih zadruga koje su s jedne strane opstale, koje imaju višestoljetnu tradiciju na našim otocima.

 Razjasnio je i što bi u ovome kontekstu značila moderna zadruga:

 - S jedne strane je to kooperacija, kooperativa ili zadrugarstva kako gdje koji pojam egzistira, a s druge strane udruživanje poljoprivrednika u nešto što smo nekada zvali strojni prstenovi, odnosno kontraktori u nekim zemljama zapadne Europe. Dakle, da se cijena troškova proizvodnje smanji, da se koriste rentabilniji strojevi, da se amortizacijski vijek u potpunosti osigura za svaki stroj, a prije svega i pogoni za preradu, ali i traktori i sva potrebna mehanizacija. Kroz takav oblik udruživanja koji ćemo i dalje poticati moramo našu proizvodnju pojeftiniti, što će u konačnici osigurati stabilniji dohodak, zaključio je Majdak.

(hkv)

Sub, 22-03-2025, 03:28:19

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.