"Dom i pripadanje"
Premijer Andrej Plenković poručio je u četvrtak da ovogodišnja tema obilježavanja sjećanja na žrtve Holokausta - "dom i pripadanje" podsjeća na odgovornost osiguravanja osjećaja doma i pripadnosti za sve građane te suprotstavljanja govoru mržnje.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta koji se sutra obilježava proglašen je rezolucijom Opće skupštine Ujedinjenih naroda 2005., a ove godine Ujedinjeni narodi su izabrali „dom i pripadanje“ kao temu vodilju u obrazovanju i sjećanju na Holokaust.
"Ta tema naglašava humanost žrtava Holokausta, čiji je identitet bio oduzet od počinitelja genocida u ime ideologije koja je ostavila duboku ranu na tlu Europe", kazao je Plenković na sjednici Vlade.
Dodao je da nas ona podsjeća kako "imamo odgovornost da osiguramo osjećaj doma i pripadnosti za sve naše građane, kako u Hrvatskoj, tako i globalno gledajući, da se suprotstavljamo govoru mržnje, antisemitizmu, poricanju i iskrivljavanju istine o Holokaustu i da učinimo sve kako bismo spriječili da se ovakve slične agresije, ratovi i razdori nikada ne ponove".
Od 1. ožujka Hrvatska će predsjedati Međunarodnim savezom za sjećanje na žrtve Holokausta (IHRA), nevladinim tijelom koje ima 35 država članica i 10 država promatrača.
Ove godine predstavit ćemo temu jačanja obrazovanja, istraživanja i kulture sjećanja na Holokaust, najavio je premijer.
Podsjetio je da je ovog tjedna u Osijeku odano priznanje dr. Kamilu Firingeru, 130. hrvatskom Pravedniku među narodima, koji je riskirao vlastiti život kako bi spasio sugrađane židovske vjere, Margitu Fischer te njezinu djecu Lelju i Darka.
"Važno je spominjati se Pravednika, to su bili obični ljudi, koji su prepoznali trenutak i odlučili djelovati, te postali primjer ljudske dobrote i onih koji se ne oglušuju na stradanja susjeda", istaknuo je Plenković.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, dan je kada je 1945. godine oslobođen najveći nacistički koncentracijski logor i logor smrti Auschwitz-Birkenau.
"Sutra se prisjećamo sustavnog ponižavanja, deportacija i istrebljivanja šest milijuna europskih Židova od 1933. do 1945, od kojih su milijun i pol bila djeca.", rekao je premijer dodavši da će potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek biti sutra na Mirogoju.
(hkv)