HDSSB: za lažno svjedočenje protiv Glavaša Fehir nagrađen stanom

 

Predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić izjavio je danas kako je Krunoslav Fehir, krunski svjedok koji je u sudskom postupku protiv utemeljitelja HDSSB-a Branimira Glavaša vođen zbog optužbi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, za svoje lažno svjedočenje i osuđujuću presudu fehir zupanijski2504Glavašu nagrađen stanom u Poreču, a što su mu omogućili bivša predsjednica Vlade Jadranka Kosor te bivši ministri unutarnjih poslova i poljoprivrede Tomislav Karamarko i Petar Čobanković.

Na konferenciji za novinare Šišljagić je ustvrdio kako tome u prilog govori dokumentacija iz MUP-a, koja je, kako je rekao, "prije dva tjedna dostavljena osobno Glavašu u Mostar". Kaza je da je cjelokupna operacija plaćanja usluge lažnog svjedočenja odrađena preko istarske Policijske uprave, MUP-a, Agencije za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) i Ureda predsjednice Vlade RH tijekom 2010. i 2011. godine, a da su glavni glavni sudionici Jadranka Kosor, Tomislav Karamarko i Petar Čobanković.

Dodao je kako je iz međusobne korespondencije vidljivo da je, bez ikakvog natječaja, a po Karamakovom nalogu iz veljače 2011., Fehiru dodijeljen dvosobni stan u Poreču na privremeno korištenje, kao stan za službene potrebe, koji je prethodno adaptiran i opremljen namještajem, za što je utrošeno oko 150.000 kuna.

Šišljagić navodi kako se Fehir, 16. lipnja 2001., dopisom obraća Jadranki Kosor, u kojem traži otkup toga stana navodeći, kako je to moguće "ako Vlada tako odluči, odnosno donese rješenje", a već četiri dana poslije "Kosor daje nalog Karamarku da o tome održi sastanak s Fehirom i o tome izvijesti njezin ured".

Razgovor Fehira i Karamarka obavljen je 4. srpnja 2011., a isti dan je iz Karamarkova kabineta izdan nalog Upravi za materijalno-finacijsko poslovanje MUP-a da se za stan u kojem Fehir boravi pokrene procedura ukidanja statusa stana za službene potrebe te pokrene potrebna procedura vezana uz otkup toga stana, tvrdi Šišljagić.

Neviđeni oblik državne korupcije

Napominje kako je iz dostavljene dokumentacije vidljivo da Karamarko već idući dan ministru Čobankoviću, kao čelniku agencije AUDIO, upućuje dopis da se popisu stanova kojima treba ukinuti status stana za službene potrebe doda i stan u kojem boravi Fehir, što je Čobanković i učinio svojom odlukom od Burić23. studenog 2011. godine.

Nakon što je Fehir potkraj prosinca 2011. podnio zahtjev za kupnju stana nekoliko djelatnika MUP-a obratilo se Sindikatu policije Hrvatske s primjedbom na nezakonitu dodjelu stana Fehiru, bez natječaja, zbog čega se Sindikat žalbom obratio MUP-u, rekao je Šišljagić. Dodao je je MUP u svojim dopisima Sindikatu od lipnja do rujna ove godine odgovorio kako se Pravilnik o rješvanju stambenih potreba djelatnika MUP-a iz veljače 1998., na koji se pozivao Karamarko, ne primjenjuje, jer se sredstva za te namjene od 2000. ne osiguravaju u državnom proračunu, a Pravilnik nikada nije objavljen u Narodnim novinama.

Predsjednik Glavnog odbora HDSSB-a Dinko Burić ocijenio je kako se radi o dosad neviđenom obliku službene državne korupcije te da je "posebno zastrašujuće što su u tim nezakonitim i protuustavnim radnjama sudjelovali najviši državni dužnosnici iz vremena HDZ-ove Vlade od 2005. do 2011. godine".

Dopredsjednik stranke Krešimir Bubalo kazao je kako okolnost da sporni Pravilnik o rješavanju stambenih potreba djelatnika MUP-a, koji je 1998. donio tadašnji ministar Ivan Penić, koji nikada nije objavljen u Narodnim novinama, govori da je HDZ-vlast još 1998. donijela "lažni dokument, bez ikakve zakonske snage, koji je služio za pljačku državnog stambenog fonda".

Najavio je kako će Klub zastupnika HDSSB-a od Vlade tražiti objavu popisa svih osoba i djelatnika MUP-a koji su temeljem takvog nezakonitog i protustavnog pravilnika dobili stan iz portfelja MUP-a ili Agencije AUDIO od 1998. do danas. Najavio je i podnošenje ustavne tužbe, s ciljem poništenja toga Pravilnika, ali i rješenja koja su izdana na temelju takvog dokumenta.

(hkv/hina)

Pet, 25-04-2025, 10:34:11

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.