„Propali projekt multikulturalnosti“
Na svetkovinu Velike Gospe navečer, vojnoga kapelana vlč. Paula F. Murphyja, nožem je napao 16-godišnjak, za kojega se ispostavilo da je simpatizer terorističke organizacije Islamska država.
Napad se dogodio kod ulaza u vojarnu Renmore u irskom gradu Galwayu. U tom trenutku vlč. Murphy se vozio u svome automobilu koji je zaustavio kada je tinejdžer prišao vozilu i, pretpostavlja se, spustio prozor. Vozilo nije imalo vojne oznake, a 52-godišnji svećenik je nosio civilnu odjeću. Napadač, koji je identificiran kao 16-godišnji irski državljanin iz područja Galwaya, potom je vojnoga kapelana počeo ubadati prethodno skrivenim nožem.
Vlč. Murphy je bio dovoljno pribran da pokrene automobil i prođe kroz kapiju vojarne dok ga je tinejdžer nastavio napadati. Dežurni stražar je pri tomu, prema standardnim protokolima, ispalio pet hitaca upozorenja u zrak, a zatim se uhvatio u koštac s napadačem upotrijebivši palicu da ga savlada. Onda su došli vojnici uključujući časnike iz Postrojbe oružane podrške te uhitili napadača.
Drugo vojno osoblje pružilo je prvu pomoć ocu Murphyju dok su čekali bolničare. Ispostavilo se da je zadobio nekoliko uboda, ali je ostao pri svijesti.
Napad zbog sudjelovanja Iraca u Maliju?
Vlč. Murphy je, kako prenosi The Irish Times, na Facebooku u petak ujutro objavio da čeka operaciju.
„Prijatelji, hvala vam na molitvama, ljubavi i brizi. Žao mi je što ne mogu odgovoriti na sve poruke i odgovoriti na sve pozive koji mi dolaze. Dobro sam; samo čeka me operacija. Sve će biti dobro“, napisao je.
Napadač je trenutno u pritvoru te mu je, zbog prirode zločina i činjenice da vlasti vjeruju kako postoji opasnost od bijega osumnjičenika, jamčevina odbijena. Istražitelji su naveli kako „rana analiza uređaja koje je koristio optuženi otkriva sadržaj podrške terorističkoj skupini Islamska država“. Također, navedeno je da je tinejdžer provodio puno vremena na internetu te je „u određenoj mjeri radikaliziran“. Tijekom napada uzvikivao je poruke protiv sudjelovanja Irskih obrambenih snaga u Maliju.
Naime, od 2013. irski su vojnici sudjelovali u misiji EU-a za vojno osposobljavanje s ciljem izgradnje malijske vojske.
Do 2019., bili su u Multidimenzionalnoj integriranoj stabilizacijskoj misiji Ujedinjenih naroda u Maliju (Minusma) gdje su vršili patrole dugog dometa s ciljem suprotstavljanja islamističkim terorističkim organizacijama koje djeluju na sjeveru te podsaharske zemlje. No, ova je misija znatno smanjena prošle godine nakon zabrinutosti za ljudska prava da su malijske trupe koje je obučavala EU, zajedno s ruskim plaćenicima, uključene u napade na civile. Ipak, mali broj irskih vojnika ostao je u Maliju kao dio misije.
Biskupi pozivaju na molitvu
U komentarima datim 16. kolovoza, biskup Galwaya mons. Michael Duignan nazvao je napad „duboko šokantnim i uznemirujućim“. „Molim za ozlijeđenog [svećenika], moleći Boga da potpuno ozdravi“, rekao je biskup i dodao: „Molim i za njegovu obitelj, za njegove kolege iz vojske i za medicinsko osoblje koje se trenutno brine o njegovim ozljedama.“
Biskup Waterforda i Lismorea mons. Alphonsus Cullinan osudio je napad, ali je pozvao katolike da oproste napadaču i mole za obojicu: i vlč. Murphy i za njegova napadača.
„Moramo se okupiti ne samo da podržimo našeg ozlijeđenog svećenika, nego i da stvaramo okruženje u kojem se takvi čini više neće događati. Uključimo se u dijalog o tome kako možemo promicati mir, razumijevanje i poštovanje među svim pojedincima, bez obzira na njihovo podrijetlo ili uvjerenja“, poručio je biskup.
Potrebno je detektirati problem
Nažalost, kao i u slučaju kada je 17-godišnjak, na plesnom satu u gradiću Southport, u blizini Liverpoola, 29. srpnja, nožem ubio tri djevojčice, a desetak ljudi ranio, i sada je uočljiva medijska autocenzura koja otkriva mnoge unutarnje probleme britanskoga i irskoga društva. Očito je da nakon ovakvih bezumnih monstruoznih čina nije dovoljno upućivati floskule o suživotu, nego je nužno detektirati korijen problema koji se nalazi u propalom projektu multikulturalnosti i razvidnoj nemogućnosti integracije migranta pristiglih iz neprosvijećenih islamskih država u zapadnu civilizaciju. Umjesto besmislenih inzistiranja na islamofobiji koja bivaju praktično opovrgnuta ovakvim i sličnim terorističkim činima islamista, nedvojbeno je kako se i sami muslimani u Europi i svijetu moraju obračunati s radikalizacijom koja postoji unutar njihovih zajednica. Jer, kako se moglo vidjeti i u slučaju reakcija na napad u Southportu, jedno zlo uvijek rađa drugo zlo, prijeteći tako urušiti i samu civilizaciju.