Predstavljen zbornik „Poticanje novinarske izvrsnosti u 2021.“
Zbornik izabranih radova nastalih u sklopu projekta „Poticanje novinarske izvrsnosti u 2021.“, koji je provela Agencija za elektroničke medije raspodijelivši prijaviteljima ukupno gotovo milijun kuna za najbolje ocijenjene novinarske projekte u 2021., predstavljen je u ponedjeljak 14. studenoga u dvorani Panorama zagrebačkoga hotela Westin.
Zbornik, u kojem je zastupljen po jedan rad svakoga autora koji je sudjelovao u projektu, uredila je Iva Zebec, a u njegovu predstavljanju i panel-raspravi o novinarstvu sudjelovali su članica Vijeća za elektroničke medije i voditeljica projekta Anita Malenica, prof. dr. Danijel Labaš s Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta i Ivana Petrović, članica Povjerenstva za ocjenu radova. Program predstavljanja vodio je novinar i poduzetnik Darko Buković.
„U središtu pozornosti projekta je čovjek, autor, novinar i novinarka, i to, uz raznolikost svjetonazora i tema koje su njime obuhvaćene, smatram njegovom najvažnijom značajkom“, naglasila je članica Vijeća za elektroničke medije i voditeljica projekta Anita Malenica.
„Ovaj zbornik izabranih radova, koji predstavlja čitav projekt, zbir je onoga što nazivamo pravim, 'punokrvnim' novinarstvom, koje kao da gubi na važnosti zbog brzoga razvoja tehnologija, utjecajem društvenih mreža – riječju – brzim i površnim informiranjem. Priče koje možete pročitati u ovom zborniku demantiraju tezu koja se može često čuti, a to je da više nema pravih novinara kao ni pravoga novinarstva“, rekla je, među ostalim, članica Povjerenstva za ocjenjivanje radova Ivana Petrović.
„U tekstovima sam osjetio i duh i dah ozbiljnoga, da podvučem! – serioznoga novinarstva, volju i želju kakvu sam nekad prepoznavao i za kakvu sam se nadao da će se sačuvati, živjeti i trajati – ne samo jučer, nego i danas i sutra. I baš sam takvo novinarstvo i takve profesionalce još jednom, nakon onoga lanjskoga zbornika, ponovno pronašao u ovom ovogodišnjem“, istaknuo je prof. dr. Danijel Labaš s Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta.
Na javni poziv koji je objavilo Vijeće za elektroničke medije u 2021. bila su prijavljena ukupno 204 novinarska projekta, a 201 prijava bila je pravovaljana. Povjerenstvo za ocjenjivanje predložilo je Vijeću za elektroničke medije najbolje ocijenjene radove, a ostvaren je 81 novinarski projekt s ukupno 544 objavljena članka.
Među najbolje ocijenjenim novinarskim projektima, ujedno zastupljenim i u zborniku, jedan pripada i autoru s Portala HKV-a Tomislavu Šovagoviću za njegov niz Tragom dr. Ivana Šretera – Gdje počivaju zemni ostatci dr. Ivana Šretera?
Podsjetimo, u projektu iz 2020. godine sudjelovala su dvojica autora s Portala HKV-a: Davor Dijanović – Utjecaj korona-krize na promjene u međunarodnim odnosima i Marito Mihovil Letica – Djelovanje pandemije koronavirusa na ljudska prava i slobode, a u ovoj su godini u projekt uključena sva trojica navedenih autora: Davor Dijanović – Agresija Ruske Federacije na Ukrajinu: povijesni, geopolitički i sigurnosni aspekti (objavljeno), Marito Mihovil Letica – Suživot s turizmom između autentičnosti i simulacije (u tijeku) te Tomislav Šovagović – René Matoušek – Vukovar sâm, neispričana priča (objavljeno).
(hkv)