Istraživanje komunističkih zločina
Izaslanstvo Ministarstva branitelja, predvođeno pomoćnikom ministra branitelja i načelnika Uprave za zatočene i nestale Stjepanom Sučićem te načelnicom Tanjom Antunović, jučer je boravilo u Valpovu radi upoznavanja i istraživanja terena te razgovora s preostalim živim svjedocima vezano uz navode o masovnim grobnicama nakon završetka Drugog svjetskog rata te radi pokretanja postupka ekshumacije posmrtnih ostataka nedužnih žrtava, o čemu je Glas Slavonije nedavno pisao.
S tom problematikom na lokacijama potencijalnih grobnica u Valpovu ekipu Ministarstva branitelja podrobnije su upoznali čelnici valpovačkog ogranka udruge Hrvatski domobran, Franjo Šokac i Josip Vicić. Oni su predočili i raspoloživu dokumentaciju, prema kojoj je s područja Valpovštine u Drugom svjetskom ratu i (najviše) nakon njega bez traga od ruke tadašnje komunističke vlasti nestalo oko 960 osoba. Tom zastrašujućom brojkom Valpovština se svrstava na sam vrh područja u bivšoj Jugoslaviji po broju nestalih osoba nakon Drugog svjetskog rata.
Godinama prikupljajući dokumentaciju o jednom od najcrnjih razdoblja u povijesti ovog kraja, Šokac i Vicić naglasili su kako se do danas sa sigurnošću ne znaju ni točne lokacije, ni točan broj osoba koje su pogubljene u dijelu Valpova poznatom pod nazivom Zvjerinjak. Stari su Valpovčani pričali da su tu dvije lokacije na kojima je pogubljeno stotine nevinih žrtava pod okriljem noći, o kojima se poslije više nitko nije usudio govoriti. Kao treća lokacija navedena je nekadašnja grofovska konjušnica, danas poznatija kao prostor bivšeg MIO Standarda, gdje su navodno u tajnosti pokapani ubijeni Valpovčani nakon tzv. komunističkog suđenja, a još češće bez njega, pod najčešćom optužbom da su surađivali s okupatorom...
Nije se zaobišla ni lokacija nekadašnje krečane, koja se nalazila na području današnje Ulice Janka Leskovara u Valpovu, a za koju se također tvrdilo da je “progutala” stotine leševa.
Budući da je dolazak izaslanstva Ministarstva bio i simboličan znak da je postupak otkrivanja masovnih grobnica komunističkog režima u Valpovu i službeno počeo, pred njima je veliki posao utvrđivanja činjeničnog stanja, razgovora sa svjedocima, ispitivanja terena te prikupljanja potrebne dokumentacije. Tek nakon toga stvorit će se preduvjeti za početak postupka ekshumacije, što je potvrdio i pomoćnik ministra Sučić, koji se iznimno angažirao vezano uz ovaj problem.
Lidija Aničić
Glas Slavonije