Započeo prijenos posmrtnih ostataka iz rudnika Barbarin rov
Započeo je prijenos posmrtnih ostataka žrtava masovnog poratnog grobišta iz napuštenog rudnika Barbarin rov, u selu Huda jama kraj Celja, na mariborsko groblje Dobrava.
Celjski biskup Stanislav Lipovšek je u ponedjeljak, 3. listopada kraj kapele na ulazu u rov Sv. Barbara predvodio je pogrebni obred i ispraćaj prvog dijela žrtava masovnog pokolja koji su počinile komunističke vlasti nakon Drugoga svjetskog rata i koje su bačene u rudnik Huda jama. Time je započeo kršćanski pokop za 726 žrtava čiji su posmrtni ostaci do sada iskopani, a bit će završen u četvrtak, 27. listopada obredom koji će na groblju Dobrava (Tezno) u Mariboru u nazočnosti predstavnika državnih vlasti i civilnoga društva predvoditi mariborski nadbiskup Alojzij Cvikl. Pokop nepoznatih žrtava na groblju Dobrava omogućit će da poslije nakon identifikacije žrtve budu pokopane pojedinačno u obiteljskim grobovima, a bit će uređeno i zajedničko groblje na Teharju.
Mons. Lipovšek, biskup celjski zahvalio se svima koji su pomogli oko prijenosa i dostojnog pokopa ovih mučenika izvađenih u Hudoj jami, te svima koji su nazočni danas i sudjeluju u dubokoj žalosti pri pokapanju njihovih ovozemnih ostataka u vječno življenje. Ovaj događaj nas je potresao u dubinu duše, ovdje nije kraj, smrt nije konac, nego ista utjeha i nada u vječni život s Isusom Kristom i svojom patnjom kraj Lazarova groba, završio je riječima iz Evanđelja po Ivanu „Ja sam uskrsnuće i život: tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će“.
“Danas se samo dio posmrtnih ostataka prenosi se iz Hude jame za Maribor. Pokop tih žrtava bit će završen 27. listopada u Mariboru (Tezno), na groblju Dobrava u Mariboru u nazočnosti predstavnika državnih vlasti i civilnoga društva a predvodit će ga mariborski nadbiskup Alojzij Cvikl. Sada se radi na pražnjenju kompletnog okna gdje ima još pretpostavlja se oko 2000 ljudi i to bi trebalo biti završeno do sredine sljedeće godine”, - rekao je Roman Leljak, predsjednik Društva Huda jama, koji je otkrio i pokrenuo ovu eshumaciju. Ovo je samo jedno od mjesta na kojima se nalaze žrtve poslijeratnih masovnih ubojstva jugokomunista, ubijenih nakon Drugog svjetskog rata. U Hudoj jami je slovenska državna komisija do kraja 2009. pronašla posmrtne ostatke 726 ubijenih bez prostrijelnih rana, koji su po pretpostavci živi zakopani. Poslije se pokazalo kako je broj žrtava puno veći, čak nekoliko tisuća, oko 10 posto žrtava su žene. Pretpostavke kažu kako je u prvom rovu dubokom 48 metara oko 3000 tijela, od kojih se oko 2000 Hrvati, 700 Slovenci i 300 Austrijanci. Jedno je to od brojnih stratišta i grobišta hrvatskih vojnika i civila ubijenih u Sloveniji u mjesecima svibnju i lipnju 1945.
Prijenos više od oko 726 posmrtnih ostataka pripadnika vojski i civila ubijenih iz poratnih mjeseci 1945. odobrilo je vladino povjerenstvo, a s time se složila i većina političkih stranaka, neke su udruge koje predstavljaju rodbinu žrtava izrazilo želju da bi grobnica ili kosturnica sa žrtvama trebala biti na mjestu gdje su ubijeni. Pokop nepoznatih žrtava na groblju Dobrava omogućit će da kasnije nakon identifikacije žrtve budu pokopane pojedinačno u obiteljskim grobovima. Računa se da će prijenos posmrtnih ostataka žrtava Hude jame biti završen do kraja mjeseca, kad će u memorijalnom obilježavanju tih tragičnih događaja na mariborskom groblju.
Obredu je nazočio i slovenski predsjednik Borut Pahor, koji je kazao da je proces pomirenja nekadašnjih sukobljenih stranaka i pomirenje s prošlošću kontinuirani proces, no da bi dostojan pokop žrtava Hude jame u tom smislu mogao biti povijesna prekretnica.
Neposredno pred početak premještanja posmrtnih ostataka žrtava nađenih u Hudoj jami, u nedjelju, 2. listopada u 11 sati celjski biskup Stanislav Lipovšek prevodio je misu zadušnicu na groblju Bukovžlak u Spomen parku Teharje. Na groblju Bukovžlak misu će na Dušni dan u srijedu, 2. studenog u 14 sati predvodit će vikar Celjske biskupije Marjan Jezernik. Pogreb žrtava iz Krimske jame iznad Cerknice na Begunju bit će 9. listopada.
D. Z. S.