Tomislav Karamarko tužit će Josipa Manolića
Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko tužit će Josipa Manolića, a bivši djelatnici Službe državne sigurnosti spremni su na sudu posvjedočiti da su Manolićeve optužbe na Karamarkov račun lažne, piše Večernji list. Svjedočit će da je Karamarko bio pod obradom tajne službe bivšeg režima i da je bio žrtva operativne akcije, a ne dio režima, kako je ustvrdio Josip Manolić u prošlotjednom razgovoru za tjednik Nacional.
Tadašnje agente koji su sudjelovali u njegovoj obradi od strane Udbe, objasnio je Karamarko za Večernji list, posebno je začudila Manolićeva konstatacija da se o nekim suradnicima tajne službe nisu vodili dosjei, a da je Karamarko bio upravo jedan od takvih suradnika. U krugu obavještajnih analitičara poznato je da je Udba svakog svog suradnika zavodila u sustav suradničke mrežei svaki je suradnik tajne službe imao operativca koji ga je "držao na vezi".
Kako se objašnjava u članku u Večernjem listu, sve je počelo 1981. i 1982. kada je Karamarko s katoličkom mladeži u dva navrata odlazio na hodočašće papi u Rim. Tom se prilikom mladež fotografirala pokraj starog hrvatskog barjaka, čiji su simboli u Jugoslaviji bili strogo zabranjeni. Jedan od suradnika Udbe, koji se infiltrirao među katoličku mladež, o tome je izvijestio Udbu i započela je obrada. Pod rednim brojem 951 od 24. veljače 1984. u upisniku Gradskog sekretarijata za unutrašnje poslove za 1984. zaveden je predmet "Karamarko Tomislav – oduzimanje pasoša". Taj se predmet trajno čuva i sada se nalazi u PU zagrebačkoj, prenio nam je Karamarko. Naime, na zahtjev Centra Službe državne sigurnosti Zagreb Karamarkuje oduzeta putovnica i nije mu nije vraćena sve do '90. iz čega proizlazi da je Karamarko, iako u to vrijeme student, za bivši režim predstavljao svojevrsnu opasnost.
Karamarko je za Večernji list rekao da su on i grupa studenata iz tog vremena bili žrtve Udbe, ali svjestan je da za zloglasnu tajnu službu on nije imao težinu koju je u to vrijeme imao, primjerice, Budiša. No Udbu je katolička mladež, koja se svake subote masovno okupljala u crkvi sv. Katarine, ipak "žuljala". Kako bi razbila tu grupu, služba je pokrenula akciju "Trs". Nalog za obradu Karamarka i drugih uključenih u grupnu obradu Trs, prema Karamarku dostavljenim informacijama, potpisali su Franjo Vugrinec, šef SDS-a Centar Zagreb i tadašnji šef republičkog SDS-a Zdravko Mustač, kojem se u Njemačkoj zajedno s Josipom Perkovićem sudi zbog upletenosti u ubojstvo Stjepana Đurekovića. Akciju Trs vodila je Služba državne sigurnosti u Zagrebu, preciznije 5. odsjek za obradu neprijateljskih aktivnosti na zagrebačkom sveučilištu. Užom obradom, otkrili su Karamarku bivši agenti Udbe, bilo je zahvaćeno desetak pripadnika katoličke mladeži, a širom njih tridesetak.
(hkv)
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.