Hrvatski institut za povijest spreman pomoći Državnom odvjetništvu pri utvrđivanju zločina iz Drugog svjetskog rata
Državno odvjetništvo i Vlada RH mogli bi uskoro doći u priliku da dokažu ozbiljnost svojih nedavnih najava o planiranju aktivnosti za raščišćavanje okolnosti zločina počinjenih za vrijeme Drugog svjetskog rata i poraća. Naime, ravnatelj Hrvatskog instituta za povijest Stjepan Matković izrazio je spremnost da se sa svim svojim stručnim potencijalima uključe u spomenuta istraživanja. Institut bi, kad bi se njegova inicijativa i prihvatila, mogao u cijelom tom procesu biti od velike pomoći jer već neko vrijeme radi na projektu «Ljudski gubici Hrvatske u drugom svjetskom ratu i poraću», a unutar drugih projekata istražuju se teme poput OZN-e i KNOJ-a u Hrvatskoj, prisilnih migracija stanovništva, logora i prisilnog rada te Bleiburga u historiografiji – koje bi objektivno mogle pomoći u prikupljanju podataka i rasvjetljavanju eventualnih nejasnoća ili skrivenih činjenica.
Treba napomenuti kako je Hrvatski institut mnoge dokumente javnosti već učinio dostupnim putem izdavanja serije "Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj 1944.-1946.". Državno je odvjetništvo, istina - za sad samo na svojim mrežnim stranicama, najavilo da će u suradnji s Hrvatskim državnim arhivom osmisliti i provesti formiranje nekoliko istraživačkih timova, budući da se radi o vrlo složenom projektu koji nadilazi granice mogućeg utvrđivanja kaznene odgovornosti. Na čelu prvog tima bili bi stručnjaci iz Hrvatskog instituta, drugi tim vodili bi stručnjaci koji prikupljaju dokumentaciju o Bleiburgu i Križnom putu, a treći bi vodio ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva radi pretraživanja arhiva u drugim državama.
Iako prezentirana kao hvalevrijedna akcija, valja napomenuti kako je Državno odvjetništvo glede cijele priče poduzelo do sada samo jedan korak, a to je, da je polovicom kolovoza od slovenskog Vrhovnog državnog tužiteljstva zatražilo podatke o pojedinim ekshumacijama i istraživanjima u Sloveniji. Naravno, potrebno je mnogo više ambicije, političke volje i ozbiljnosti kako bi se napokon na znanstvenoj osnovi utvrdilo gdje su zločini počinjeni, tko su naredbodavci i sami počinitelji, te se konačno – šest desetljeća nakon njihovog tragičnog i stravičnog izvršenja rekla sva istina o zbivanjima vezanim za 2. svjetski rat na području Hrvatske.
M.M.B.
{mxc}