Naoko privlačan paket spasa gđe Merkel baca nas u avanturu
Navlastito je važnim povijesnim momentima da njihova silina često tek naknadno postane vidljiva. Bruxelleski zaključci o spašavanju Grčke i o reformi eurozone možda su jedan takav povijesni događaj. Oni će Europu i Njemačku dugoročno promijeniti u njihovoj srži. Nerazvidno je pak u kojem smjeru. Ili će nove mjere pospješiti proces političke integracije – ili pak, a to je sve drugo samo ne nezamislivo, one najavljuju eroziju Euroopske unije i njezine današnje forme te vode k re-nacionalizaciji.
Kritike u NjemačkojAngela Merkel je sljedećim naraštajima u Njemačkoj u okviru sveeuropskog ranžirnog kolodvora na kojem se preraspoređuju dugovi natovarila na leđa neizmjerne rizike, a možda i breme u milijardamaNo jedno je ipak razvidno: Tektonske promjene imaju za učinak to da će odgovornost pojedinih zemalja članica EU-a za vlastitu politiku slabjeti, te da će manevarski prostor svake zemlje unutar Zajednice već uskoro postati sužen. Europska unija pritom će mutirati u gigantsku jamstvenu zajednicu s nemjerljivim rizicima za porezne obveznike i onih zemalja koje su uredno poslovale. Time se došlo do onoga što je Njemačka desetljećima nastojala spriječiti.
Postoji opasnost od euro-požara širokih razmjera
Kancelarka Merkel velika je gubitnica bruxelleskog pokera u svezi sa spašavanjem. Ona je posljednjih mjeseci izvodila piruetu za piruetom, a tim je manevrima dovela Njemačku u avanturu visokog rizika. Merkel je za to bila nagrađena pljeskom odobravanja na europskoj pozornici – no naš pljesak odobravanja nije zaslužila. Ona je sljedećim naraštajima u Njemačkoj u okviru sveeuropskog ranžirnog kolodvora na kojem se preraspoređuju dugovi natovarila na leđa neizmjerne rizike, a možda i breme u milijardama. Rasrdite se! – to bi se moglo doviknuti zastupnicima u njemačkom Bundestagu, koji moraju glasovati o zaključcima euro-spasilaca. No nada [da će tako i biti] veoma je slabašna.
Pa ipak. Novi zaključci tržišta su za sada umirili. No gospodarski problemi države u stečaju Grčke i drugih kandidata za posrtanje ostaju neriješeni. Opasnost euro-požara širokih razmjera postoji i dalje. A breme dugova Grčke – mjereno njezinim bruto domaćim proizvodom – i dalje je više no veliko, unatoč produljenim rokovima otplate zajmova pomoći i smanjenju ukupnih dugova za 26 milijarda eura. Prebacivanje rizikaInstrumenti reformiranog EU-a protupožarnog fonda (EFSF) vode k svojevrsnim euro-obveznicama, a time i djelomičnom pozajedničenju rizika u sklopu eurozone Novi susreti na vrhu u Bruxellesu, koji će donositi odluke o temeljitom otpisivanju dugova – čine se neminovnima.
Tomu valja pridodati: Tehnički veoma zamršen te uvelike netransparentan miš-maš sastavljen od otkupljivanja vlastitih dugova, produljenja rokova otplate, zamjene dionica i osobito od „preventivnih zajmova" s relativno mekim uvjetima za ugrožena gospodarstva zone eura može imati učinak poticaja za pogođene zemlje da se u svome dužničkom kaosu prilagode novim okolnostima te popuste dobro organiziranim interesnim skupinama. Gotovina samo uz uvjet ispunjavanja strogih uvjeta – to zvuči dobro. No praksa je pokazala da su uvjeti (kamate, rokovi otplate) bili susljedno smekšavani, te da Europljani u slučaju neispunjavanja zahtjeva za štednjom nemaju na raspolaganju pravih kaznenih mogućnosti – pa bilo to da se koga prepusti riziku nesolventnosti ili da krizna zemlja istupi iz monetarne unije. No i jedno i drugo proglašeno je za tabu.
Drukčije negoli se nada Europska središnja banka, nove odluke ne će značiti neko utanačenje „sui generis" za Grčku. Što vrijedi za Atenu, to će u slučaju ozbiljna stanja vrijediti u punoj mjeri i za Lisabon, Rim i Madrid. To naime – u logici spasilaca – iziskuje europska solidarnost. Novi instrumenti reformiranog EU-a protupožarnog fonda (EFSF) vode k svojevrsnim euro-obveznicama, a time i djelomičnom pozajedničenju rizika u sklopu eurozone.
Christoph B. Schiltz
Die Welt