Srbija de facto priznaje Kosovo?

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nagovijestio je da bi mogao prihvatiti francusko-njemački Vučićplan za normalizaciju odnosa s Kosovom. Zapadni pregovarači su mu dali izbor – da prihvati plan ili da trpi posljedice prekida pregovora o pristupanju EU-u i povlačenja stranih investicija, rekao je on na konferenciji za novinare koja je emitirana uživo na televiziji u ponedjeljak uvečer.

„Ako je izbor da dobijemo sankcije – a što bi bila gora sankcija od povlačenja investicija – ili da s druge strane odmah prihvatimo sve što članstvo Kosova u UN-u znači, onda sam za put kompromisa, ma koliko on bio sporan“, objasnio je Vučić.

Tenzije nedavno ponovo eskalirale

Njemačka agencija u svom izvještaju podsjeća da je Kosovo, sada gotovo isključivo naseljeno Albancima, nekada bilo dddio Srbije. Nakon oružane pobune kosovskih Albanaca i masovnog kršenja ljudskih prava od strane srpskih snaga sigurnosti, NATO je u proljeće 1999. bombardirao Jugoslaviju koja se tada sastojala od Srbije i Crne Gore.

Od 1999. do 2008. tim područjem je upravljala administracija UN-a, Unmik, a 2008. država se proglasila nezavisnom. Srbija do danas nije priznala taj korak i polaže pravo na taj teritorij. Diplomatski napori Zapada proteklih godina nisu rezultirali značajnijom normalizacijom situacije, a nedavno su tenzije ponovo eskalirale u vidu blokada cesta i pucnjave.

Članstvo Kosova u UN-u?

Za francusko-njemački plan se saznalo u jesen prošle godine. On nikada nije službeno objavljen, ali njegove ključne ZNtočke su poznate otkako je dostavljen stranama. Plan, između ostalog, predviđa da Srbija i Kosovo uzajamno prihvate sadašnje granice, iako se formalno ne priznaju kao države.

Konkretno, to bi značilo da bi Srbija prestala blokirati članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama – što ona čini uz aktivnu podršku Rusije. Prijem Kosova u UN do sada nije uspio zbog veta stalne članice Vijeća sigurnosti Rusije.

„Nema riječi o tome da podržavamo ulazak Kosova u UN, ali bismo de facto prihvatili njegovo članstvo“, rekao je Vučić.

„Nervoza u Europi"

Ako bi se to dogodilo, to bi zapravo bila prekretnica u Vučićevoj politici prema Kosovu, koja je do sada bila zasnovana na srpskom nacionalizmu, ocjenjuje dpa.

„Geopolitička situacija se promijenila“, rekao je Vučić. Zbog ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine vlada „nervoza u Europi" i „eskapade u vlastitom dvorištu" se više ne toleriraju, prenosi njemačka agencija riječi predsjednika Srbije.

Francusko-njemački plan je postao plan EU-a, koji podržava i pet država-članica koje još nisu priznale Kosovo: Španjolska, Grčka, Rumunjska, Slovačka i Cipar.

Previranja u SNS-u

Zbog toga očito ima previranja u SNS-u, stranci predsjednika Vučića. Na sjednici odbora SNS-a proteklog vikenda nekoliko sudionika izrazilo je protivljenje eventualnoj promjeni kursa. Vučić, koji je i šef SNS-a, tada je zaprijetio ostavkom, poslije čega su sve kritike utihnule, prenijeli su srpski mediji.

Vučić je u ponedjeljak uvečer naglasio da još ništa nije odlučeno. Zadnju riječ bi morao imati srpski parlament, a „možda i narod“, zaključuje svoj izvještaj njemačka novinska agencija dpa.

Deutsche Welle

Ned, 26-03-2023, 00:34:37

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2023 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.