Zazivaju što brže uvođenje Rodnih studija, ponudili svoju stručnu procjenu
Usvezi s (ne)uvođenjem kontroverznih Rodnih studija na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu oglasio se Institut za etnologiju i folkloristiku. Skupina znanstvenica i znanstvenika toga instituta objavila je priopćenje (potpisano još 15. srpnja, no tek je danas došlo u širi medijski prostor) u kojem izražava svoju zabrinutost zbog „uglavnom površnih, neargumentiranih i nestručnih rasprava koje se vode u javnosti, a vezano za najavu pokretanja Rodnih studija“, a posebno ih, kako pišu, „zabrinjavaju okolnosti i način na koji je uskratom dopusnice Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za pokretanje Rodnih studija dovedena u pitanje autonomija sveučilišne institucije i njezine legitimne procedure“.
Vrijedi podsjetiti kako je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih već demantiralo tvrdnju da je „uskratilo dopusnicu“ za pokretanje Rodnih studija, uz objašnjenje da je zahtjev zapravo došao na pogrješnu adresu te da dopusnicu treba izdati Agencija za znanost i visoko obrazovanje. „Inicijalna akreditacija studija pokreće se podnošenjem zahtjeva za izdavanjem dopusnice za izvođenje studija Agenciji za znanost i visoko obrazovanje“, odgovorili su iz prozvanoga ministarstva još 12. srpnja.
U nastavku priopćenja potpisani se znanstvenici pozivaju na svjetska dostignuća glede feminističkih i ženskostudijskih programa, kao i na istraživanja „povijesnih i društvenih fenomena kroz prizmu roda i izvedbi rodnih uloga u običajnoj i svakodnevnoj praksi“ Instituta za etnologiju i folkloristiku, a spominju i „tradicijsko poznavanje nebinarnog 'trećeg roda'“, „marginalizirane, manjinske, potlačene ili ugnjetavane zajednice“ te manipulaciju pojmom rodne ideologije „s ciljem političkog zadiranja u institucionalnu i akademsku autonomiju“.
„Za nas kao humanističke znanstvenice i znanstvenike posebno je problematično što se konstruktom 'rodne ideologije' znanstvena istraživanja koja dovode u pitanje esencijalistička i naturalistička razumijevanja roda diskreditiraju kao 'ideološka'“, pišu potpisnici zazivajući što brže uvođenje Rodnih studija, a na samom kraju navode da će rado „izaći u susret nadležnom ministarstvu sa stručnom procjenom kvalitete ove vrste programa i studija“.
Cjelovito priopćenje u kojem potpisnici pokušavaju naglasiti svoje akademske, znanstvene pozicije, nepristranost i stručnost u potpori uvođenju Rodnih studija i odbaciti svaku pomisao na aktivizam i njihovu ideološku obojenost, a pritom, netko bi mogao primijetiti, nastupaju prilično pristrano, aktivistički i navijački – pročitajte OVDJE.
(iš, hkv)