Tragovi uvijek postoje - ako ih se želi pronaći
Davor Zečević Zec (40), jedan od takozvanih «dečkiju s Knežije», likvidiran je u subotu dok je izlazio iz stana svoje djevojke Ivane Šikić – novinarke HTV-a i glasnogovornice u prvoj Mesićevevoj predsjedničkoj kampanji. Zečević je naime dobio slobodan vikend te je došao iz kaznionice u Lepoglavi, gdje je služio devetogodišnju kaznu zatvora. Ubojica ga je sačekao dobro skriven u šumi preko puta urbane vile. Jednim preciznim hicem iz vatrenog oružja, najvjerojatnije snajpera, pogodio je Zečevića u glavu i na mjestu ga usmrtio. Od policije se vezano uz ovaj slučaj nije moglo saznati mnogo, tek da je ubojica za sobom ostavio vrlo malo tragova, što potvrđuje tezu da se radi o hladnokrvnom profesionalnom ubojstvu kao posljedici međusobnih obračuna unutar zagrebačkog podzemlja.
U sklopu obrade policija će zasigurno razgovarati s mnogim osobama iz zagrebačkog krim-miljea, a poziv na informativni razgovor zasigurno mogu očekivati i svi oni koji su sa Zečevićem dijelili optuženičku klupu tijekom suđenja tzv. zločinačkoj organizaciji. Podsjećamo, istraga protiv pripadnika zločinačke organizacije započela je još za vrijeme Tuđmana, kada su izvršena i uhićenja. No, nakon toga su se promijenile dvije Vlade, a istraga je na određeni način ograničila zbog – kako se tvrdilo, nedostatka dokaznog materijala. Zanimljivo je da se mnogo stvari vezano uz ovu priču odvijalo «ispod žita», pa je tako iz navodno više razloga, a proces protiv zagrebačke mafije je zasigurno jedan od njih, smijenjen i bivši glavni državni odvjetnik Radovan Ortinski. Ortinski je 1999. godine, tada kao istražni sudac Županijskog suda u Zagrebu, pokrenuo potragu za ubojicama Zlatka Bagarića, nekada vodećeg čovjeka u trgovini poker aparatima u Hrvatskoj.
Istraga pokrenuta o, na prvi pogled, samo još jednoj u nizu misterioznih likvidacija moćnika iz poslovno-kriminalnog miljea, za nepune dvije godine odvela je Ortinskog do samog središta organiziranog kriminala u Hrvatskoj. I do najuticajnijih ljudi u hrvatskoj politici, policiji, medijima, biznisu... Sve to tvrdio je sa saborske govornice te je ponudio i ostavku zbog, kako je rekao «političkih opstrukcija rada pravosudnih organa». Nakon toga, istraga se nastavila slabo ili nikako, a smijenjeni su i policijski inspektori koji su na konkretnom slučaju i radili, a dokazi koji su do tada prikupljeni i sastavljeni u izvještaj hrvatske policije pod oznakom "službena tajna - strogo povjerljivo" koji nosi naziv "Mjere nadzora i tehničkog snimanja telefonskih razgovora, odnosno sredstava za tehničko komuniciranje na daljinu", pospremljeni su «na sigurnije mjesto».
Kako su u dnevniku Nove TV primijetili novinari izvještavajući o ovom najnovijem mafijaškom ubojstvu, vjerojatno bi od velikog značaja i koristi za pomoć u rasvjetljavanju najnovijeg zločina bila suradnja upravo gore spomenutih inspektora koji svakako znaju najviše ključnih pojedinosti, naravno uz pretpostavku da bi njihova suradnja u ovom trenutku bila poželjna i dopuštena. Ipak, puno je vjerojatnije kako će neke stvari ostati i dalje neriješene. Obično tragova ima, baš kako ih je bilo i do sada, samo ih treba željeti i znati pročitati...
M.M.B.
{mxc}