HVIDRA - Priopćenje za javnost
Hrvatski vojni invalidi domovinskog rata najoštrije osuđuju postizborne manevre i manipulaciju predsjednika Stjepana Mesića koji relativizira demokratske standarde pri dodjeli mandata za sastavljanje nove hrvatske vlade. Svojim "tumačenjem" i nepriznavanjem demokratske procedure predsjednik Mesić podriva same temelje pravnog sustava, uvodi stanje pravne nesigurnosti i izaziva posve neprimjerenu ustavnu krizu. Zloćudnim i samovoljnim tumačenjem Ustava i postizbornih pravila predsjednik države se, kao ustavni jamac stabilnosti političkog sustava, promeće u rušitelja te stabilnosti izazivajući zbunjenost javnosti i opasnu društvenu krizu s nesagledivim posljedicama. I međunarodna politička javnost, neovisno o ideološkom predznaku, zgranuta je Mesićevim ponašanjem.
HVIDR-a je nevladina i nestranačka udruga koja je ovdje dužna reagirati duboko zabrinuta za temeljne principe hrvatske demokracije, a nipošto u korist bilo koje političke opcije. Nakon nametanja nekakve "velike koalicije" predsjednik sada govori o navodnoj brizi za dobro nacije, o odabiru "kvalitetnije" i "stabilnije" vlade. Sve je to posve izvan ustavnih kompetencija predsjednika države. Čemu uopće izbori ako o temeljnim pitanjima arbitrira predsjednik?
Navodna nedorečenost Ustava RH, na koju se neki "neovisni" analitičari pozivaju, ne postoji! Predsjednik "povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika" (čl. 97. Ustava RH). Većina je većina i onda kad je relativna. Umjesto što vrijeđa hrvatske političke stranke, uspoređujući ih s Šešeljevim cirkusantima, gospodin Mesić bi trebao izvijestiti naciju koliko će mu "konzultacija" još trebati i koliko će one trajati.
Suština ustavnog instituta mandata jest u davanju ovlasti osobi iz čl. 97. Ustava da formira vladu. Dok predsjednik - mandator - tu ovlast ne dade sve priče o ovoj ili onoj vladi i većini su neformalne, bespredmetne i gotovo na razini trača. Zato, prije dodjele mandata nitko ne može krenuti ni u kakvu konkretnu i formalno važeću akciju za prikupljanje parlamentarne većine iz koje proizlazi stabilnost njegove vlade. Nitko nema formalnu ovlast podastirati predsjedniku dokaze o nekakvoj apsolutnoj većini. Tek s ovlašću mandatara, koju mora dati mandator-predsjednik može se pred predsjednika izaći s izviješćem o uspjehu ili neuspjehu formiranja parlamentarne većine, nakon kojeg eventualnog neuspjeha isto može pokušati i druga politička opcija.
Tko bi prvi trebao dobiti tu mogućnost jasno je cijelom demokratskom svijetu, ali ne i predsjedniku Mesiću. Zato on, zbog svojih političkih predrasuda, frustracija i zbog protuustavne pristranosti, drži naciju u pat poziciji, obezvrjeđuje rezultate izbora, duboko vrijeđa demokratski razbor hrvatskih građana i gura zemlju u pravcu institucionalne krize i političkog kaosa.
Predsjednik ZU HVIDR-a Grada Zagreba
Ivan Pandža
{mxc}