Rožić i Tadić izašli iz HSP-a 

Tjedan dana nakon što su na saboru HSP-a predstavljeni kao dio pobjedničkog tima, mr. Miroslav Rožić i dr. Tonči Tadić napustili su stranku. Kao razlog za takvu odluku naveli su samo kako više nemaju entuzijazma za bavljenje politikom u toj stranci. Poznato je da se spomenuti dvojac već dulje vrijeme razilazi s politikom koji provodi predsjednik stranke Anto Đapić, odnosno da su unutar HSP-a bili veliki kritičari načina na koji se surađuje s HDZ-om, smatravši ga čistom političkom trgovinom.

No, to nikako nije jedini razlog. Mr. Miroslav Rožić i dr. Tonči Tadić su za razliku od nesuđenog magistra ipak u javnim raspravama u većini slučajeva ostavljali dojam da znaju o čemu govore. A, po principu negativne selekcije koji je već neko vrijeme vlada unutar HSP-a, njihova daljnja marginalizacija unutar stranke, odnosno napuštanje stranke bilo je samo pitanje vremena. Stoga ovaj razlaz i nije neko iznenađenje. Prije je iznenađujuće to što se dogodio neposredno prije izbora za Hrvatski sabor.

Dvojka Rožić-Tadić, dakako, svojim radom i političkim angažmanom teško da je zaslužila marginalizaciju. Reklo bi se baš upravo obrnuto. Naime, prema statistikama njih dvojica u Hrvatskom Saboru spadaju među najaktivnije zastupnike, posebice Tonči Tadić. S druge strane, Miroslav Rožić posebno je bio aktivan u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, čime je znatno podigao rejting HSP-a u Zagrebu.
 
Izgleda da su umjesto razmjeno mirne budućnosti u HSP-u, kao Đapićevi radišni poslušnici, Rožić i Tadić radije izabrali stanje političke neizvjesnosti. Što će i kako će se u tom smislu ponijeti u buduće, i koje će biti njihovi sljedeći koraci ostaje za vidjeti. Što se odlazaka tiče, možemo se prisjetiti primjera Mate Granića i Vesne Škare Ožbolt, tada visoko pozicioniranih članova HDZ-a, koji su naprasito napustili tu stranku. Oni su to istina učinili nakon izbornog neuspjeha, osnovavši svoj DC. Taj primjer zanimljiv je kao moguće pokazatelj šansi za političko preživljavanja Rožića i Tadića.
 
Naime, Granić i Ožbolt bez obzira na kasniji "raspad sustava" tada su pokazali da se i u vrlo kratkom vremenu može stvoriti široj javnosti poznata nova stranka. Da li će se i ovaj dvojac upustiti u tako nešto ili će se prikloniti nekoj nezavisnoj listi posebno je zanimljivo pitanje.

M. M. B. 

 

 

Hrvati AMAC: "Rožić i Tadić - konačno!"

Konačno! Nema dvojbe da su Tonči Tadić i Miroslav Rožić već duže vremena djelovali kao dva nijema prirepka Anti Đapiću koji je u svim okolnostima djelovao ne samo kao predsjednik stranke već i kao njezin glasnogovornik. Nema sumnje da i Tadić i Rožić intelektualno nadmašuju Đapića dok ovaj njih nadmašuje smislom za politiziranje i politikantstvo i spravljanje raznih polujavnih i polutajnih sporazuma sa svakim tko bi mu mogao omogućiti da se dokopa nekakvog položaja u vlasti. Današnjih 7% birača koji bi glasovali za HSP je smiješan broj uzimajući u obzir da HNS kao stranka koja najmanje odražava nekakav hrvatski prosjek ima 5% biračkog tijela, prema najnovijim anketama. Razlog za to je Đapićeva fasciniranost Sanaderom kao i činjenicom da bi mu Sanader, kao i Stranci penzionera, rado omogućio da malo omiriše vlast bude li pokazivao dovoljno spremnosti na 'suradnju'.

U nastojanju da se riješi stigme 'desne' stranke koju su HSP-u nametnuli mediji (uz ponešto gluposti njezina predsjednika koji nije časio časa a da ne navuče crnu košulju ili nešto slično), Đapić se izgubio jednako kao što se izgubio HDZ u pretvaranju u nekakvu kršćansko-demokratsku papazjaniju koju je nemoguće razlikovati od HNS-a, bar kad im je u pitanju retorika ili namjere da vode državu u nekom određenom smjeru. Rezultat toga je da je HDZ kao velika stranka uspio zadržati dobar dio biračkog tijela jer ono ionako pada samo na retoriku i demagogiju razumijevajući malo što dok je HSP ostao 'tu negdje'; 5-7% jer nikad i nije imao više. Birači naime uopće nemaju izbora jer sve stranke mlate istu i jednaku praznu slamu već godinama pa se zadržavaju tamo gdje su uvijek i bili...

Tadić i Rožić i njihov politički profil nesumnjivo spadaju u HSP ako se na HSP gleda kao na stranku kojoj su 'izvorni' hrvatski interesi iznad i prije svega. Bez da ulazimo u elaboraciju što su ti interesi dovoljno je reći da oni sasvim sigurno ne uključuju bezrezervno i nekritičko srljanje EU, jednako nekritički odnos prema zaboravljanju grijeha privatizacije, posve praznoglavu ekonomsku politiku i tome slično. Današnji HSP je stranka čiji su stavovi krajnje nejasni u svemu tome a zašto je tako najbolje su objasnili samo Rožić i Tadić u svojoj obavijesti medijima.

Jedno danas a drugo sutra, glumatanje hrvatskog interesa u sjeni Sanaderova HDZ-a koji ima samo jednu ulogu a ta je vlastita promocija samog Sanadera koja se na neki perverzni način odražava i na stranačku politiku; sve to je iz HSP-a napravilo jednu dosadnu stranku, dosadnu i Bogu i ljudima za koju nitko ne zna što je u korijenu njezine politike. Ruža Tomašić jedino je osvježenje u HSP-u i kad bi npr ona smogla snage da smijeni Đapića, sigurni smo da bi HSP došao na barem 10-15% biračkog tijela. No Tadić i Rožić shvatili su da za to Tomašićka još nema snage (a ni oni) pa su iz toga zaključili da im je pametnije baviti se politikom negdje drugdje.

U ovome trenutku najzanimljivije je pitanje što smjera taj dvojac HSP-ovih otpadnika. Iako se u medijima spominje i mogućnost da će se pridružiti HDZ-u, držimo da je takav ishod situacije posve nemoguć. Da su htjeli voditi politiku koja je nijema ili koja je na frekvencijama HDZ-a, mogli su ostati u HSP-u kakav je danas. Apsolutno idealno rješenje ove zagonetke bilo bi kad bi njih dvoje prišli nekoj od hrvatskih stranaka kojih u ovome trenutku uopće nema na horizontu (koje mediji ignoriraju!) no za to treba pričekati još koji dan. Ova dvostruka ostavka tempirana je u predizborno vrijeme i nema sumnje da je kao takva nanijela najveću moguću štetu HSP-u.

To između ostalog govori i da je između ovog dvojca i Đapića bilo mnogo toga pometenog ispod tepiha i daleko od očiju javnosti, na što se sada spotiče sam Đapić i njegov HSP. Kava na koju je jučer Đapića zvao Tadić a za koju ovaj nije imao vremena očito je bio trenutak kad je Tadić možda imao namjeri šefu reći 'par riječi'. No kako je Đapić imao preča posla, Tadić sada može reći da 'šef' za njega nije imao vremena. Na žalost, da je Đapića na kavu zvao Sanader, sumnjamo da bi Đapiću bile važnije vlastite obiteljske obaveze od par ugodnih minuta s 'bossom'. I tako je Đapić izgubio dva lika koji su HSP-u značili mnogo. Za nas promatrače važno je samo jedno – hoće li se naći netko tko ovaj dvojac udomiti i dati im priliku da se bave politikom bez krpe u ustima.

Portal-Hrvati AMAC

{mxc}

Uto, 14-01-2025, 18:12:59

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.