U Vjesniku je objavljen članak iz kojeg se saznaje kako je naredbom o homologaciji vozila od 1. travnja ove godine znatno postrožen uvoz rabljenih vozila u Hrvatsku. Voditelj HAK-ova odjela za homologaciju Miroslav Sučić naveo je tako kako se od 1. travnja pojedinačni uvoz vozila smanjio i za 70 posto, hvaleći nove odredbe po kojima se "prilagođavamo svjetskim standardima vezano uz sigurnost vozila, ali i zaštitu okoliša". No, treba imati na umu kako strogi uvjeti za uvoz rabljenih vozila u Hrvatsku, koja nema vlastitu proizvodnju osobnih automobila, ide prvenstveno na ruku uvoznicima novih vozila, kao i bankama koje su u stranom vlasništvu i koje odobravaju građanima kredite u tu svrhu. Činjenica da se u zapadnoeuropskim zemljama osobna vozila mogu vrlo jeftino kupiti čim dostignu 5-6 godina starosti ili pokažu nekakav manji kvar mogla bi s pametnom politikom dobro iskoristiti. Naime, uvoz jeftinih polovnih, a opet dobrih vozila sa stajališta hrvatske ekonomije sigurno je bolje nego uvoz novih i skupih vozila. No, umjesto da tehnički pregledi prije registracije budu osnovni kriterij po kojem neko vozilo može biti na cesti ili ne, Hrvatska ima model koji štiti moćni uvozni lobi. I to je sva istina u svezi motiva koji stoje iza uredbi o homologaciji vozila, a briga za svjetske standarde i zaštitu okoliša koje spominje voditelj HAK-ova odjela za homologaciju priče su za malu djecu.
M. M.
Odzvonilo uvozu starih automobila?
Naredbom o homologaciji vozila od 1. travnja ove godine znatno se postrožio uvoz rabljenih vozila u Hrvatsku. Time se djelomice stalo na kraj uvozu motornih zagađivača koji u Europskoj uniji više nisu dobrodošli. Naime, u Hrvatsku se od 1. travnja mogu uvesti samo vozila s motorima koji ispunjavaju normu ispuštanja štetnih plinova EURO III, a to su uglavnom vozila proizvedena 2000. i mlađa.
No, kako doznajemo u Hrvatskom autoklubu, trenutačno se priprema nova odredba o homologaciji, odnosno dopuna pravilnika donesenog u travnju 2007.
Novim propisom koji na snagu stupa 1. listopada ove godine, postrožit će se uvoz novih, ali i rabljenih osobnih vozila težine veće od 2500 kilograma, te lakih teretnih vozila. Novom odredbom rabljena vozila tih kategorija moći će se uvesti samo ako ih pokreću motori koji ispunjavaju normu emisije štetnih plinova EURO III., dok će za nova vozila motori morati ispunjavati normu EURO IV.
Osim lakih teretnih vozila, ta će odredba najviše pogoditi buduće vlasnike terenskih vozila koji se posljednjih godina sve češće mogu vidjeti na hrvatskim prometnicama. Novi pravilnici o homologaciji doprinos su čistoći zraka, ali i sigurnosti cestovnog prometa u Hrvatskoj. Između ostalog, sva vozila koja se uvoze u Hrvatsku moraju imati ABS sustav kočenja. No, jedna od posljedica novodonesenih pravila je i smanjeni pojedinačni uvoz automobila . Naime, bogatije susjedne zemlje, posebice Europske unije, više se ne mogu po niskim cijenama rješavati motornih zagađivača koji su zbog niskih cijena godinama bili jedan od popularnijih načina za građane u Hrvatskoj za kupnju automobila.
To pokazuju i podaci Hrvatskog autokluba o pojedinačnom uvozu automobila, gdje od ukupnog broja pojedinačno uvezenih automobila 90 posto otpada na uvoz rabljenih vozila.
Prema podacima HAK-a, u siječnju 2007. uvezeno je 3800 vozila, u veljači 5300 vozila, a u ožujku, mjesec dana prije stupanja na snahu nove odredbe o homologaciji, uvezeno je čak 7600 vozila. U travnju nakon stupanja na snagu novih odredbi, broj uvezenih vozila pao je na 2700, u svibnju 2600, u lipnju 2100, a u srpnju 2500 vozila.
U nekoliko mjeseci nakon 1. travnja pojedinačni uvoz vozila smanjio se i za 70 posto, kaže Miroslav Sučić, voditelj HAK-ova odjela za homologaciju, pri čemu ističe novim odredbama prilagođavamo svjetskim standardima vezano uz sigurnost vozila, ali i zaštitu okoliša.
Tomislav Grdić
Vjesnik
{mxc}