Provokacije i dvostruki kriteriji
Jutarnji list piše: «Na subotnjem obilježavanju velike tragedije iz 1946. godine kad je na gradskom kupalištu Vargarola od eksplozije izvađenih podmorskih mina poginulo prema nekim verzijama 62, a prema drugim 116 Puljana, uglavnom Talijana, došlo je do incidenta i provokacije».
Naime, tom je prigodom koja je po svojoj naravi prije svega trebala biti dostojanstvena, nekoliko mlađih Talijana – potomaka istarskih esula, razvilo talijanske zastave na kojima je crnim slovima napisano Istria i Pola. Takvim su ponašanjem svi prisutni, uključujući navodno i glavnog predstavnika talijanske manjine u Hrvatskoj – dr.Furia Radina ostali konsternirani.
Naravno da su takvi incidentni postupci, namjenjeni jeftinom provociranju nepotrebni i neprimjereni te zaslužuju svaku osudu. No, nameće se pitanje zašto je ona i ovaj put izostala, te je i ova provokacija – osim nekoliko redaka u novinama ostala gotovo potpuno nezamijećena i široj javnosti nepoznata. Ne zaslužuje li takav bezobrazluk barem ispriku onih koji su sam događaj i organizirali te u tom slučju i odgovorni za takve ekscese?
To pitanje nameće se upravo zbog sve iritantnije činjenice da u Lijepoj Našoj postoje dvostruki kriteriji. Kriteriji koji s jedne strane dopuštaju različite bahatosti kojima u posljednje vrijeme svjedočimo – od ovog posljednjeg incidenta, preko mnogih drugih, uglavnom «dobrosusjedskih». S druge se strane svaki potez Hrvata stavlja pod povećalo i stječe se dojam da nam se svima zajedno uporno traži makar i «dlaka u jajetu».
Što bi tek bilo da su mladi Hrvati učinili takvo što u Italiji – ispao bi skandal neviđenih razmjera. Do kad će mo u vlastitoj državi hodati po prstima i živjeti u strahu od eventualne pogreške koja bi nas mogla stajati «sankcija» svake vrste od strane Europe, a s druge strane olako i prelako prelaziti preko stvari koje se ne bi smjele ignorirati.
No ti su problemi izgleda ukorijenjeni mnogo dublje u svijesti hrvatskog političkog vodstva koje bezobzirno nastavlja svojim putem, u skladu s vlastitim ciljevima pa čak i pod cijenu gubitka nacionalnog dostojanstva i ponosa. A takvo bi nas ponizno ponašanje i politika u konačnici moglo koštati i mnogo skuplje nego što to uopće možemo i zamisliti.
M.M.B.
Iredentistička obilježja na komemoraciji u Puli
PULA - Na subotnjem obilježavanju velike tragedije iz 1946., kada je na gradskom kupalištu Vargarola od eksplozije izvađenih podmorskih mina poginulo prema nekim verzijama 62, a drugima 116 Puljana, uglavnom Talijana, došlo je do incidenta i provokacije.
Naime, grupa mlađih Talijana, potomaka istarskih esula koji su prisustvovali polaganju vijenaca na spomen-obilježje u parku pokraj pulske katedrale, razvili su talijanske zastave na kojima je crnim slovima bilo ispisano Istria i Pola.
- Svi smo zbog toga negodovali, i esuli i mi domaćini - rekao je saborski zastupnik talijanske nacionalne manjine i predsjednik Talijanske unije dr. Furio Radin. Prema njegovim riječima, takve stvari ne pridonose odnosima između esula i talijanske manjine u Hrvatskoj, odnosno onih Talijana koji su ostali u Puli.
- Iduće godine pobrinut ćemo se da do takvog incidenta ne dođe. Uostalom nitko od organizatora komemoracije ne zna ništa o ljudima koji su razvile te zastave. Riječ je o skupini mlađih ljudi, a oni nisu bili u protokolu - ustvrdio je Radin.
Inače, grupica mladih je razvijanjem talijanskih zastava s natpisima Istria i Pola unijela zbunjenenost i nedoumicu među sudionike skupa koji je prije svega trebao biti dostojanstven. Organizatori obilježavanja tragedije na Vargaroli od prije 61 godinu bili su Grad Pula, Zajednica Talijana Pule, Udruga Famiglia Polesana iz Trsta te potomci i prijatelji istarskih esula
Jutarnji list
{mxc}