Rezultati ankete o povjerenju u institucije hrvatskog društva

 

Agencija za istraživanje tržišta i javnog mijenja (GfK) objavila je rezultate ankete provedene u lipnju nad 1000 građana, koji su ocjenama od 1 do 7 bodovali povjerenje u razne institucije hrvatskog društva.

Rezultati - koje donosi Hina - pokazuju kako su građani RH najmanju ocjenu dali upravo onim dijelovima društva koji su u medijima najviše prisutni.

Tako, političkim strankama (ocjena 2,4) 37% ispitanika uopće ne vjeruje, a zanimljivo je kako istraživanje pokazuje da tako razmišlja preko 42% građana u dobi od 35. do 44. godine u svim regijama osim Zagreba, gdje je taj postotak nešto manji. Slijede ih Vlada i sudstvo s ocjenom 2,8, premijer s 3,0, mediji s 3,6 do 3,8, te predsjednik s 3,9.

U odnosu na proteklih sedam godina znatnijih promjena glede nekih institucija nema. Ipak, primjetan je pad ocjene povjerenja predsjedniku koji je 2000. godine ocijenjen s 3,4, 2005. "skočio" je na 4,2, ali se ova ocjena vjerojatno uslijed posljednjeg niza zabrinjavajućih poteza i teških političkih gafova koji se nikako nisu mogli zataškati spustila na 3,9. Ova promjena popularnosti predsjednika Mesića nije velika, ali je znakovita zbog činjenice da se rezultati ovakvih anketa obično ne mijenjaju brzo i dramatično. Trend pada popularnosti obuhvatio je i premijera, dok policija i gospodarstvenici iz godine u godinu dobivaju sve više povjerenja.

Hrvatski građani i dalje najviše vjeruju ljudima s kojima se druže (4,5), crkvi (4,2) i vojsci (4,1), pa se može izvući zaključak da se politički čimbenici svojim nezadovoljavajućim djelovanjem i sveprisutnošću u medijima svake godine sve više srozavaju, stvarajući o sebi sve nepovoljniju sliku. To pokazuje kako se neprekidno plitko prepucavanje i razni "niski" udarci vraćaju poput bumeranga, rušeći vjerodostojnost i kredibilitet dijela sustava koji vodi državne poslove.

Nema sumnje da bi i za Državu i za sve nas bilo bolje da nam se u pisanim medijima i na TV-u češće pruži prilika pročitati i pogledati nešto o onim dijelovima društva u koje nismo izgubili povjerenje, odnosno čije nas postojanje i djelovanje homogenizira kao društvo u cjelini. Na taj način lakše bi se otvorila mogućnost da zajednički promijenimo ono što evidentno nije dobro.

M. M. B. 

{mxc}

Ned, 8-12-2024, 19:01:19

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.