Izjava Iustitia et pax

Vlasti u Bosni i Hercegovini, a posebice one u Republici Srpskoj, na sramotan način tretiraju nekadašnje zatočenike logora koji su tijekom rata postojali u toj zemlji uskraćujući im i danas prava na odšetu za pretrpljena stradanja iako im je to zajamčeno zakonom, upozorila je u srijedu posebnom izjavom komisija Iustitia et pax Biskupske konferencije BiH.

U izjavi objavljenoj u Sarajevu stoji kako su se komisiji u proteklom razdoblju obratili brojni nekadašnji logoraši koji traže zaštitu od samovolje tijela državne vlasti i posebice pravosuđa u RS-u, koje po pravilu odbija sve njihove zahtjeve za naknadu nematerijalne štete.

Komisija Iustitia et pax podsjeća kako je tijekom rata u BiH postojalo 1350 mjesta zatočenja, logora i sličnih prostora od kojih je 656 bilo namijenjeno Bošnjacima, u 523 bili su zatočeni Srbi, a u 173 takva mjesta Hrvati. Procjenjuje se kako je kroz takva mjesta zatočenja prošlo oko 200 tisuća logoraša, od kojih je veliki broj ubijen ili silovan.

“Ove činjenice ne bi trebale ostaviti ravnodušnim nikoga, ni građane – pojedince, niti institucije vlasti u zemlji, na bilo kojoj razini”, stajalište je komisije, kojoj su se bivši zatočenici potužili suočeni sa sudskom praksom u kojoj ne samo da se odbijaju njihovi zahtjevi za naknadu štete nego im se još, uz prijetnju ovrhom imovine, nalaže plaćanje sudskih troškova u takvim postupcima u iznosu i do pet tisuća eura. Time se, ističe se u izjavi, žrtva ponovo kažnjava i nanosi joj se nova nepravda.

Sudovi u RS odbijajuće presude donose pozivajući se na zastaru koja proistječe iz primjene zakona o obligacijskim odnosima bivše SFRJ, a to čine ignorirajući pravorijek Ustavnog suda BiH koji je 2004. godine zaključio kako ne može postojati zastara u slučajevima zlostavljanja zatočenika u ratnim logorima.

U izjavi komisije Iustitai et pax, koju potpisuje njen predsjednik, biskup Franjo Komarica, vlastima u BiH upućen je zahtjev da se što prije prestane s ovakvom praksom kojom se diskriminiraju bivši logoraši.

Narod.hr

Čet, 27-03-2025, 05:12:53

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.