Vandalski čin u Vukovaru
U Vukovaru je razbijena spomen-ploča junaka Domovinskog rata i jednog od simbola obrane Vukovara, Imoćanina Velimira Đereka Sokola. Njegova sestra Rajka Mikulić počiniteljima je poručila da je njihovo djelo bestijalni čin nerazumljiv civiliziranom svijetu.
U emotivnom priopćenju Rajka Mikulić navodi da je ožalošćena spoznajom kako po svetom hrvatskom tlu, natopljenom krvlju hrvatskih branitelja, tlu Sajmišta i Vukovara hodaju spodobe kojima smeta kameni spomen na žrtvu hrvatskoga branitelja koji je život položio za bolji i pravedniji svijet. Onima koji su to planirali, sudjelovali u uništavanju ili prikrivaju one koji su to napravili, poručila je kako će djelo njezina brata, hrvatski Vukovar, vječno živjeti. Ne možete vi srušiti toliko spomenika hrvatskim braniteljima koliko ih mi iznova možemo podići u beskrajnoj ljubavi prema njima i njihovoj žrtvi, poručila je za sada nepoznatim počiniteljima toga nedjela Rajka Mikulić.
'Najoštrije osuđujem ovaj vandalski čin. Ovo je još jedan u nizu incidenata koji nažalost produbljuje jaz između većinskog hrvatskog naroda i srpske nacionalne manjine u gradu heroju. Očigledno još uvijek postoje pojedinci koji se ne mire s činjenicom da je Vukovar sastavni dio Republike Hrvatske. Očekujem od institucija da otkriju nepoznatog počinitelja', kazao je zamjenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček.
HDZ traži istragu
Taj je vandalski čin naišao i na oštru osudu vukovarskog HDZ-a koji od mjerodavnih institucija traži žurnu i temeljitu istragu kako bi otkrile, uhitile i kaznile počinitelja ovog noćnog zločinačkog pohoda. Oskrvnuće spomenika junaku Domovinskog rata i obrane Vukovara pukovniku Velimiru Đereku Sokolu gnusan je barbarski čin kojim se vrijeđaju sve žrtve ratnih zločina u Domovinskom ratu i gradu Vukovaru, članovi njihovih obitelji, branitelji, ali i građani Vukovara i Republike Hrvatske te se stvara osjećaj netrpeljivosti, mržnje, straha i destabilizira se svakodnevni život, ističe se u priopćenju.
Osuda je stigla i od predsjednika Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora Miodraga Deme koji je zatražio od mjerodavnih tijela žurno postupanje i otkrivanje počinitelja.
Velimir Đerek rođen je u Vinjanima Gornjim. U vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku ostavio je radno mjesto u zagrebačkom hotelu Esplanada i kao dragovoljac otišao u rat. Braneći Vukovar, pogiba na Sajmištu 12. listopada 1991. Nakon ekshumacije i identifikacije s Novog groblja u Vukovaru pokopan je uz sve vojne počasti u rodnome mjestu 23. svibnja 1998.
Hrt.hr