U srijedu Jakovina i Hrvatske vode govorili da ne će biti poplave u Karlovcu, a stanje je gore nego lani
Kupa i Korana nezaustavljivo rastu, situacija se mijenja iz minute u minutu. Karlovac je poplavljen – voda je došla tik do državne ceste D1. Ušla je u dvorišta i obiteljske kuće, u nekim domovima ima je i više od metar. Građani su se cijelu noć neuspješno borili s vodenom stihijom – nisu pomogli ni nasipi ni pumpe.
Gradonačelnik Damir Jelić kazao je kako se Karlovac i u ovoj situaciji brani sam te je dodao da nije potreban angažman dobrovoljaca, odnosno građana u gradnji novih nasipa kao lani.
Vodostaji Kupe i Korane, koji su već u petak ujutro premašili sva perdviđanja i rekorde, u podne su se s 852 centimetra visine izjednačili, a po ocjeni Županijskog stožera zaštite i spašavanja, najgora je situacija na širem području grada Karlovca, gdje je poplavljeno 255 kuća i 84 gospodarska objekta.
Ipak, zahvaljujući dobroj pripremi i organizaciji rada, nije bilo potrebe za evakuacijom stanovništva, osim pojedinačnih slučajeva, rečeno je na sjednici toga stožera.
Nerazumljive pogrješke u prognozi ministra Jakovine i Hrvatskih voda
Ministar Tihomir Jakovina i generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić obišli su u srijedu gradilište na rasteretnom kanalu Kupa -Korana i poručili da je to područje sada spremnije za vodeni val, ali da, s obzirom na prognozu vodostaja, ne očekuju poplavu.
Rasteretni kanal Kupa -Korana dodatno će ublažiti moguće posljedice, ali najnovije prognoze i projekcije govore da nećemo imati ni blizu veliku vodu kao prošle godine, vodostaj Kupe će biti čak i metar niži, kada je bila velika poplava, rekao je Jakovina novinarima u Gornjem Mekušju, gdje teški građevinski strojevi užurbano rade.
Prema prognozi Hrvatskih voda, očekivani maksimalni vodostaj bit će u jutarnjim satima u petak za Kupu +748 centimetara i Koranu+733, a prošlogodišnji su rekordni vodostaji bili 844 odnosno i 845 centimetara.
Na pitanje novinara ne radi se taj prokop u zadnji čas, Jakovina je rekao da se u obranu od poplava u Karlovačkoj županiji u protekle četiri godine uložilo 105 milijuna kuna, a u cijeloj Hrvatskoj gotovo 3,5 milijardi kuna, i to za izgradnju i za održavanje postojećih objekata za zaštitu od štetnog djelovanja voda. /p>
narod.hr