Kako će Trumpov povratak utjecati na gospodarstvo?
U ovom trenutku, EU ima dva scenarija, jedan je pokušati čim prije napraviti trgovački dogovor sa SAD-om, a drugi je uvođenje carina, rekao je dr. sc. Đuro Njavro, ekonomski analitičar sa Zagrebačke škole ekonomije i managementa za središnji Dnevnik HRT-a. Otkrio je i kako bi povratak Donalda Trumpa mogao utjecati na hrvatsko gospodarstvo, prenosi HRT.
- Mislim da će Donald Trump biti ozbiljan, jer način razmišljanja predsjednika Trumpa je više način razmišljanja poslovnog čovjeka, menadžera, nego klasičnog političara koji traži 'status quo', rekao je ekonomski analitičar Đuro Njavro.
Podsjetio je kako je u prijašnjem mandatu Trump snizio porez na dobit tvrtki s 35 na 21 posto, a "sada vidimo da je najavio daljnje snižavanja na 10 do 15 posto uz uvođenje opće carine".
- Ideja je jasna, SAD ima problem trgovačkog deficita i problem nedostatka kvalitetnih radnih mjesta u industriji. Uvodeći carine i snižavajući poreze, to je poticaj značajnom dijelu tvrtki iz Europe i svijeta da svoje kapacitete lociraju u SAD-u, kazao je.
Ustvrdio je kako se neke kineske korporacije već prilagođavaju tako što su najavile izgradnji tvornica električnih automobila u Mađarskoj i Meksiku.
Kineske protumjere?
Govoreći o odnosu SAD-a i Kine, Njavro je podsjetio kako je aktualna administracija već uvela neka ograničenja Pekingu.
- Kina je već pogođena. Nemojmo zaboraviti da je administracija predsjednika Joea Bidena uvela stopostotnu carinu na električna vozila koja dolaze iz Kine, istaknuo je.
Kina će, kako kaže, "vjerojatno djelovati reciprocitetno, uvesti ograničenja i otežati dolazaka američke robe na kinesko tržište".
- Tu se može predvidjeti da će se otežati ulazak američke soje, što bi moglo pogoditi američke farmere u srednjoj Americi koja je većinom glasala za Trumpa. Mogu se očekivati carine na elektroniku, tehnološku robu i LNG, jer je SAD zadnjih godina postao jedan od najvećih izvoznika, objasnio je.
Posljedice za njemačku i hrvatsku industriju
Govoreći o posljedicama uvođenja carina, naglasio je kako će najviše patiti Njemačka, a posljedice će zbog toga osjetiti i Hrvatska.
- Njemačka bi svakako mogla biti pogođena jer je to najsnažnija ekonomija EU koja je izvozno orijentirana, rekao je.
- Za Hrvatsku se može očekivati nekoliko negativnih posljedica. Prvo, dio naših tvornica koje proizvode automobilske dijelove je dio lanca opskrbe njemačke autoindustrije, kazao je.
- Drugo, ako dođe do recesije u Njemačkoj, možemo očekivati manje turista i kraće zadržavanje, naglasio je.
- Treće, Njemačka je značajan investitor u Hrvatskoj. Dođe li do recesije, logično je očekivati usporavanje investicija, dodao je.
Povratak inflacije u Hrvatsku?
Njavro je upozorio kako uvođenje carina od strane Europske unije može loše djelovati na Hrvatsku budući da uvozimo mnogo LNG-a.
- U ovom trenutku, EU ima dva scenarija, jedno je pokušati čim prije napraviti trgovački dogovor da se ovih 10-15 posto carina ne odnosi na EU, a kao protuuslugu ponuditi kupnju veće količine američke robe, rekao je.
- Ako do toga ne dođe, izgledno je da će Europa uvesti određene carine. U tom slučaju se može očekivati inflacija u Hrvatskoj, budući da Hrvatska uvozi velike količine LNG-a za sebe i okolne zemlje, zaključio je.
(hkv)